Reklama

Polski Kontyngent Wojskowy Łotwa utworzony na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy liczy 170 żołnierzy. PKW wejdzie w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa będzie liczyć ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania.

Na Łotwę kierowany jest polski pododdział w sile kompani czołgów z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowić będzie 14 czołgów PT-91 Twardy i wozy dowodzenia. Pożegnanie żołnierzy odbyło się 29 maja br. w Braniewie. 

Fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)

Jesteśmy wdzięczni wojskom amerykańskim, brytyjskim, rumuńskim; wdzięczność tę okazujemy będąc solidarni z innymi narodami, które mogą być zagrożone. Dlatego, że wiemy, co to jest wojna, obca okupacja; co znaczy groza obcej przemocy, jesteśmy gotowi wesprzeć wszystkich, którzy takiej pomocy potrzebują – podkreślił szef MON podczas uroczystości.

Niepodległość państw europejskich, niepodległość państw wschodniej  flanki NATO  jest od roku gwarantowana decyzją szczytu NATO, który postanowił  dla odstraszania i obrony, stacjonować na wschodniej flance wojska NATO, wojska amerykańskie, wojska wszystkich sojuszników. Wy dzisiaj dołączycie do wojsk kanadyjskich, które są tam państwem ramowym. (…) które z innymi armiami, armią łotewską, będą gwarantowały wolność i niepodległość państwa łotewskiego. To wielkie,  wspaniałe zadanie.  Gdy przekazywałem flagę Polski wiedziałem, że będziecie ten sztandar nosili dumnie i wysoko – mówił podczas wystąpienia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Przegrupowanie w rejon działań sił Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa zacznie się w poniedziałek 29 maja 2017 roku. Czołgi będą przewożone drogami na zestawach niskopodwoziowych. Na Łotwie od kilku dni jest już grupa logistyczna, która odpowiada za przygotowanie miejsca stacjonowania polskiego kontyngentu.

Szkolenia przygotowujące żołnierzy do słuzby w składzie PKW Łotwa trwały od stycznia, żołnierze z Braniewa brali też udział w międzynarodowych ćwiczeniach Bizon-17. Kontyngent przeszedł certyfikację, która była warunkiem wyjazdu na Łotwę. Żołnierze z Braniewa mają już doświadczenie z misji na Bałkanach, w Afganistanie i Iraku.

Polska obecność na Łotwie będzie rotacyjna - żołnierze mają zmieniać się co sześć miesięcy, a sprzęt będzie zostawał na miejscu. Sojusz wysuniętą obecność wojskową na wschodniej flance będzie utrzymywać bezterminowo. Działalność wszystkich czterech grup batalionowych NATO w wschodniej flance będzie koordynowana przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód zlokalizowaną w Elblągu.

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Teodor

    "Ceremonia pożegnania kontyngentu" - to bardzo dwuznaczne w polskim jezyku... Brzmi tak jakby te sily nigdy nie mialy powrocic do Polski. "żołnierze mają zmieniać się co sześć miesięcy, a sprzęt będzie zostawał na miejscu." - wg tej czesci artykulu, przynajmniej w kwestii sprzetu pozegnanie jest pewnie jak najbardziej na miejscu, polskie smiglowce tez chyba zostaly w Afganistanie, bo nie oplacalo sie go sprowadzac.

    1. Anty C-cal przed 500+

      podobno na 5 Nowszych Mi35 Afganistanu lata 1. OT... piaskowanie?? I nawet Murzyni (w Kenii) poDokupywali lekki Uzbrojone heli - do typowego "kruka"Mi28. Niezrozumialne (dla mnie) opory na forum i poza, przed takim PoMostowym uzbrojeniem - jak w Szwecji, po co im takie, na pikniki? Te ich "kryle"Archery to do obrony brzegu przed kim? Indonezji szybciej idzie z pozyskaniem kaliberku 155mm jak NATO nam

  2. Podbipięta

    Ach te kapelusiki...A czemu nie rogatywki?

    1. bender

      Bo wciaz polowa rogatywka nie zostala wprowadzona do umundurowania? W 2015 JWK testowala wlasnego pomyslu rogatywki polowe, ale chyba bez zadnego administracyjnego odzewu. Kapelusze maja tez kilka swoich zalet.

    2. Teodor

      No moze zolnierze Rzeczpospolitej na Lotwie byli w okresie I Rzeczpospolitej, ale moze zeby co poniektorym, jak np. Litwinom, rogatywki polskiego wojska moga sie np. kojarzyc z zajeciem Wilna, chociaz Wilno dluzszy czas bylo polskim osrodkiem wladzy w okolicy. A przeciez ten oddzial ma przejechac przez Litwe "Czołgi będą przewożone drogami na zestawach niskopodwoziowych." Zatem ktos przewidujacy dal im kapelusze, aby nie bylo niekorzystnych skojarzen. Wydaje mi sie ponadto, ze pierwotnie Polska byla wyznaczona przez NATO jako pierwsza pomoc krajom nadbaltyckim. Dziwi zatem ta bojowa postawa Litwinow do Polakow...