Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: Rekonstrukcja programu modernizacji. Pięć priorytetów

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Budowa Obrony Terytorialnej, unowocześnienie obrony przeciwlotniczej, rozwój wojsk pancernych, obrona związana z cyberprzestrzenią oraz morskie bezpieczeństwo na Bałtyku – takie priorytety na nadchodzący rok przedstawił Minister Obrony Narodowej na dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. Premier Beata Szydło złożyła natomiast deklaracje dotyczącą wydatków na Siły Zbrojne RP oraz zaakcentowała, iż modernizacja wojska powinna przebiegać w oparciu o rodzimy przemysł.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz na zakończenie odprawy kadr kierowniczych Ministerstwa Obrony Narodowej, w której udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło, wyznaczył nowe kierunki programu modernizacji. Głównymi zadaniami będą budowa Obrony Terytorialnej, unowocześnienie obrony przeciwlotniczej, rozwój wojsk pancernych oraz dbanie o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, a także zapewnienie militarnego bezpieczeństwa na Bałtyku.

Przedstawiłem w czasie odprawy plan rekonstrukcji programu modernizacji tak, aby skupić go na wykonalnych, najważniejszych elementach gwarantujących w ciągu najbliższego czasu bezpieczeństwo militarne Polski i rzeczywistą zdolność współdziałania z sojusznikami – mówił Antoni Macierewicz. Szef MON podkreślił, że zrekonstruowany plan modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego będzie wymagał większych nakładów finansowych. Jednocześnie jak zaznacza PAP, podziękował premier Beacie Szydło za deklarację dotyczącą funduszy przeznaczanych na obronę narodową. Zdajemy sobie sprawę, że odbywa się to kosztem wielu innych przedsięwzięć, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedział.

Deklaracje ministra obrony narodowej i premier Beaty Szydło stanowią oficjalne potwierdzenie, że rząd zamierza wprowadzić istotne zmiany do procesu modernizacji armii. Zwraca uwagę położenie nacisku na zdolności do działań w cyberprzestrzeni i budowę obrony terytorialnej, co nie było uwzględniane w oryginalnym PMT, przy jednoczesnym uznawaniu za priorytet wojsk pancernych oraz obrony powietrznej, a także bezpieczeństwa morskiego. Na razie nie wiadomo jednak, jaki będzie dokładny zakres zmian w planach modernizacyjnych polskiej armii. Istotne znaczenie będzie też mieć kwestia finansowania, gdyż plan modernizacji oparty o zasadę przeznaczania na obronę narodową 2% PKB okazał się niedoszacowany o 100 mld zł, o czym poinformował sam Antoni Macierewicz.

Czytaj więcej: Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej. "To istotny element nowej doktryny wojennej"

Otwierając Konferencję Kadry Kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej szef MON zaznaczył, że jest to szczególna odprawa albowiem jesteśmy zaledwie na siedemdziesiąt kilka dni przed jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Wojska Polskiego, jakim jest Szczyt NATO, który odbędzie sie w Warszawie. Minister w swoim wystąpieniu przypomniał również iż dziś została podpisana decyzja o powołaniu nowego komponentu Sił Zbrojnych RP jaki jest Obrona Terytorialna.

Następnie głos zabrał prezydent Duda, który powiedział że silne państwo a więc państwo bezpieczne i posiadające silną i sprawną armię jest absolutnym priorytetem. Przy czym nawiązał w swojej wypowiedzi do obecnej sytuacji geopolitycznej: wszyscy wiemy jakie działania prowadzą dzisiaj władze rosyjskie, wszyscy wiemy ze Rosja wróciła do polityki imperialnej, polityki która prowadzi do naruszenia interesów i bezpieczeństwa innych państw. Nie ma więc żadnych wątpliwości  że kwestia bezpieczeństwa i dobrze działającego systemu a przede wszystkim sprawnego i  silnego wojska jest jednym z priorytetów. Prezydent wspomniał również, iż musimy być wiarygodnym parterem w NATO dlatego też należy wzmacniać potencjał armii, udoskonalić procedurę dowodzenia oraz zwiększyć zdolności operacyjne.

