Reklama

Siły zbrojne

Grabski: "Nastąpi rozformowanie Dowództwa Generalnego RSZ"

  • Fot. ppor. Robert Suchy/DKS MON
    Fot. ppor. Robert Suchy/DKS MON

”Nastąpi rozformowanie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w perspektywie czasu” - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski, który brał udział w obchodach czwartego święta DGRSZ. „Wasze doświadczenie, wykształcenie i zaangażowanie zostaną w pełni wykorzystane” - dodał Grabski. 

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej wziął udział w obchodach czwartego święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Bartłomiej Grabski złożył życzenia w imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Zaznaczył również, że zgodnie z planami resortu, w niedługim czasie nastąpi rozformowanie struktury dowództwa.

To czwarte święto dowództwa generalnego. W tym momencie niestety trzeba powiedzieć to, co nastąpi, czyli nastąpi rozformowanie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w perspektywie czasu, ale patrząc na wasze twarze dzisiaj wierzę, że będziecie tworzyć nową strukturę kierowania i dowodzenia. Wasze doświadczenie, wykształcenie i zaangażowanie zostaną w pełni wykorzystane.

Bartłomiej Grabski, Podsekretarz Stanu w MON

Grabski podkreślił, że choć poprzedni system kierowania i dowodzenia nadal funkcjonuje, to "już należy o nim mówić w czasie przeszłym". Dodał również, że "spowodował on zachwianie odpowiedzialności, zakresu kompetencji i szeregu innych elementów, które powinny być w dobrym systemie kierowania i dowodzenia".

Tu należy wspomnieć o ćwiczeniach Jesień 2015 czy też ćwiczeniach Zima 2017, które - to należy otwarcie powiedzieć - obnażyły nieskończoność i dysfunkcjonalność obecnego systemu kierowania i dowodzenia. Ale wierzę, patrząc na wasze twarze, na waszą determinację, że jesteście tymi oficerami i żołnierzami, którzy sprostają trudnemu zadaniu przejścia przez etap tworzenia nowego systemu kierowania i dowodzenia i że obecny system ulegnie takiej modyfikacji, która zapewni z jednej strony poczucie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, a z drugiej strony będzie stanowiła silny element nowego, sprawnego systemu zarządzania siłami zbrojnymi.

Bartłomiej Grabski, Podsekretarz Stanu w MON

Jak wskazano w opracowaniu wieńczącym realizację strategicznego przeglądu obronnego MON, jednym z głównych założeń planowanych zmian jest uproszczenie systemu kierowania i dowodzenia, jasne rozdzielenie odpowiedzialności w jego ramach, a także podkreślenie hierarchiczności i jednoznaczne wskazanie najwyższego rangą dowódcy. Reforma systemu ma sprawić, że "osoby odpowiadające za dowodzenie Siłami Zbrojnymi RP w czasie wojny będą miały wpływ na ich rozwój w czasie pokoju". W praktyce ma to przełożyć się na zintensyfikowanie zaangażowania osób na stanowiskach kierowniczych i dowódczych w ramach ćwiczeń oraz gier wojennych, których organizacją zajmie się specjalnie wydzielona komórka resortu obrony. Ogólnym efektem procedowanych zmian ma być ułatwienie ewentualnej transformacji z czasu "P" do czasu "W".

SPO struktura dowodzenia
Fot. MON

Dowództwo Generalne RSZ pełni służbę od 1 stycznia 2014 roku, powstało w ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi wprowadzonej przez poprzednie kierownictwo MON i BBN. Dowództwu podlegają między innymi Inspektoraty rodzajów wojsk (z wyłączeniem Obrony Terytorialnej). Głównymi zadaniami DGRSZ są szeroko rozumiane szkolenie (w tym w układzie połączonym), realizacja planów rozwoju Sił Zbrojnych, przygotowanie rezerw mobilizacyjnych czy prowadzenie działań z zakresu logistyki wojskowej. Dowództwu Generalnemu RSZ podlega w czasie pokoju większość jednostek wojskowych. 

