Reklama

Siły zbrojne

MON: "Paszport" dla organizacji proobronnych

Biuro do Spraw Proobronnych, bazując na doświadczeniach ze szkoleń przeprowadzonych w latach 2015 - 2016, przeprowadzi w 2017 roku program ewaluacji komponentów organizacji proobronnych. Nabór trwa do końca grudnia 2016 r.

Jak wskazuje Biuro do Spraw Proobronnych, celem programu jest systematyczna ocena poziomu wyszkolenia zakwalifikowanych do programu komponentów organizacji proobronnych – w trakcie rocznego procesu szkolenia, wspieranego przez resort obrony narodowej – na rzecz osiągnięcia zdolności tych komponentów do współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. 

Dokumentem wykonawczym programu jest „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP".

"Paszport" będzie stanowił zaświadczenie, iż komponent organizacji proobronnej uczestniczący w programie, pozytywnie zdał sprawdzian z zakresu przedmiotów i zagadnień szkoleniowych ujętych w "Minimum programowym dla organizacji proobronnych".

Biuro do Spraw Proobronnych

Ilość pododdziałów czy komponentów organizacji proobronnych zgłoszonych do uzyskania "Paszportu" w danym roku jest ograniczona, co wynika z możliwości jednostek wojskowych (pojemność bazy szkoleniowej, ilość środków materiałowych na zabezpieczenie szkoleń, zadania JW. i zasadnicza działalność szkoleniowa JW. z żołnierzami). W pierwszej edycji programu w 2017 r. zakłada się udział do 20 komponentów organizacji (szczebla plutonu/drużyny), o łącznej liczbie uczestników do 800 osób. O udziale w programie będzie decydował proporcjonalny rozdział ilości miejsc pomiędzy organizacje oraz kolejność zgłoszeń.

Akces do uzyskania "Paszportu" ma prawo zgłosić każda organizacja pozarządowa o charakterze proobronnym, która:

  • jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
  • prowadzi statutową działalność związaną z obronnością albo bezpieczeństwem państwa,
  • posiada statut / zakres działalności uzgodniony z Ministrem Obrony Narodowej,
  • zachowuje neutralność w sprawach politycznych oraz działa niezależnie od partii politycznych lub innych organizacji o charakterze politycznym.

Do "Paszportu" opracowano zasady jego uzyskania, które składają się ze wstępu oraz dwóch części:

Biuro ds. Proobronnych
Fot. bdsp.wp.mil.pl

We wstępie do "Zasad uzyskania paszportu" zawarto: sposób realizacji programu (opis procesu uzyskania "Paszportu"), akty prawne i dokumenty stanowiące podstawę realizacji programu oraz ogólne założenia udziału organizacji proobronnych w realizacji.

Minimum programowe to zbiór przedmiotów, a w nich zagadnień szkoleniowych, których znajomość przez organizacje proobronne będzie stanowiła podstawę współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP na poziomie umożliwiającym wspólną realizację zadań szkoleniowych i wybranych obszarów zadań kryzysowych oraz bojowych (zasadniczo w ramach ćwiczeń wojskowych). 

Biuro ds. Proobronnych
Fot. bdsp.wp.mil.pl

Natomiast dokumenty wykonawcze zawierają kartę kwalifikacji do udziału w programie, listę imienną uczestników oraz karty oceny poszczególnych przedmiotów zawartych w minimum programowym. Zakres wiedzy i umiejętności określony w każdym przedmiocie stanowi niezbędne minimum, którego zaliczenie w formie sprawdzianu przez pododdział czy komponent będzie stanowiło podstawę przyznania „Paszportu do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”.

Biuro ds. Proobronnych
Fot. bdsp.wp.mil.pl

"Minimum programowe dla organizacji proobronnych" jest kompatybilne z programami szkolenia obowiązującymi w SZ RP, a zwłaszcza z „Programem szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Wiedza i umiejętności wynikające z zakresu minimum programowego są przydatne dla kandydatów do różnych rodzajów służby wojskowej (w tym w wojskach obrony terytorialnej) oraz dla kandydatów do rezerw osobowych SZ RP.  

Komplet dokumentów dotyczących programu "Paszport" zostanie przekazany do komponentów organizacji probronnych, które zakwalifikują się do programu. Nabór na poszczególne przedsięwzięcia szkoleniowe realizowane przez Biuro do Spraw Proobronnych w 2017 r. będzie się odbywał dla uczestników programu "Paszport" - wg odrębnych kontaktów, natomiast dla organizacji proobronnych i klas mundurowych chętnych do udziału w przedsięwzięciach ogólnodostępnych (formuła otwarta) - na podstawie odrębnego komunikatu i formularza zgłoszeń, który ukaże się na stronie Biura w styczniu 2017 r.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. gegroza

    prosto i przejrzyście. popieram

Reklama