Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2017: Nowe uzbrojenie dla dronów uderzeniowych

  • photo
    photo
  • Uroczystość położenia stępki pod USS Detroit - fot. Lockheed Martin
    Uroczystość położenia stępki pod USS Detroit - fot. Lockheed Martin
  • photo
    photo
  • photo
    photo
  • Image Credit: SSgt Ian Houlding GBR Army/SFJZ13/NATO/flickr
    Image Credit: SSgt Ian Houlding GBR Army/SFJZ13/NATO/flickr

Podczas targów MSPO Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) demonstruje między innymi nowe rodzaje głowic dla większych systemów amunicji krążącej czy propozycję szkoleń dla przyszłych operatorów BSP. Dla instytutu jest to również moment do wymiany własnych doświadczeń i dotychczasowych osiągnięć z innymi wystawcami, poszukiwania przyszłych kooperantów czy odbiorców oferowanych produktów.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) jest jednym z wiodących ośrodków naukowo-badawczych w naszym kraju realizujących szereg zadań związanych z badaniami, projektowaniem, analizami czy doradztwem technicznym w zakresie systemów uzbrojenia, szkolno-treningowych czy innych rozwiązań przemysłowych. Wchodzące w jego skład laboratoria pozwalają na prowadzenie szerokiej działalności badawczej i testowej, a uzyskane certyfikaty i akredytacje dają rękojmię uzyskania wymaganej realizacji stawianych placówce zadań.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Fot. Defence24.pl

Jednym z elementów ekspozycji WITU są nowego typu głowice przeznaczone dla systemów amunicji krążącej. Jest to więc uzbrojenie dla relatywnie taniego, a przy tym precyzyjnego i uniwersalnego środka ataku. W skład tej rodziny obecnie wchodzą:

  • głowica kumulacyjno-odłamkowa GK-2 HEAT przeznaczona do zwalczania broni pancernej. Pozwala na penetrację do 700 mm RHA, ma masę 4.7 kg i zabezpieczenie w postaci 3-stopniowego, elektroniczno-mechanicznego układu;
  • dwustopniowa głowica termobaryczna GTB-2 do zwalczania siły żywej, lekko opancerzanych pojazdów czy prowizorycznych umocnień polowych. Ma ona 15 metrowy promień skutecznego rażenia (75 metrowy wobec siły żywej), do 12 kg TNT i system zabezpieczenia;
  • głowica odłamkowo-burzaca GO-2HE do zwalczania siły żywej i pojazdów nieopancerzonych. Jej promień rażenia wynosi 40 metrów (wobec siły żywej 150 metrów);
  • głowica w wersji szkolnej GK-2 HEAT-TR przeznaczona do treningów operatorów uderzeniowych BSP.

Prezentowane są również wcześniej opracowane głowice GO-1 i GK-1. Umowę licencyjną na ich produkcję podpisała w maju br. należąca do PGZ Belma. 

Fot. Defence24.pl

WITU to również Laboratorium Symulatorów, będące jedną z najnowocześniejszych na świecie placówek pozwalających na zwiększenie możliwości w opracowywaniu nowych i modernizacji istniejących symulatorów i trenażerów na potrzeby wojska polskiego, ale również innych armii czy służb mundurowych.

Ośrodek szkolenia operatorów BSP ma na celu profesjonalne przygotowanie przyszłych operatorów dronów do realizacji za ich pomocą zarówno usług na rynku cywilnym jak i w obszarze związanym z obronnością. Ośrodek został wpisany na listę podmiotów szkolących Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), ma własną kadrę szkoleniową oraz sprzęt, poligon i bazę szkoleniową z zamkniętą strefą lotów.

Samo szkolenie obejmuje zarówno podstawy teoretyczne, jak i praktyczne wykorzystanie BSP (w zasięgu i poza zasięgiem wzroku operatora - VLOS/BVLOS) oraz szkolenia specjalistyczne.

Uczestnik szkolenia może mieć zapewniony dostęp do zajęć z użyciem symulatorów, pomoc i pośrednictwo w formalnościach związanych z kursem i egzaminami (w tym dokumenty dla ULC) czy możliwość przeprowadzenia egzaminu państwowego na terenie i sprzęcie ośrodka.  

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Fot. Defence24.pl

Dalsze kierunki badań WITU to nowoczesna amunicja przeznaczona dla armat czołgowych, precyzyjna amunicja dla BSP, opracowanie zmodyfikowanego pancerza reaktywnego trzeciej generacji czy współpraca z innymi podmiotami nad opracowaniem przyszłych wozów bojowych.  

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze

    Reklama