Po wystąpieniu prezydenta głos zabrała premier Beata Szydło stwierdzając, że dla polskiego rządu priorytetem jest bezpieczeństwo polskich obywateli, a w ramach tego bezpieczeństwa ważną rolę i miejsce odgrywa polska armia. Naszą ambicją jest by polska armia była silna, by była dofinansowana, by polscy żołnierze mogli spokojnie pełnić służbę dla swoich obywateli  – mówiła.

Po inauguracji spotkania rozpoczęła się ponad godzinna dyskusja za zamkniętymi drzwiami, po której odbyła się konferencja prasowa. Prezydent Duda podsumował spotkanie na którym poruszono kwestię  planów modernizacyjnych polskiej armii, intensyfikacji prac nad Szczytem NATO, udoskonaleniu systemu dowodzenia, a także kwestie wzmocnienia polskiego wojska, nie tylko pod względem infrastrukturalnym (poprzez modernizację), ale także poprzez wzmocnienie go w sensie personalnym. Chcieliśmy wszyscy razem, będąc na tej odprawie, pokazać polskiemu wojsku i w związku tym także polskiemu społeczeństwu, że silne państwo to także silna i sprawnie działająca i dobrze wyposażona armia – zakończył swoją wypowiedź Duda.

Premier Szydło mówiła, że rząd jest zmotywowany aby proces modernizacji służył w zwiększeniu bezpieczeństwa. Polska armia jest tym elementem, który dla każdego Polaka jest niezwykle istotny – mówiła premier - Dzisiejsze spotkanie było poświęcone temu żebyśmy jasno i rzeczowo określili priorytety i kierunki oraz stworzyli zakres zadań, które są przed nami.

Na zakończenie Antoni Macierewicz podziękował zaangażowaniu premier w dbanie o polską armię i jej gwarancję. Mówiąc przy tym, że dzięki temu polska armia będzie silna, że dzięki temu będzie częścią dobrze działającego Sojuszu. Podkreślił również, że wojska NATO i USA będą na stałe stacjonowały w Polsce i na wschodniej flance w wymiarze bojowym. Jest to stały element bezpieczeństwa Sojuszniczego – mówił minister – jednak nie można opierać się wyłącznie na sojuszach. Źródłem bezpieczeństwa jest siła własnej armii

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (21)

  1. mat

    Jakoś mało mówiono o Marynarce Wojennej, a ona wymaga szczególnie dofinansowania na nowe okręty i uzbrojenie jednostek nadbrzeżnych.Niebezpieczeństwo nadchodzi z nad morza. Dotychczas MW zabierano środki przeznaczone na budowę i modernizację okrętów i przeznaczano je na zaspokojenie długów stoczni, kopalni, itp. Tak dalej być nie może!!!

    1. Afgan

      Obecnie MW rozbudowuje sieć kolei wąskotorowej na Półwyspie Helskim.

    2. ffffffffffffffffffffffffffffffffffff

      MW ostatnio dostała 4 okręty, 2 NDR-y i samoloty patrolowe. W kontrakcie na heli miała dostać też 15 heli CSAR i ZOP.

    3. Bogdan

      Wtedy mężczyźni to byli rycerze. Już sama próba wymigania się od służby wojskowej stygmatyzowała na całe życie. A teraz?, maminsynki w spodniach rurkach, wyfiokowani, wytatuowani, udrapowani - będą kolorowymi kredkami protestować w obliczu wojny.....