Zgodnie z Koncepcją Obronną RP mają zostać przywrócone dowództwa poszczególnych rodzajów wojsk, zlikwidowane przez tamtą reformę. Ogłoszone przez ministra Grabskiego rozformowanie Dowództwa Generalnego RSZ będzie elementem zmian w systemie dowodzenia, wprowadzanych na bazie rekomendacji Strategicznego Przeglądu Obronnego. 

Ostatnie święto DGRSZ

- Potrzeba dobrego przygotowania i wyszkolenia żołnierza towarzyszą nam każdego dnia. Dziś podejmowane nowe wyzwania, w układzie narodowym i międzynarodowym, realizujemy z pełnym oddaniem dla dobra naszej ojczyzny. To nie byłoby możliwe bez ludzi, którymi na co dzień dowodzę - podkreślał dowódca generalny gen. dyw. Jarosław Mika podczas uroczystego apelu z okazji święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ).
 

Mamy krótką historię, ale bogatą tradycję. To my jesteśmy spadkobiercami dowództw: wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych. Z tego jesteśmy dumni. Motywowani osiągnięciami poprzedników wytyczamy sobie ambitne cele, do osiągnięcia których dążymy.

Gen. dyw. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Podczas zbiórki, za wybitny dorobek w służbie wojskowej, znaczące osiągnięcia w realizacji zadań służbowych oraz przejawianą inicjatywę  zostały wręczone min.: medale, Kordziki Honorowe RSZ, tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP”, Odznaki Honorowe RSZ oraz listy gratulacyjne.

W uroczystości, która się odbyła na placu apelowym w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie uczestniczyli min.: pierwszy dowódca DGRSZ gen. broni rez. pil. Lech Majewski oraz były zastępca dowódcy gen. dyw. rez. Jerzy Michałowski, kombatanci, przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego akredytowani w Polsce. 

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. VII zmiana

    Nareszcie ! Dlaczego tak późno ?

  2. były_trep

    A teraz na poważnie, jakie to przyniesie merytoryczne korzyści polskiej armii poza karuzelą stanowisk i możliwością obsadzenia nowego dowództwa poprzez oddanych sobie ludzi, takie reformy przerabiano już w PRL i wynikło z tego wielkie nic, od zamieszania herbata nie stanie się słodsza!

    1. Łukasz

      porządek

    2. MadMax

      Dowództwo Generalne nie ma znaczenia, znaczenie ma reforma dowództw operacyjnych - DO i dowództw poszczególnych rodzajów sił (COL, COP, COM).

  3. bmc3i

    W końcu koniec z poronioną reformą Siemoniaka i Różańskiego, z systemem w którym Sztab Generalny pełni jedynie funkcję think tanku bez jakichkolwiek kompetencji dowódczych, wyznaczony na czas wojny Wódz Naczelny, w czasie pokoju ma jedynie chodzić w lampasach i robić nic, Marynarka Wojenna dowodzona jest z Warszawy przez czołgistów - bo poszczególne rodzaje sił zbrojnych nie mają odpowiedzialnych za nie dowództw, a cały kształt Sił Zbrojnych obliczony jest na wojenki ekspedycyjne, nie zaś na obronę kraju.

    1. CB

      A dowództwo MW musi być w Gdyni, bo oni informacje na okręty alfabetem semaforowym przekazują? W USA, w które tak ostatnio jesteśmy zapatrzeni, wszystkie dowództwa siedzą razem w Pentagonie (trochę mało morza tam mają), a dowodzą jednostkami na całej kuli ziemskiej, odległymi o tysiące kilometrów.

    2. matbosman

      a możesz mi podać w którym to nadmorskim kurorcie mieści się dowództwo USNavy? Człowieku mamy XXI wiek!

  4. ktos

    Hmmm z tego co widze jest tez dowództwo WOT... czyli jednak beda podlegac szefowi sztabu a nie ministrowi... a jakos inaczej tu krzyczano jakis czas temu.

    1. NN

      Przecież tutaj pojawia się mnóstwo bełkotu. Od początku była mowa, że WOT to po prostu osobny rodzaj sił zbrojnych.

  5. dropik

    to normalnę bo wszak 80-90% oficerów z tego dowództwa pożegnało się już z W.P , co akurat nie jest normalne

Reklama