Reklama

Geopolityka

Amerykanie zakończyli testy lądowe nowej rakiety przeciwlotniczej

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Przedstawiciele amerykańskich sił morskich poinformowali o zakończeniu z powodzeniem testów lądowych nowej wersji okrętowej rakiety przeciwlotniczej Standard Missile typu SM-6 Block IA.

Badania nad rakietą SM-6 Block IA przeprowadzono na poligonie WSMR (White Sands Missile Range) w Nowym Meksyku. Wykorzystano w tym celu specjalnie zbudowaną na lądzie wyrzutnię pionowego startu - podobną do tej, jaką wykorzystuje się na amerykańskich okrętach rakietowych klasy AEGIS.

Nowa rakieta ma być bowiem na wyposażeniu krążowników i niszczycieli wyposażonych w okrętowy system walki przystosowany do zwalczania rakiet balistycznych. Po zakończeniu testów lądowych mają się rozpocząć badania morskie i ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku faza produkcji wstępnej. Jak na razie zakłada się, że nowe uzbrojenie osiągnie wstępną gotowość operacyjną (Initial Operational Capability) pod koniec 2018 r.

Główną zaletą rakiet SM-6 Block IA jest ich wielozadaniowość. Mają więc one możliwość m.in. zwalczania rakiet balistycznych w ich ostatnie fazie lotu, jak również atakowania celów znajdujących się poza horyzontem radiolokacyjnym, a więc niewidocznych przez radary okrętu, skąd pocisk został wystrzelony. W porównaniu do rakiet typu SM-6, wersja Block IA ma zmodernizowaną całą sekcję naprowadzania, zwiększającą dokładność trafienia różnego typu obiektów.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. prawieanonim

    Zastanawia mnie szybkość tego pocisku ograniczona do 3,5 liczby Macha. Czy nie wynika to z faktu że pocisk jest przeznaczony do zwalczania zbliżających się celów co jest typowe w warunkach morskich? Jeżeli Amerykanie mieliby opracowywać wersję lądową to musiałaby ona być zdolna również do pościgu czyli osiągać znacznie wyższe prędkości. Podejrzewam że wtedy też pocisk straciłby manewrowość.

    1. Davien

      Zapewne tak,dedykowane pociski do systemów morskich, nie musza byc szybkie, np Barak-8 jest znacznie wolniejszy, osiaga 2,1Ma.

  2. dawo

    A gdyby na bazie tego efektora przygotować system OPLiR dla naszej armii. Stopień polonizacji mógłby być bardzo wysoki, a sama rakieta wydaje się mieć dobre parametry przeciwlotnicze i przynajmniej przyzwoite (w porównaniu do PAC-3) w kwestii zwalczania rakiet balistycznych.

    1. adam_al

      ".... Stopień polonizacji mógłby być bardzo wysoki...." - co za bzdura!

    2. Afgan

      Też się tym zainteresowałem. Technicznie to wykonalne, jednak USA się na to nie zgodzą.......... Raczej nie zgodzą, dodam.......................Rozwiązanie lepsze niż Patriot i wielokrotnie lepszy niż nieszczęsny MEADS.