  2. Jaksar

    te filary modernizacji WP są już obwieszczane od przynajmniej 10 lat i za każdym razem więcej się mówi aniżeli czyni. Jak do tej pory PiS nie był w stanie popisać się jakimkolwiek sukcesem modernizacyjnym naszych sił, przeciwnie, w swoim "chuligańskim" zachowaniem się zrazża do nas europejskie koncerny zbrojeniowe a MON stawia w świetle niewiarygodnego partnera. Wątpię by jaka kolwiek zbrojeniówka z Francji czy Niemiec zgodziły się na taką np. współpracę jak z Austrią czy innymi które otrzymują daleko idącą nacjonalizację projektów obronnych. Jedyną która zgodziła się na spore ustępstwa jest Rheinmetall ale tylko dlatego, że w tej chwili z uwagi na fuzję KMW i Nexter stoi plecami do ściany. Nie przypuszczam jednak, byśmy w następnych przetargach na programy Kruk, Wisła czy podobne gdzie zdani jesteśmy na zagranicznych partnerów otrzymali tak satysfakcjonujące propozycje jakie byśmy mieli udawadniając, że jesteśmy równoprawnym partnerem a nie kombinantem łamiącym wcześniejsze porozumienia. Pozatym co daje zwiększenie budżetu o powiedzmy kilka milionów jeżeli wyda się na OT kilkanaście milionów? Nie jestem przeciwnikiem OT ale uważam, że najpierw należało by wzmocnić nowoczesnym sprzętem istniejące jednostki WP ewentuzalnie podnieść ich liczebność do 150 000 aktywnych żołnierzy liniowych i wesprzeć zamówieniami i programami rozwojowymi nasz przemysł zbrojeniowy. OT jako weekendowe wojsko można by narazie wspierać wyposażeniem osobistym i sprzętem wycofywanym z jednostek WP, który nadawał by się do ćwiczeń i szkolenia a w jakiejś mniej lub bardziej niedalekiej przyszłości zająć ich udoskonaleniem całego projektu. Tworzenie obecnie nowych struktur, dowództwa, kadry oficerskiej na wzór jednostek liniowych to obsadzanie krzeseł kolejnym biurkowym wojskiem które będzie jedynie sięgało po kolejne miliony, stanowiska dla kolłejnej armi kleru jako "opieka duchowa chrześcijańskiej armi", w dodatku kadra, żądająca wypłat, ubezpieczeń, wyposażenia itd..itd... Mamy dość oficerki bez obsady, połowa naszego wojska to biurowi ogierzy ;)

    1. wolfgang

      Dobrze napisane!

    2. rolnikZpola

      Raytheon tak się zraził na Macierewicza rozmawiającego z MEADS, że aż czas dostarczenia baterii pomostowej skrócili do 24 miesięcy ( z 36 ) tak się obrazili , jeszcze trochę i w ramach obrażania dostarczą baterię tymczasową z magazynów amerykańskiego MONu :)

  3. Luke

    Nusimy wzmocnic lotnictwo, marynarke, obrone powietrzna, armie i dzialania szpiegowczo wywiadowe.

  4. Jan

    Kiedy w końcu dostaniemy śmigłowce.To ważny element sztuki wojennej

  5. ppp

    A gdzie miejsce dla lotnictwa?

    1. karo

      Brak nowoczesnej OPL stawia pod znakiem zapytania sens inwestowania w kolejne samoloty.

  6. hg

    Za tymi buńczucznymi zapowiedziami nie ma kompletnie nic... Prawda jest taka, że lepiej obecnie przeznaczyć 100 mld na modernizację armii, aniżeli później ponosić koszty 1000 krotnie większe na odbudowę państwa po zniszczeniach wojennych.

  7. xyz407

    Zadania na dany rok powinny wynikać z harmonogramu zawartego w PMT do roku 2022. To teraz co roku MON na bieżąco będzie obwieszczał nowy plan roczny ?. Plan modernizacji technicznej tak jak budżet państwa powinien być tylko korygowany o zdarzenia losowe (nadzwyczajne), ale kierunek powinien być jeden a cele na pewną perspektywę ściśle wyznaczone. To podejście wywraca do góry nogami pewne sprawdzone standardy. Jeżeli dotychczasowy plan miał mankamenty to należało go poprawić i tylko tyle.

  8. ziom

    Co oznaczają te priorytety? Co się opóźni? Zgaduję, że jednak opóźnią się helikoptery wsparcia, może poza paroma sztukami dla SAR, programy samochodowe mustang (honker) /żmija (zwł ten drugi wydaje się bez sensu w naszych warunkach geogr), program Tytan (to byłaby mądra decyzja). Pytanie co jeszcze. Kraby już są zaklepane, zapewne nie będą też opóźniane Kruki. Ale co z dronami MALE, Homarem i Krylem, wozami rozpoznania. Co do obrony powietrznej obstawiam, że zaczną jednak od dolnego piętra czyli najpierw Narew, potem Wisła.

    1. racjus

      MALE nie są dla nas priorytetem w tej chwili. Śmigłowce bojowe też może by się przydały w rozsądnej ilości ale ważniejsze są te z obecnego przetargu. Natomiast pytania są słuszne też się nad tym zastanawiam. No i przede wszystkim gdzie walka z biurokracją wojskową.

