Reklama

Siły zbrojne

Ruszyły targi Pro Defense. Szef MON: Obrona Terytorialna szansą dla przemysłu

  • Fot. Rafał Surdacki/Defence24
    Fot. Rafał Surdacki/Defence24

W Ostródzie rozpoczęły się Targi Proobronne oraz Kongres Organizacji Proobronnych. - Obrona Terytorialna to szansa dla przemysłu - powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas otwarcia wydarzenia.

Naprawdę jesteśmy w przyszłości w stanie wyposażyć polską armię w nasz krajowy polski sprzęt i obronić Polskę przy pomocy naszej armii.

Szef MON Antoni Macierewicz

Podczas otwarcia targów Pro Defense szef MON stwierdził, że formowanie nowych jednostek Obrony Terytorialnej to szansa dla krajowego przemysłu. Wyraził przekonanie, że może on wyposażyć armię w sprzęt, a Siły Zbrojne RP uzyskają stosowne zdolności do obrony kraju. Poinformował też, że "zaciąg" do Obrony Terytorialnej ruszy we wrześniu.

Szef MON zwrócił się także do uczniów klas mundurowych: "Jesteście tutaj, dlatego że przywiodła was tutaj miłość ojczyzny". Podkreślił również znaczenie działań młodzieży w rozbudowie systemu obronnego.

Odbudowujemy dzisiaj polską armię, a wy jesteście solą tego procesu, a wy macie być fundamentem tej odbudowy, a wy macie uzupełnić, odtworzyć nie tylko siłę polskiej armii, ale i dumę, dążność, potrzebę, konieczność polskiego wysiłku zbrojnego i polskiej determinacji, by odbudować naszą siłę zbrojną.

Szef MON Antoni Macierewicz

Pod koniec kwietnia Macierewicz podpisał koncepcję obrony terytorialnej. W czwartek w Ostródzie poinformował, że podpisana już została decyzja o powołaniu dowództw i poszczególnych jednostek WOT oraz o powołaniu dowódców. 

Jak dodał, cieszy się, że równocześnie ze zlotem klas mundurowych odbywają się targi "Pro Defense" oraz kongres organizacji proobronnych. Podkreślił, że wysiłek członków jest wynikiem przede wszystkim ich decyzji. "Nikt wam za te mundury, za te buty, za to, co robicie nie dał ani grosza. (...) Liczę, że obrady tego kongresu – a obiecuję także, że będą mu towarzyszyły stosowne decyzje MON – ten stan rzeczy zakończą. Wasz wysiłek wart jest najwyższego wsparcia ze strony państwa polskiego i to wam obiecuję" – zadeklarował minister.

Jak dodał, obrona terytorialna będzie najbliższej społeczeństwa, łącząc oddziały operacyjne Wojska Polskiego z codziennym wysiłkiem obywateli. Podkreślił, że członkowie organizacji proobronnych wezmą udział w czerwcowych ćwiczeniach Anakonda-16, największych po 1989 r. 

Minister Obrony Narodowej odniósł się również do znaczenia szczytu NATO w Warszawie, który odbędzie się od 8 do 9 lipca br., dla bezpieczeństwa Polski.

Te obrady mają rozstrzygnąć o tym, czy Polska będzie bezpieczna, czy też ciągle będziemy poddani wątpliwościom, dyskusjom, cudzym, zewnętrznym rozstrzygnięciom. Jestem przekonany, że obrady NATO przypieczętują decyzje, które dotychczas zostały podjęte, decyzje o tym, że Polska jest równoprawnym partnerem w Sojuszu Północnoatlantyckim i tylko Polska i jej sojusznicy będą rozstrzygali o tym, gdzie będą stacjonowały wojska NATO, a nikt z zewnątrz nie będzie nam tego dyktował.

