Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

35 tysięcy przyłbic od Proobronnych

Fot. Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego
Fot. Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego

Jak poinformowało Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem RP, proobronni nie ustają w pomocy potrzebującym w ramach walki z COVID-19. W ramach akcji #DrukujemyDlaMedyków wykonali oni już ponad 35 tysięcy przyłbic ochronnych.

Działający na Podkarpaciu Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego drukuje cztery rodzaje przyłbic – te najbardziej skomplikowane, wymagające wyspecjalizowanej technologii, przekazywane są służbie zdrowia. W produkcję zaangażowanych jest dziennie średnio 25 osób – zaznacza ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem RP.

image
Fot. Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego

Przyłbice tworzone są na drukarkach Prusa3D i wykrawaczach. Obecnie strzelcy i ich partnerzy w akcji szukają możliwości zbudowania form do wtryskarek (te przemysłowe, które byłyby najbardziej optymalne są niestety w cenach sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Dziennie możemy złożyć do 10 tys. przyłbic, pod warunkiem stałej dostępności materiału. Gdyby udało się uruchomić wtryskarki, możemy skalować produkcję nawet trzykrotnie

Miłosz Elgass
Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

Do chwili obecnej, przygotowane już przyłbice przekazano wszystkim szpitalom działającym na terenie województwa podkarpackiego. Dodatkowo, udało się wspomóc część placówek medycznych w Lublinie. Oprócz tego przyłbice trafiają bezpośrednio do domów pomocy społecznej, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i poszczególnych starostw powiatowych, których zadaniem jest rozdysponowanie asortymentu w podległych im placówkach.

image
Fot. Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego

Pułkownik Krzyżanowski podkreśla, że na potrzeby druku 3D udało się stworzyć cały klaster – oprócz organizacji takich, jak Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, w przedsięwzięcie zaangażowały się osoby prywatne, przedsiębiorcy oraz instytucje, np. Politechnika Rzeszowska. Ogółem akcję drukowania przyłbic ochronnych na Podkarpaciu wspiera 53 podmioty.

Pozyskanie materiałów jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu prywatnych sponsorów i firm. Część środków udaje się też zgromadzić dzięki zbiórce na zrzutka.pl, którą uruchomiło współpracujące przy projekcie Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Każdy więc może się dorzucić do akcji, by wesprzeć szczytny cel i pracę wolontariuszy.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Harcerz RP

    Ale młodzi strzelcy wiedzą, że emisje gazowe z pracujących drukarek 3D są rakotwórcze? Jedna drukarka stanowi zagrożenie, a co dopiero kilka albo kilkanaście na raz.