Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Europejskie działko laserowe coraz bliżej

fot. MBDA
fot. MBDA

Koncern MBDA poinformował o zakończonej sukcesem serii testów lasera o wysokiej energii, przeprowadzonych po raz pierwszy w realnych warunkach klimatycznych na poligonie na północnym wybrzeżu Niemiec.

Testy były wykonywane od 4 do 14 października br. przez niemiecką filię koncernu MBDA, firmę MBDA Deutschland. Określono je jako bardzo ważne, ponieważ po raz pierwszy badania wykonywano z uwzględnieniem realnych warunków pogodowych, które w sposób naturalny mogą mieć wpływ na propagację światła laserowego.

Podstawowym celem tej serii badań było przetestowanie systemu naprowadzania i śledzenia wiązki z wykorzystaniem faktycznego celu powietrznego (którym był przede wszystkim bezzałogowy pionowzlot – quadcopter). Dron był ustawiany, przechwytywany przez system śledzenia wiązką, który później utrzymywał promień lasera na obiekcie przez dłuższy okres czasu. Bezzałogowiec działał przy tym zarówno statycznie, jak i wykonując dynamiczne manewry w różnych kierunkach i z różnymi prędkościami.

Według koncernu MBDA testy zweryfikowały funkcjonalność całego układu i możliwości wykonania ulepszonego systemu śledzenia. Jego działanie sprawdzono również podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych (burze, deszcze) oraz słabej widoczności (noc).

Koncern MBDA poinformował również, że w czasie innych testów, sprawdzono dodatkowo możliwość wykorzystania demonstratora lasera w czasie ataku symulowanego przez klika obiektów zbliżających się z różnych kierunków. Pokazano wtedy, że system jest zdolny do szybkiego „przenoszenia” wiązki laserowej z jednego obiektu na drugi.

W badaniach pomaga fakt, że prace nie zaczynają się od początku, ale cały czas wykorzystuje się wcześniejsze doświadczenia i efekty już zakończonych programów w tej dziedzinie. Zastosowano np. standardową obudowę, wyposażoną w bardzo dynamiczny, dookólny system naprowadzania wiązki. Obniża to nie tylko koszty badań, ale również zmniejsza koszty logistyczne. Według koncernu MBDA nowe rozwiązanie charakteryzuje się dodatkowo „precyzją i skalowalnością efektu”.

Firma MBDA Deutschland potwierdziła dodatkowo, że optyka „lustrzana” pozwala na wykorzystanie laserów pracującego na wyższych poziomach mocy niż są dostępne dzisiaj. Jest to więc rozwiązanie przyszłościowe, zwiększając zakres działań, jakie będzie można realizować z jego wykorzystaniem.

Niemcy cały czas podkreślają, że „efektor laserowy ma olbrzymi potencjał w przyszłości”. Dzięki niemu będzie bowiem można stworzyć m.in. system obrony przeciwlotniczej, który niewielkim kosztem będzie w stanie bardzo szybko angażować się w zwalczanie celów powietrznych. Co najważniejsze, wszystko to będzie się odbywało z bardzo dobrym wskaźnikiem „koszt-efekt”, ponieważ atak z wykorzystaniem lasera będzie kosztował o wiele mniej niż z wykorzystaniem rakiety przeciwlotniczej.

Dodatkowo wszystko to będzie się odbywało bardzo szybko. W odróżnieniu od pocisku laser może bowiem dosięgnąć celu praktycznie natychmiast (z prędkością światła), dzięki czemu zbliżający się obiekt może być zaatakowany wcześniej i z większej odległości. Daje to dodatkowo możliwość szybszego „przerzucenia” się systemu na zwalczanie innego zagrożenia.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (7)

  1. jang

    co tam fizyka..W kraju gdzie wynaleziono hel cięższy od powietrza do rozpylania nad lotniskami czy jonizacje trotylu przy pomocy aparatu przesiewowego wszystko jest proste i łatwe do akceptowania...

  2. rozczochrany

    A ja widzę, że ta broń może byc użyta przeciwko Polakom. Sytuacja w europie jest dynamiczna. Bądźmy przygotowani na najgorsze z kazdej strony.

  3. Servon

    Rozumiem, że w Polsce nie potrafimy budować rakiet, ale jako wnalazcy niebieskiego lasera jesteśmy w stanie zbudować działko laserowe, dlaczego żadna Polska firma oficjalnie nad tym nie pracuje?

    1. observer

      Dlatego gdyż m.in. najpierw musimy zbudować własny samochód elektryczny a firmy państwowe uruchomić i wdrożyć pierwszego drona - trzeba na to czekać.

    2. rmarcin555

      @Servon Laser wysokoenergetyczny to zupełnie inny poziom trudności. A co do firmy to dlaczego jej nie założysz i nie zaczniesz pracować nad laserem?

  4. Znowu ktoś obraża prawa fizyki

    Kolejne bajeczki. Nawet na tej fotce zasięg tego radaru kończy się na chmurze, bo we mgle, zachmurzeniu, zapyleniu, deszczu i śniegu laser jest bezużyteczny. Jeśli ta zielona kreska to nie fotomontaż, to właśnie ta zielona kreska tłumaczy dlaczego: gdyby promień lasera nie był pochłaniany lub rozpraszany przez atmosferę to nie byłby widoczny. Przy większej mocy spowoduje to jonizację powietrza i jego nieprzeźroczystość. I z uwagi na jonizację powietrza, nigdy w atmosferze nie będzie miał dużych mocy (to znaczy dużą moc może mieć, tylko zjonizuje to powietrze i nie da się jej wykorzystać). Jedyne co laserem można zrobić, to opl krótkiego zasięgu, działające tylko przy dobrej widoczności i tylko przeciw niezabezpieczonym celom typu drony z uwagi na ograniczoną moc. Jak w użycie wejdą rakietoplany i walka przeniesie się w Kosmos to lasery mają sens, ale na Ziemi nie bardzo.

    1. edi

      Kiedyś tacy jak ty mówili że człowiek nie poleci bo czarów marów nie ma. Dziś nie tylko człowiek lata ale był kilkukrotnie na Księżycu a za 20-30 lat będzie na Marsie.

    2. alc

      To zależy od długości fali na jakiej pracuje laser

  5. 45

    Te działo laserowe to zwykła propaganda, tak samo jak stealth, Zumwalt i lądowanie na księżycu. Jeszcze trochę, a zaczną nam wmawiać teleportację. A wszystko po to by ukryć, że amerykańska armia się sypie, a rosyjskie Suchoje są lepsze od tych niby niewykrywalnych złomów, które jankesi sprzedają naiwniakom za miliardy.

    1. tworki

      Suchoje to takie drewniane modele do sklejania ?

  6. tak tylko...

    Widzę strach w oczach Towarzyszy z Fabryki Snów. Tak, tak, wasze straszenie nas Iskanderami może odejść w niebyt.

  7. Bartek

    E tam... My mamy nasze cudowne działka 23 mm także na kij nam jakieś lasery-bajery... ;-)

Reklama