Szef MON Antoni Macierewicz

Pierwsza edycja Pro Defense, łącząca Targi Proobronne i Kongres Organizacji Proobronnych z Polski i innych krajów członkowskich NATO, potrwa do 5 czerwca. Pro Defense jest największym tego typu wydarzeniem w Europie. Podczas Kongresu, w którym udział wezmą przedstawiciele 15 państw NATO, w tym na przykład ze Stanów Zjednoczonych oraz Litwy, wypracowany ma zostać skuteczny model funkcjonowania tego rodzaju formacji w czasie wojny i pokoju.

Z kolei na targach zaprezentuje się ponad 120 wystawców. Dodatkowo, w ciągu czterech dni, zwiedzający będą mogli uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach a także zobaczyć prezentacje i pokazy, w tym m.in. jednostek GROM i Formoza.

Targi Pro Defense odbywają się pod Honorowym Patronatem Ministra Obrony, który osobiście je otworzył.

RS/PAP

 

 

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (10)

  1. technical

    uczmy się od praktyków, dla OT najlepsza toyota hi-lux z paką do mocowania KM i/lub Spike wszędzie wjedzie, tania, prosta w serwisowaniu

    1. dsf

      nu ukrainie się nie sprawdziły hiluxy. one są lepsze w wojnie manewrowej, a nie w obronie.

  2. jacki

    wszystkim tym teoretykom od OT proponuje przeanalizowanie bezposredniej konfrontacji(podobne warunki geograficzne do POLSKI) ukrainskich batalionow ochotniczych (kturym nie brakowalo odwagi patryjotyzmu i woli walki)z defakto zawodowa rosyjska armia w Dabasie w momecie jak sie nie ma przeprowadzonej modernizacji(wszystkie programy modernizacyjne sa w zawieszeniu) pełnego ukapletowania i odpowiednich rezerw (juz kabinuje sie z przeniesieniem NSR do OT)W. Operacyjnych to tworzenie OT bez zapewnienia dodatkowych srodkow na ten cel jest poprostu rozmienianiem sie na drobne i tak naprawde zmiejsza bezpieczenstwo

    1. Prohazka

      Całość obrony ATO na wschodzie Ukrainy opierało się głównie na formacjach ochotniczych niektóre prosto z Majdanu. Gdyby nie oni to byłoby juz po kolarzach ukraińskich. Trwali pod ogniem gradów i ciężkiej artylerii, nieraz do końca, podczas gdy wojsko zawodowe ukraińskie już dawno wzięło nogi za pas, ponieważ żołnierz zawodowy zawsze lepszy jest od zmotywowanego ideowca w zwiewaniu.

    2. OT

      Dokladnie tak jak piszesz. I z tego trzeba wyciagac wnioski. Patriotyzm i wola walki nie wystarcza. Dlatego trzeba tworzyc OT aby szkolic jednostki, zgrywac,uzbroic no i opracowac wspoldzialanie z operacyjnymi.

  3. happy

    Armia zawodowa-czynna sluzba, obsluga ciezkiego i skomplikowanego sprzetu... OT-sluzba czynna, lekki sprzet, dla chetnych i dobrych szkolenia na sprzecie zaawansowanym NSR-nowoczesny pobor czyli 4 tygodnie szkolenie w warunkach polowych i 2-3 dni co 2 lata dla przypomnienia W taki sposob mamy profesjonalna armie zawodowa z rezerwami z OT dostepnymi od reki oraz setki tysiecy rezerwistow przeszkolonych w podstawowym zakresie taktyki i obslugi lekkiego sprzetu.

  4. Arek

    Czemu ot nie oprzeć o ochotnicza straż pożarna?

    1. Kowalski

      Bo ona ma już inne zadania w ramach obrony cywilnej?

    2. red

      Bo gaszenie pożaru to "nieco" inne zadanie niż działania militarne, bystrzaku.

