Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Meteory odpalane z Rafale i Eurofighterów. Gotowość w przyszłym roku

Rakieta Meteor odpalana z samolotu myśliwskiego Rafale, Fot. MBDA
Rakieta Meteor odpalana z samolotu myśliwskiego Rafale, Fot. MBDA

Francuzi i Brytyjczycy przeprowadzili w ostatnim czasie testy pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu Meteor, przewidywanych do wprowadzenia na myśliwce wielozadaniowe 4.5 generacji typu Rafale i Eurofighter Typhoon.

Zakres przeprowadzonej przez Francuzów na początku kwietnia próby obejmował strzelanie rakietą do znajdującego na dużej odległości celu Mirach, symulującego samolot myśliwski wykonujący manewry unikowe. Następnie wykonano symulowaną sekwencję strzelania pociskiem powietrze-powietrze Mica, co miało zademonstrować zdolność Rafale do zwalczania kilku celów jednocześnie. Według Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia (Directorate General of Armaments - DGA)  test zakończył się powodzeniem.

Pociski Meteor będą używane przez myśliwce Rafale F3R, które wejdą do służby we francuskich siłach powietrznych od 2018 roku. Agencja DGA podkreśla w komunikacie, że obecnie Rafale (wersja F3) to jedyny wyprodukowany w Europie samolot myśliwski z radarem AESA używany operacyjnie. Pociski Meteor, wdrażane w wersji F3R będą wykorzystywane razem z rakietami Mica EM i IR. Omawiane strzelanie zakończyło trwający od 2015 cykl testów w locie w ramach integracji Rafale z Meteorem.

Z kolei BAE Systems poinformował o przeprowadzeniu jednoczesnego odpalenia dwóch pocisków Meteor z maszyny Eurofighter Typhoon. W trakcie próby zwalczano zarówno zdolność skutecznego zwalczania celów jak i wykorzystania dwukierunkowego łącza danych pomiędzy pociskami a myśliwcem. Test przebiegł pomyślnie, co pozwoliło na zakończenie prób Meteora będących elementem prac rozwojowych. Następnym etapem będą próby operacyjne, prowadzone już przez Royal Air Force. Mają one być realizowane jeszcze w tym roku.

Meteor to wspólne przedsięwzięcie przedsiębiorstw zbrojeniowych z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, głównym wykonawcą pocisku jest MBDA. Program rozpoczęto w 2003 r. Meteory mają w przyszłym roku trafić na uzbrojenie samolotów Rafale francuskich sił powietrznych i lotnictwa francuskiej marynarki wojennej, a także Eurofighterów, będą również stanowić uzbrojenie brytyjskich F-35B (od 2024 roku), a są już używane na szwedzkich Gripenach. Omawiane testy stanowią ważny etap na drodze do planowanego osiągnięcia zdolności operacyjnej do użycia Meteorów przez europejskie maszyny 4.5 generacji (Rafale i Typhoon) w 2018 roku.

Pociski Meteor wyposażone są w silniki strumieniowe o nowoczesnym systemie sterowania, pozwalającym na regulowanie mocy w locie. Dzięki oprogramowaniu sterującemu, procesor pocisku będzie optymalizował ciąg silnika w zależności od danych dotyczących celu i stosowanych przez niego uników. Ma to pozwolić na zdecydowane zwiększenie zasięgu skutecznego przechwytywania, pocisk powstał z myślą o zwalczaniu wysokomanewrowych samolotów myśliwskich na średnich i dużych odległościach. 

 
 
 
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Kowalskiadam154

    Trzeba było Niemiec W.Brytanii Francji Szwecji Włoch oraz Hiszpanii aby zaprojektować i zbudować jedną rakiete:-))

    1. Azza

      No i co w tym dziwnego?

  2. Dawo

    Ciekawi mnie koszt takiego pocisku i realna wyższość silnika strumieniowego nad rakietowym. Czy daje to az tak dużą przewagę ? Zna ktoś w przybliżeniu cenę tej rakiety ?

    1. LL

      Przewaga jest ogromna, gdyż dzięki wykorzystywaniu tlenu z powietrza nie musi zabierać takich ilości utleniacza, dzięki temu znacznie wzrasta ilość zabieranego paliwa a więc także zasięg. O pociskach z takim napędem myślą też Amerykanie i Rosjanie.

Reklama