  9. Krzysiek

    Rosja w najbliższym czasie nie zaatakuje NATO (czyli nas) - ZEJDŹCIE NA ZIEMIE Ważny jest jednak rozwój przemysłu zbrojeniowego i Sił Zbrojnych w Polsce (w rozsądnych granicach). Myślę że Rosja straszy NATO tylko po to żeby dać jej wolną rękę na Ukrainie i innych krajach postsowieckich.

    1. dropik

      ocywiscie. przeciez chodzi o to aby putin utrzymal sie u wladzy i przeszedł do historii. już 17 roczek u wladzy, a brezniew tylko 16 lat. idzie na rekord, choc do Stalina (31lat) mu jeszcze sporo brakuje...

    2. czarny

      Przypomina, że Polska jest takim krajem post sowieckim i bycie w NATO pomaga, ale nie tak wiele jak mamy nadzieję. Ukrainy też nie wziął całej, bo nie musiał - swoje cele zrealizował.

  10. Ja

    W dalszym ciągu słowa, słowa, słowa. Ile to już "priorytetów" zaliczyliśmy, ile deklaracji słyszeliśmy , ile parad widzieliśmy? I co - i NIC. Pustosłowie - a czynów od minimum 10 lat żadnych...

  11. say69mat

    @def24.pl: Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz na zakończenie odprawy kadr kierowniczych Ministerstwa Obrony Narodowej, w której udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło, wyznaczył nowe kierunki programu modernizacji. Głównymi zadaniami będą budowa Obrony Terytorialnej, unowocześnienie obrony przeciwlotniczej, rozwój wojsk pancernych oraz dbanie o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, a także zapewnienie militarnego bezpieczeństwa na Bałtyku. say69mat: Czyżby rozbudowa segmentu Obrony Narodowej w oparciu o jednostki OT miałyby zapewnić również panowanie w powietrzu??? Jakoś mi zabrakło zarówno troski o modernizację sił powietrznych oraz rozbudowę potencjału lotnictwa wuelu. Przecież, z jednej strony, bez odpowiedniego wsparcia powietrznego, nasza OT będzie miała niewielkie szanse na przetrwanie na polu walki. Z drugiej strony, kluczową dla mobilności armii jest zdolność do transportu powietrznego przy wykorzystaniu potencjału śmigłowców oraz pionwzlotów typu CV22 Osprey. W tym segmencie ON panuje złowróżbna ... cisza.

    1. LestatX

      Kołderka jest krótka i na coś musimy postawić! Zapewniam Ciebie i Was wszystkich że jeżeli NATO i UE przyjdzie nam z pomocą to najpierw i prawdopodobnie jedynie wyśle swoje samoloty, bo jest to proste. Po co nam rozbudowane siły lotnicze kiedy zaraz stracimy lotniska? Najpierw musimy zatrzymać pierwsze uderzenie i bronić się jak najdłużej w nadziei że USA wyśle swoich żołnierzy bo nie sądzę by Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy czy Włosi ruszyli z pomocą. Całkowicie popieram koncepcję rządu. Pozdrawiam

  12. Tap

    Pan minister powiedział, że nic nie powiedział i w przeciwieństwie do poprzedniej ekipy zakupi ( lub nie ) OPL, podpisał projekt poprzedników na moderkę LEO i to jest JEGO sukces, a cała reszta to budowa OT ( nie wiem jak, w jakim celu, za ile i z jakim wyposażeniem, ale wiemy że będzie 17 sztabów Brygad 34 sztabów pułków, ponad setka sztabów kompanii i to chyba koniec PMT. Obym się mylił.

  13. gh

    Co z tymi smiglowcami?Niech sie w koncu zdecydowanieduja.

  14. zolltar

    A co ze śmigłowcami transportowymi i szturmowymi?

  15. dora

    A najgorsze jest to,że ilu ekspertów tyle koncepcji dotyczących sił zbrojnych. Zmienia się partia u władzy zmieniają się koncepcje i priorytety. Jeśli sami nie potrafimy zdecydować jak to ma wyglądać to może warto popatrzeć jak jest to rozwiązane w innych krajach. Moim zdaniem OT ma sens tylko jeśli będzie liczyła nie 35 tys ,ale 10x więcej.Tego nie da się osiągnąć bez przywrócenia poboru.

