Reklama

Polityka obronna

Kamery na mundury dla stołecznych policjantów

Fot. Wikimedia/CC BY 2.0/Piotr Drabik
Fot. Wikimedia/CC BY 2.0/Piotr Drabik

Komenda Główna Policji poinformowała o zamówieniu dostaw systemu kamer nasobnych dla Komendy Stołecznej Policji. Zgodnie z ogłoszeniem, system kamer ma trafić do KSP jeszcze w tym roku. Głównym kryterium udzielenia zamówienia jest cena, która stanowi 60 proc. KGP brać będzie pod uwagę również okres gwarancji (21 proc.), pożądane parametry (13 proc.) oraz termin realizacji zamówienia (6 proc.). 

Jak czytamy w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) system kamer przeznaczony będzie do rejestrowania przez policjantów przebiegu służby. Kamery będą wykorzystywane przez wielu użytkowników i „pracować” będą na jedną, dwie lub nawet trzy zmiany dziennie.

KGP przewiduje zakup systemów kamer w trzech różnych wariantach funkcjonalnych oraz ilościowych:

  1. system z 30 kamerami, bez wyświetlaczy, w szczelnie zamkniętej kompaktowej obudowie zapewniającej odporność na czynniki zewnętrzne,
  2. system z 30 kamerami, z wyświetlaczem umożliwiającym podgląd nagranego materiału, z obiektywem umożliwiającym regulowanie kąta ustawienia,
  3. system z 10 kamerami, z wyświetlaczem, posiadający wbudowany moduł pozycjonowania oraz moduł 3G/4G/LTE do transmisji obrazu na żywo.

Termin składania ofert mija 19 października 2017 roku, a sprzęt do policjantów trafić powinien do 15 grudnia tego roku. 

 

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. jUzek

    Super ale... jeszcze w ramach modernizacji potrzeba zastąpić tonfy pałkami teleskopowymi, wprowadzić kamizelki taktyczne, wprowadzić system zarządzania flota z pozycjonowaniem gps dla każdego radiowozu, łacza teleinformatyczne w radiowozach szczególnie w drogówce, tam też przydadzą się videorejstratory ze skanerem tablic rejestracyjnych.

  2. Kola

    Pomysł dobry ale takie wideo z kamery powinno być odczytywane tylko i wyłącznie na rozkaz komendanta. W przeciwnym wypadku przełożony będzie sobie szukał haków na podwładnych albo na jednego konkretnego.

    1. CB

      Generalnie to powinna powstać cała procedura dotycząca tych nagrań, bo to może działać w dwie strony. Np. podczas różnych manifestacji czy demonstracji często zarzuca się policji brutalność i w drugą stronę, policjanci oskarżają manifestantów o czynną napaść. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy w przypadku napaści na funkcjonariusza takie nagrania powędrują do sądu, a w przypadku przekroczenia uprawnień przez policjanta nagrania będą ukrywane przez przełożonych (jak to niestety mają w zwyczaju).

  3. Teodor

    A co na to przepisy o ochronie danych osobowych? Skoro nie mozna uzywac rejestratorow obrazu w samochodzie to czy policji mozna? Niesymetryczne stosowanie prawa wyzwala jedynie patologie!

    1. d1

      Rejestratory są zakazane choćby w niemczech ale z tego co wiem to w Polsce można ich używać legalnie.

    2. Artur

      A skad ty wytrzasnales takie informacje, ze samochodowe sa nielegalne? Uzywam w obu samochodach, regularnie wysylam maile z naprawde ostrymi, zagrazajacymi zyciu wykroczeniami na Policje.

  4. wk

    Świetna wiadomość ! Kamery są tanie jak dobra woda mineralna i powinien ją mieć każdy policjant. Nie zdajecie sobie sprawy ile przestępstw i wykroczeń w codziennej służbie popełniają policjanci ! Dużo wiem na ten temat bo przez kilka lat pracowałem w wydziale kontroli.

    1. Kowal

      Genialny pomysł teraz już każda interwencja będzie kończyła się co najmniej mandatem, a każde znieważenie policjanta nawet te które chciałby nie słyszeć będzie kończyło się sprawą w sądzie. Policja teraz zamiast działać skutecznie będzie działać zgodnie z prawem. Pamiętam jak u mnie w firmie założyli paliwomierze bo podejrzewali, że kradną paliwo i się okazało, że zużycie wzrosło i to o całkiem spory procent a dochodziły koszty obsługi gps+paliwomierz.

  5. bender

    Hehe, te kamery to policja planuje wprowadzic od poznych lat 90. Za to teraz stalo sie to technologicznie mozliwe. Na rynku jest calkiem bogata oferta kamer i rejestratorow mobilnych, zeby nie powiedziec kieszonkowych. Tylko, sa to rozwiazania offline. Prawdziwym przelomem bylby system podobny do rozwiazan opracowywanych dla programu Tytan pozwalajacy na zdalne monitorowanie funkcji zyciowych funkcjonariusza i przekazywanie sytuacji taktycznej do centrali.

  6. krawężnik

    70 kamer to jakieś żarty chyba.

Reklama