Reklama

Siły zbrojne

Szwedzi prezentują system rozpoznawczy dla polskich okrętów

fot. Saab/M.Dura
fot. Saab/M.Dura

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab przeprowadziła w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni demonstrację działania okrętowego systemu rozpoznania radiolokacyjnego i walki elektronicznej (ESM/ELINT) SME-150. System ten może być wykorzystany w ramach modernizacji okrętów rakietowych typu Orkan oraz zastosowany na nowych jednostkach pływających – planowanych do pozyskania w ramach programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu”.

SME-150 to system pozwalający na przechwytywanie i analizę sygnałów radarowych. Może więc być wykorzystywany jako urządzenie ostrzegające okręty (że jakiś radar – np. z głowicy pocisku przeciwokrętowego je obserwuje i namierza), a z drugiej strony może on również działać jako typowy zestaw rozpoznawczy - analizując przychodzące sygnały i tworząc z nich bazę danych emiterów (użyteczną dla innych jednostek pływających, systemów lądowych i statków powietrznych).

Cechą szwedzkiego rozwiązania jest kompaktowość. Jego bardzo charakterystycznym elementem jest antena, która w przypadku standardowych, szerokopasmowych urządzeń jest bardzo duża i wieloelementowa. Szwedzi proponują jednak rozwiązanie o wiele mniejsze, zintegrowane i dookólne które jest łatwe do transportu i do montażu. Dzięki temu podczas prezentacji w Gdyni, antenę zamontowano na dachu jednego z budynków Akademii Marynarki Wojennej.

W podobny sposób skonstruowano pozostałe elementy zestawu SEM-150: blok dystrybucji sygnału, jednostkę centralną oraz stanowisko operatora ze standardowym monitorem. Wszystkie te części połączono ze sobą na jednej z sal szkoleniowych AMW i podłączono do anteny umieszczonej na dachu.

Dzięki temu można było przeprowadzić realny pokaz możliwości systemu, przechwytując i analizując sygnały radiolokacyjne z radarów wykorzystywanych w rejonie Trójmiasta. Szwedzi zaprezentowali zarówno sam sposób detekcji i namierzania, jak i tworzenia bazy danych oraz korzystania z jej możliwości w procesie identyfikacji źródeł promieniowania elektromagnetycznego.

Grupa Saab zorganizowała pokaz swojego systemu mając nadzieję, że zostanie on zastosowany na modernizowanych okrętach rakietowych typu Orkan, ale również myśląc o potrzebach okrętów rozpoznawczych ORP „Hydrograf” i ORP „Nawigator” oraz jednostek, które mają być zbudowane w ramach programów Miecznik, Czapla i Orka.

„System SME-150 gwarantuje dowódcy okrętu świadomość sytuacyjną w zakresie emisji radarowych w jego pobliżu. Jest to czynnik decydujący o powodzeniu misji, a ostatecznie o przeżywalności statku. Udało nam się wykazać przydatność tego rozwiązania w obecności przedstawicieli Polskiej Marynarki Wojennej i jesteśmy gotowi do dalszych rozmów na temat wykorzystania SME-150 na okrętach typu Orkan w ramach ich modernizacji mid-life upgrade”.

Andrew Reed, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży w dziale Naval Electronic Warfare w Saab

Szwedzi liczą przy tym na dobrą opinię, jaką już uzyskały ich produkty wprowadzane na jednostkach pływających Marynarki Wojennej. Wskazuje się tu przede wszystkim na okręty rakietowe typu Orkan, które zostały wyposażone w wyprodukowane przez Saab radary Sea Giraffe AMB oraz rakiety przeciwokrętowe RBS-15 Mk2 i RBS-15 Mk 3. Dodatkowo spółka Saab podpisała w zeszłym roku umowę o współpracy z Polską Grupą Uzbrojeniową. Zawarte wtedy porozumienie „przewiduje podjęcie współpracy przy pracach rozwojowych i dostarczaniu nowych okrętów podwodnych oraz jednostek nawodnych dla Polskiej Marynarki Wojennej, a także dla klientów eksportowych”.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. emeryt

    Nie długo będziemy kupowali KOŁA do pojazdów wojskowych bo PGŻ nie posiada kompetencji w tej technologii.. Czyżby PIT i Radwar nie produkowały już i podobnych systemów ( może starsza technologia i rozwiązanie nie koniecznie morskie) ?.Wydaje się że największym problemem dla MON jest rozpoznanie możliwości technicznych własnego przemysłu .Jakoś całkiem dobre mają jeśli chodzi o przemysł zagraniczny - czy to tylko moje wrażenie czy prawidłowość ?.

  2. podatnik

    Nie widzę tu nic czego nie mogłaby wyprodukować Polska. To będzie skandal jak kupimy od Szwedów.

    1. Marek1

      Może mogłaby, tylko KIEDY ? Za 2,4,7 lat ? A do tej pory ?

  3. konik

    Znowu jakiś tajny twór AM - Polska Grupa Uzbrojeniowa ???

Reklama