  16. Gość

    Całkowicie podzielam punkt widzenia szefa MON na sprawy obronności naszego kraju.

  17. dropik

    "A więc" będą ograniczenia i rozwijac bedziemy tylko wojska ladowe, morskie i "lotnicze"- tj przeciwlotnicze. A czego nie bedziemy rozwijac? Czyli po staremu + OT . Bedzie wiec bida z nedzą

  18. WP56

    Polskie Siły Zbrojne trzeba zbudować od podstaw. Wszystko czym dysponujemy to 100 lepardów A-5 i 40 F-16. Reszta "uzbrojenia' liczy sobie od 30 do 50 lat i nie nadaje się nawet na defiladę, bo wstyd.Czym chcemy prowadzić działania wojenne, rosomakami i wojskami lądowymi,które liczą sobie 40 tys. żołnierzy? Polski przemysł obronny tkwi w głębokim PRL-u i potrafi jedynie kopiować stare sowieckie konstrukcje. Przykład 'twardego' i 'kraba' .Podwozie dla tego ostatniego trzeba było kupić od Koreańczyków bo rodzimi geniusze byli bezradni. Kolejne plany modernizacji wojsk pancernych idą do kosza, teraz podobno będziemy konstruować odpowiednika rosyjskiej 'armaty'. Później program zostanie uznany za nierealny i też pójdzie do kosza. Nie muszę dodawać, że Marynarka Wojenna nie istnieje, podobnie jak wojska p.lot i p. rakietowe, nie ma śmigłowca uderzeniowego, a na wielozadaniowe przetarg będzie się ślimaczył jeszcze długo. I tak można bez końca! Odnoszę wrażenie, że największym zagrożeniem dla Polski, są decydenci (zarówno mundurowi jak i cywilni) .

  19. Wang

    Tak się zastanawiam... Gdybym był MON i podejrzewła, że nasz wielki wschodni sąsiad ma wobec nas złe zamiary i może w ciągu najbliższych lat nas w jakiś sposób zaatakować, to cóż bym mógł zrobić? No, przede wszystkim, wymusiłbym na rządzie wstrzymanie wszelkich bezsensownych +500, bo w razie W nie będzie komu tych dzieci co to się narodzą bronić, następnie podniósł nakłady na wojsko na poziom 3-4%PKB. W dlaszej kolejności zamówiłbym we wszystkich mozliwych miejscach uzbrojenie podstawowe: broń automatyczną, systemy ppan i plot, łączność, przywrócił i zintensyfikował ćwiczenia rezerwy, odtworzył szybki pobór... Tak by w razie W pod bronią mogło w ciągu kilku godzin stanąć 1000 000 chłopa, wiedzących co mają robić, kogo słuchać itd. Bo przecież jest realne zagrożenie, czy go nie ma?! W dalszej kolejności przyspieszył i zakończych wszelkie możliwe przetargi. No bo przecież jest realne zagrożenie, czy nie, do cholery? To co robi Macierewicz wskazuje, że albo PiS wcale się Rosją nie przejmuje i nie obawia się w ciągu najbliższych 5-6 lat wojny, a cała antyrosyjska propaganda jest zwykłą ściemą, albo wykonuje ruchy pozorne, by nie narobić Rosji specjalnego kłopotu. Obie postawy są dyskwalifikujące dla tego człowieka.

    1. fff

      Mięsem armatnim i ćwiczeniami do godziny 15 wojny się nie wygra. To nie te czasy że rezerwa wygrywa armię. Rezerwista którego na siłę się zabiera przy zerowym morale jest tylko niepotrzebnym kosztem dla armii. Gdzieś na tyłach może i się przyda, ale nie w regularnej armii. Jak ktoś ma wylane bo niby dlaczego mając 45 lat ma pocić się okopując bez sensu jak młodzi 25-latkowie śmigają na balety i piją w ogródkach piwnych. Teraz taki "przeszkolony" rezerwista jest nic nie warty może jako kierowca stara, czy kabuz, w kuchni itp nic więcej. Sprzęt jest coraz nowocześniejszy i tylko ludzie za niego odpowiedzialni będą go szanować ucząc się na nim. Teraz taka rezerwa nawet nie dojdzie do linii frontu bo ją rozwalą artylerią