  5. Mkanios

    PGZ dostało zlecenie na opracowanie KOS BOJOWYCH MK1 i poszukuje partnera zagranicznego w celu wspólnego przygotowania WZT... ;-))

  6. ODGROMNICK

    Pragne zauważyć że nie tylko GROM jest w Polsce, akurat na zdjęciach widać JWK z Lublńca taka drobna różnica. Jest wiecej jednostek spec. niż ta z Wa-wy. Dziwną prawidłowość zauważam, jak Lubliniec czy AGAT ćwiczy czy pokazuje sprzęt to mowa o wojskach specjalnych ale jak ćwiczy 2305 no to wtedy GROM - chwała i duma narodu. A prawda jest taka ze duża cześć operatorów JW 2305 wywodzi sie właśnie z 1PSK, tylko wiadomo kto ma bliżej do korytka i ma dostęp do polityków. GROM jedzie na "legendzie", oczywiście nikt chwały i dokonań nie odbiera, ale warto wyjrzeć czasem troche poza Warszawkę i poczytać wiecej w temacie bo statystyki JWK I JWG z Afganistanu niestety były miażdżące na niekorzyść GROM-u właśnie. W pozostałych wojskach spec. również służą wartościowi ludzie!!!

  7. red

    Całkowicie już nie wierzę w realizację tego projektu. A nawet jeśli się mylę i coś tam niby zrobią, to będzie to bezsensowna prowizorka jak NSR. I jak słucham jak MAcierewicz non stop mówi o tych "klasach mundurowych" to mi ręce opadają .... Z czego on chce robić OT ... z DZIECI ?!?!?!

    1. SLAW69

      Wiara nie ma z tym wszystkim nic wspólnego. Te "dzieci" z klas mundurowych to podszkolony "narybek". Rozumiem pańskie oburzenie (wojna nie jest dla dzieci), ale gdy w TV notorycznie w różnych konfliktach pokazywani są żołnierze mniejsi od swoich AK, a i historia ludzkości zna masę takich przykładów, to zastanawiam się czy takie oburzenie ma rację bytu. Rosyjskie dzieci w szkołach (wg filmików w sieci) ćwiczą walkę nożem i składają AK w sekundy, a nie strzelają kulkami z "broni" ASG. Pozdrawiam

  8. Janik

    Cały PMT pójdzie do piach z powodu OT bo MON będzie wolał pokupować mobilne kontenery, przekroje broni i karabiny ASG, zamiast realizować trudniejsze cele.

    1. ursus

      Na budowie OT skorzystają także WO - po prostu nabytego sprzętu będzie odpowiednio więcej. Jakieś dodatkowe środki zapewne się znajdą, ale najważniejsze, to nie topić lekkomyślnie kasy w nieprzemyślane i niepotrzebne produkty na zasadzie "bo jest".

    2. SLAW69

      PMT miał pójść w piach przez "pincet +" :))) Proponuję zainteresować się MSPO. Wiele lat targów pokazuje, że deklaracje MONu i polityków spełniane są w niewielkim procencie. Uważam, że najciekawszym i nieodległym przykładem były "chrzciny" ANDERSA. Z narzekaniem i dobrymi radami wstrzymam się do realnych zakupów, a to co się dzieje w ostatnich miesiącach (włącznie z modernizacją nierealnego planu modernizacji :)) uważam za pozytyw bo "z pustego to i Salomon nie naleje.

  9. N@t

    Kto oglądał przed chwilą w tvpinfo gen. Skrzypczaka mógł poznać jego opinie nt. OT. W skrócie: kilka lat za późno , jest konieczna OT, dobijanie jednostek liniowych przez Klicha m.in brak rezerw osobowych na ciężki sprzęt.

  10. WCK

    380 (jeden na powiat) klimatyzowanych kontenerów mobilnych obwoźnych strzelnic po 1 mln USD sztuka, z 38 tys. przekrojów karabinków Beryl, 3800 hukowych MSBS, 380 wozów kablowych, 380 sanitarek opancerzonych - tak widzę pilne zamówienia dla OT. Wszystko to potrafi dostarczyć nasz przemysł obronny. Reszta sprzętu już jest w magazynach czyli szelki-dusicielki, hełmy wz.67, pałatki, walonki, OP-1, maski pgaz i plecaki kostka.

Reklama