Siły zbrojne
Eksportowy „Śnieżnik” [Defence24.pl TV]
W czasie targów proobronnych Pro Defense 2017 w Ostródzie przedstawiciele konsorcjum Autocomp Management i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia zaprezentowali plany rozwoju Systemu Wsparcia Szkolenia Bojowego „ŚNIEŻNIK”, z ideą współpracy z Saab. Szersze rezultaty tej kooperacji, prowadzonej między innymi z myślą o rynkach eksportowych mają być zaprezentowane w czasie targów MSPO 2017 w Kielcach.
Spółka Autocomp Management i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia poinformowały podczas targów Pro Defense o nawiązaniu współpracy z firmą Saab w zakresie użycia ich technologii replik broni z przeznaczeniem do systemów szkoleniowych. Jej głównym celem jest połączenie technologii, gdyż polscy producenci chcą zwiększać swoje zaangażowanie na rynkach eksportowych.
Chcemy się związać technologią… Mamy współpracę z wieloma firmami na świecie i jedną z nich jest Saab…. Chodzi przede wszystkim o połączenie technologii w przypadku eksportu – szczególnie w tych dziedzinach których jeszcze nie opanowaliśmy.
W systemie „Śnieżnik” zastosowano wiele własnych, polskich rozwiązań. Ich cechą charakterystyczną jest oparcie konstrukcji systemu na broni bojowej, która jest kupowana, pozbawiana cech użytkowych i przystosowana do symulowanego strzelania. „Urządzenia wykorzystywane przez Saab są replikami. Oznacza to, że mają więcej miejsca w środku, można tam zabudować inne rodzaje elektroniki oraz podzespołów mechanicznych zwiększając ich żywotność i takie konkurencyjne rozwiązanie sprzedawać na rynku światowym. Stąd ten kierunek współpracy” – podkreśla Roman Haberek.
Spółka Autocomp Management i WITU i podpisały z grupą Saab umowę o współdziałaniu. Jej szersze efekty mają zostać pokazane już w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. „Na targach w Kielcach będzie zintegrowany ich system broni z naszym systemem, w stopniu umożliwiającym wspólny trening” – zaznacza Dyrektor Haberek.
Współpraca może też pomóc przy spełnianiu specyficznych i trudnych do spełnienia wymagań, jakie stawia polski resort obrony jeżeli chodzi o zabezpieczenie szkolenia polskich jednostek specjalnych. Taka sytuacja pojawiła się w przypadku procedury, jaką Inspektorat Uzbrojenia prowadzi w celu pozyskania symulatora Wirtualnego Symulatora Pola Walki dla Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. W wymaganiach zawarto listę broni specjalnej pochodzenia zachodniego. „Polscy producenci nie mają jeszcze takich rozwiązań więc uznano, że prościej, szybciej i efektywniej jest z kimś kooperować i połączyć dwie technologie żeby spełnić wymagania zawarte w przetargu” – zwraca uwagę Roman Haberek.
Zadanie jest traktowane priorytetowo, ponieważ nowej generacji „ŚNIEŻNIK” ma być przygotowywany dla centrów szkolenia, gdzie przepustowość ma być liczona w tysiącach ludzi miesięcznie. Już obecnie ŚNIEŻNIK stał się systemem wsparcia bojowego.
[Śnieżnik – red.] jest obecnie systemem wsparcia szkolenia bojowego, który umożliwia kompleksowe szkolenie od pojedynczego strzelca, poprzez załogi wozów bojowych, obsługi wyrzutni rakietowych, aż do kompleksowego szkolenia batalionowej grupy taktycznej. (…) kładąc nacisk na szkolenie nie tylko pojedynczego żołnierza ale przede wszystkim dowódców. System szkolno-treningowy ŚNIEŻNIK zaczynał swoją historię w Wojsku Polskim od symulatorów opartych na bazie broni bojowej, jest szeroko wykorzystywany w tej wersji w wojskach operacyjnych brygadach zmechanizowanych, brygadach pancernych czy też uczelniach wojskowych i ośrodkach szkolenia poligonowego.
Początkowo był on używany do szkolenia podstawowego żołnierzy oraz drużyny. Następnym krokiem było zapewnienie możliwości szkolenia specjalistycznego obsług i załóg. Obecne możliwości technologiczne systemu umożliwiają wykorzystywanie ŚNIEŻNIKa do szkolenia taktycznego, ze szczególnym naciskiem na szkolenie dowódców plutonów i kompanii. W rozmowie z Defence24.pl ppłk Sławomir Stępniak z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia podkreśla, że obecnie ŚNIEŻNIK może być używany na każdym etapie szkolenia, zarówno do szkolenia pojedynczych żołnierzy, jak i kompleksowego szkolenia batalionowej grupy taktycznej kładąc nacisk na zgrywanie pododdziałów i szkolenie taktyczne.
System jest wciąż rozbudowywany. Wcześniej ŚNIEŻNIK dawał możliwość korzystania z pięciu typów broni i był przeznaczony głównie do szkolenia pojedynczego żołnierza. Teraz rozwiązanie to weszło na zdecydowanie wyższy poziom i pozwalają na ćwiczenie z pomocą kilkudziesięciu rodzajów broni oraz kilkunastu rodzajów systemów optycznych (celowniki, lunety obserwacyjne, lunetki, itp.).
Przy trenowaniu walki w pomieszczeniach założono użycie broni bojowej z amunicją ćwiczebną. Jest to szczególnie przydatne przy szkoleniu żołnierzy Wojsk Specjalnych. W założeniu do broni bojowej będą mogły być stosowane zestawy konwersyjne, przyłączane bezpośrednio w ośrodku szkoleniowym, przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Żołnierze mogą strzelać do obrazu na ekranie oraz do figur bojowych na podnośnikach. W wypadku zapewnienia osłony balistycznej, można wykorzystywać również amunicje bojową, także w systemie komputerowej generacji obrazu. Trening można również przeprowadzić w terenie stosując nadajniki laserowe i detektory trafienia.
Cały system „ŚNIEŻNIK” jest własnością Skarbu Państwa. Oznacza to, że po skończeniu pracy konsorcjum jest zobligowane do przekazania całej dokumentacji, praw materialnych i niematerialnych do Skarbu Państwa – łącznie z kodami źródłowymi oprogramowania.
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104