    2. box

      skoro jestes taki genialny i myślny to może odpowiedz po co nam armia skoro mamy jeden z najniższych wskaźników dzietności na świecie i za 50 lat będzie nas może ze 20 pare mln z czego większość emerytów a w połowie tego okresu nastapi załamanie gospodarcze i wydatki na wojsko będą ostatnimi na które będa szły pieniądze ( i jest tu mowa o dziesiątkach mld rocznie a nie marnych 17 z których przynajmniej 1/3 i tak wróci do budżetu pobudzając w między czasie gospodarkę )? rozumiem że tak jak niemcy chcesz tu sciągnać kilka milionów muzułmanów z afryki? Problemem Polski nie jest 500+ tylko gigantyczna patologia narosła w ciagu przynajamniej ostatnich 8 lat przez która Polska traci przynajamniej kilkadziesiąt mld rocznie i z naprawy tej sytuacji trzeba generować środki na armie a nie bezmyślnie szczuć na jedno z niewielu jesli nie jedyne calosciowe sensowne działanie jakie zostało od 27 lat podjęte żeby powstrzymać katastrofe do której się zblizamy i o ile w przypadku wojny to można się zastanawiać na ile jest prawdopodobna to w tym przypadku możemy mieć 100% pewność że jest nie do uniknięcia jeśli nic nie zrobimy

    3. Logik007

      Nie ma żadnego zagrożenia, a te wszystkie ruchy w MON to zwykła polityka. To nie lata 30te ubiegłego wieku żeby się zbroić na potęgę. Rosja na Ukrainie musiałą coś zrobić bo to była ich ostatnia strefa wpływów w Europie a i tak nawet te minimalne działania prawie ich położyły i nic nie przyniosły dobrego dla Rosji. Zaczynanie wojny nawet z maleńką Litwą to dla Rosji czyste samobójstwo i to przede wszystkim finansowe. Armia nie jest nam w zasadzie do niczego potrzebna ale rządy po prostu lubią straszyć obywateli więc się cały czas nakręca tę gadkę o rzekomym zagrożeniu. ale jedyne co nam realnie grozi to to, że przekroczymy 3% PKB deficytu i UE nam obetnie fundusze albo to że ZUS zbankrutuje, cała reszta to raczej urojone problemy.

  20. jacek

    dodałbym do tych pięciu priorytetów jeszcze jeden, artyleria lufowa i rakietowa...

    1. Franek

      Ja bym dodal zakup przynajmniej 3 AWACSow na platformie Saab 340. Wykreslilbym za to OT bo to tylko propaganda a nie realna korzysc dla sil zbrojnych. Zgadzam sie ze absolutnie najwazniejsza jest teraz OPL. Bez tego jestesmy nadzy.

  21. SLAW69

    Zaraz się pojawią rozmaici "jasnowidze" głoszący, że nie będzie modernizacji bo OT i pincet+. :)))) Mogliby dorzucić równe w całej UE zapomogi dla naszych 150 tys. imigrantów. :(((

    1. zac

      Ależ proszę. Nie będzie modernizacji : Plan na ten rok to zatwierdzenie zapowiedzianego "planu rekonstrukcji programu modernizacji". Plan ten zakłada określone (malejąco) priorytety. Posadki w OT najważniejsze, dalej zmiana w programach Narew/Wisła i nowe procedury przedprzetargowe, Wojska pancerne (nie zmechanizowanie, lecz "pancerne") - pokazujemy śliczne obrazki z planowanej moderki Leo2 i PT91 "w oparciu o rodzimy przemysł" (rodzime armaty, rodzima nowa ERA, rodzima optyka, rodzime powerpacki, wszystko rodzime - to nic, że jeszcze tego nie ma - będzie, na pewno będzie). Cyberbezpieczeństwo - za stosunkowo małą kasę można zrobić superpropagandę o tym, jak podnosimy poziom bezpieczeństwa obywatela (już się to zresztą robi w mediach). Morskie bezpieczeństwo na Bałtyku - aha, czyli jednak z Francuzami polubownie i kupimy kilka śmigieł do misji SAR.

Reklama