Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane pociski AARGM dla amerykańskiej floty

  • Pocisk standardu APKWS / Wiz. BAE Systems
    Pocisk standardu APKWS / Wiz. BAE Systems

Koncern Orbital ATK we współpracy z amerykańską marynarką wojenną rozpoczyna wdrażanie do służby pocisków AARGM w zmodyfikowanym wariancie Block 1 Software Upgrade.

Przedstawiciele Orbital ATK podkreślają, że modernizacja oprogramowania ma na celu umożliwienie zwalczania przez pociski AARGM zaawansowanych systemów obrony powietrznej. Wcześniej przeprowadzono serię testów tych rakiet.

W 2015 roku zrealizowano między innymi strzelanie do celu o parametrach systemu obrony powietrznej, który najpierw został wykryty przez pasywny radiolokacyjny system naprowadzania AARGM, a w ostatniej fazie lotu został też namierzony przez aktywny radar milimetrowy.

AARGM 3
Pocisk AARGM tuż przed uderzeniem w cel lądowy 22 września. Fot. US Navy.

W trakcie innego z testów, przeprowadzonego w sierpniu 2015 roku sprawdzono również zdolność AARGM do zwalczania ruchomych celów morskich. Według zapewnień Orbital ATK zmodyfikowany pocisk po wystrzeleniu z samolotu F/A-18F Super Hornet wykrył, zlokalizował, namierzył i skutecznie poraził ruchomy cel znajdujący się na powierzchni morza.

Czytaj więcej: AARGM-ER – pocisk przeciwradiolokacyjny dla myśliwców piątej generacji

 

AARGM to pocisk przeciwradiolokacyjny, opracowywany w ramach wspólnego programu US Navy i włoskich sił powietrznych, Orbital ATK jest partnerem przemysłowym. Wykorzystuje istniejące elementy rakiet HARM, w tym głowicy bojowej i układu napędowego. Posiada jednocześnie pasywną głowicę radiolokacyjną opartą na technologii cyfrowej, aktywny radar milimetrowy i system INS/GPS.

AARGM 2
Strzelanie pociskiem AARGM do ruchomego celu morskiego, które miało miejsce w sierpniu br. Fot. US Navy.

To pozwala między innymi na zwalczanie celów ruchomych, a także obiektów o znanych koordynatach, nie będących stacjami radiolokacyjnymi. AARGM jest obecnie używany na samolotach Hornet, Super Hornet i Growler, należących do US Navy i USMC. Jest integrowany z samolotami Tornado ECR włoskich sił powietrznych.

Został też zamówiony przez Australię w trybie FMS jako uzbrojenie Super Hornetów i Growlerów, decyzję o zakupie AARGM dla maszyn Tornado podjęły też władze Niemiec. Pocisk jest proponowany polskim Siłom Powietrznym, jako potencjalne uzbrojenie maszyn F-16. Jednocześnie trwają wstępne prace nad nową odmianą AARGM-ER, przystosowaną do przenoszenia w komorach wewnętrznych myśliwców F-35.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Goryl

    Jaka była skuteczność tych pocisków na Bałkanach?

    1. T

      A kiedy to używano tych pocisków na Bałkanach?

    2. prawieanonim

      Na Bałkanach były pociski HARM a nie AARGM.

  2. Anty C-cal przed 500+

    w temacie Eksponaty w Radomiu. potencjalne "lekarstwo" na Panciry albo i S-300/400? nie dziwne? ten pierwszy olany w Brazylii, chapali lepiej demobil z EU (gepardy ex-RFN, ale i nie tylko).

    1. Nojatotamnwm

      Jak Brazylijczyków nie było stać.

Reklama