Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy F-35 opuścił japońską linię montażową

Pierwszy z egzemplarzy F-35A wyprodukowanych dla Japonii w USA podczas odbioru w bazie Luke. Fot. US Air Force - Tech. Sgt. Louis Vega Jr.
Pierwszy z egzemplarzy F-35A wyprodukowanych dla Japonii w USA podczas odbioru w bazie Luke. Fot. US Air Force - Tech. Sgt. Louis Vega Jr.

Zakłady koncernu Mitsubishi Heavy Industries zakończyły prace nad pierwszym montowanym na Wyspach Japońskich samolotem F-35A Lightning II. Na oddanie do użytku czeka kolejne 37 egzemplarzy amerykańskiego myśliwca piątej generacji, składanych w Kraju Kwitnącej Wiśni na mocy umowy dostawy uzbrojenia dla Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Kontrakt zakłada również dostarczenie przez USA czterech kolejnych, w pełni gotowych myśliwców tego typu.

Pierwszy zmontowany w Japonii egzemplarz F-35A Lightning II został zaprezentowany 5 czerwca br. w zakładach FACO (Final Assembly and Check-Out) koncernu Mitsubishi Heavy Industries w miejscowości Toyoyama, położonej nieopodal miasta Nagoja w prefekturze Aichi. Ukończony model jest pierwszym z serii 38 myśliwców 5. generacji zakontraktowanych do wyprodukowania z udziałem japońskiego przemysłu na potrzeby Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony.

W umowie przewidziano także dostawę z USA czterech dalszych, w pełni gotowych egzemplarzy F-35A w ramach amerykańskiego programu eksportu uzbrojenia (Foreign Military Sales). Pierwszy z nich został oficjalnie przekazany odbiorcy podczas uroczystości zorganizowanej 29 listopada 2016 roku w bazie sił powietrznych USA Luke w stanie Arizona. Wraz z początkiem grudnia pierwsi japońscy piloci rozpoczęli w tej samej bazie loty szkoleniowe z wykorzystaniem odebranego F-35A.

Pierwszy z ukończonych w Japonii egzemplarzy myśliwca ma z kolei zostać oddany do użytku w perspektywie obowiązującego roku budżetowego, a więc do końca marca 2018 roku. Samolot zostanie przekazany do służby w bazie lotniczej Misawa położonej na północnym skraju wyspy Honsiu (prefektura Aomori). Będzie wykorzystywany przede wszystkim do prowadzenia wspólnych operacji lotniczych z siłami powietrznymi USA rozlokowanymi w zasięgu Wysp Japońskich.

Japonia zdecydowała się na zakup 42 amerykańskich myśliwców 5. generacji F-35A w wyniku przetargu zakończonego w 2011 roku. Zamówienie warte ponad 10 mld USD otrzymał koncern Lockheed Martin, pokonując w tym postępowaniu firmę Boeing, oferującą myśliwce F/A-18E/F Super Hornet, a także europejskie konsorcjum Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, oferujące samoloty Eurofighter Typhoon. Doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji prac przemysłowych zostaną prawdopodobnie wykorzystane przez inżynierów Mitsubishi Heavy Industries przy projektowaniu myśliwca F-3, czyli rodzimej maszyny 5. generacji, którą rozpatruje się w roli następcy F-15J/DJ w Japońskich Powietrznych Siłach Samoobrony.

Czytaj też: Pierwszy F-35 montowany w Japonii

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. que

    "[...] europejskie konsorcjum Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, oferujące samoloty Eurofighter Typhoon." HAHAHA widać jakie to jest "europejskie" konsorcjum. Widać, kto na tym zarabia. Unia to IV rzesza.

    1. CB

      I po co ten bezsensowny hejt? Każda firma czy konsorcjum musi mieć gdzieś siedzibę i rejestrację. Airbus też jest europejskim konsorcjum (nota bene to właśnie oni są większościowym udziałowcem Eurofighter GmbH), a ma siedzibę we Francji (i od nich też nie chcecie kupować).

    2. WIdz

      a zamiast Japonii to do osi zła wciągnęli Francję bo bliżej.

  2. rata -tui

    Ciekawa ta nowa technologia - montownia w Japoni , bali się ze sam nie doleci na wyspy .

    1. Andrzej polskiego brzegu

      przytaszczyli gotowe w brzuchach "transportowych", jak Rosija swoim klientom SuperSuki-30+++?

  3. Ciach

    I tymi 40 F 35 chcą pokonać Chiny ? to życzę im powodzenia :) Bo Chińczycy mają coraz więcej broni, również atomowej, a Japonia jak zwykle na smyczy USA bez atomu, bo mają zakaz posiadania takiej broni bo...USA tak chce :) Dobrze że chińczycy nie są tak głupi jak japończycy i robią co chcą, i mają pozycje, gdzie trump przyjmuje prezydenta ChRL w swojej prywatnej rezydencji w Miami. Niech japończycy się uczą od Chin, bo jeszcze trochę i ChRL zjedzą ich na śniadanie :)

    1. Ad_summam

      Przeczytaj jeszcze raz. Gdzieś tu jest napisane że chcą nimi pokonać Chiny? Bo ja widzę że chcą zdobyć doświadczenie, a do tego 40 egzemplarzy wystarczy.

  4. WAŻNE !

    WAŻNE !!! - Ten wojskowy ( drugi od lewej ) jest bardzo podobny do Przywódcy Korei Północnej. Teraz pytanie, czy to przypadkiem nie jest właśnie on ! tylko w przebraniu, to dopiero będzie cyrk, jak pozna technologie takiego samolotu jak F-35 i za parę lat Korea Północna zbuduje podobny, albo jeszcze gorzej, opracuje sposub jego niszczenia ! to dopiero będzie. Ps. Przyjżyjcie się dobrze państwo temu drugiemu od lewej, bo to nie jest żart, tylko poważna sprawa, bo koreańczycy z północy, nie takie żeczy potrafią.

  5. chudy

    fajny ten gruby - drugi z lewej

  6. krzysiek84

    37 mld PLN obecnie lub 28 w dniu podpisania kontraktu za 42 maszyny i linię produkcyjną? Grosze... Ciekawe co my dostaniemy w ramach Wisły za podobną kwotę... Malowanie, podwozia i kontenery się nie liczą.