Siły zbrojne
Przeciwrakietowe lasery dla myśliwców USAF
Amerykańskie siły powietrzne ujawniły, że przyszłe samoloty myśliwskie piątej i szóstej generacji mają być wyposażone nie tylko w działka laserowe, ale również w bazujące na laserach systemy antyrakietowe, zdolne do fizycznego niszczenia nadlatujących pocisków ziemia-powietrze czy powietrze-powietrze.
Prace nad podwieszanym systemem antyrakietowym są już na tyle zaawansowane, że jego pierwszy demonstrator ma być gotowy jeszcze w 2021 roku. Na razie rozesłano do różnych podmiotów zapytanie o informację - RFI (request for information), w której wyjaśniono, że poszukiwany jest system samoobrony oparty o laser średniej mocy (o kilkudziesięciu kilowatach), który byłby używany w pierwszej kolejności na ponaddźwiękowych samolotach piątej generacji (F-22 i F-35) oraz przyszłych statkach powietrznych.
Założeniem całego program oznaczonego kryptonimem „Tarcza” -SHiELD (self-protect high-energy laser demonstrator) jest zbudowanie demonstratora laserowego systemu samoobrony, który kształtem (właściwościami aerodynamicznymi i stealth), rozmiarami oraz wagą byłby dostosowany do najnowszych samolotów myśliwskich.
Przygotowywane jest więc prawdopodobnie rozwiązanie podobne do tego co proponuje koncern Northrop Grumman w swoim zestawie DIRCM (directional infrared countermeasure), w którym kierowaną wiązką laserową zakłóca się głowice pocisków naprowadzających się na podczerwień.
System SHiELD w odróżnieniu od DIRCM ma już korzystać z laserów większej mocy, która jest wystarczająca, by spowodować wybuch nadlatującej rakiety – również tej, która jest naprowadzana głowicą radiolokacyjną. Zakłada się, że układ laserowy nadający się do tego rozwiązania będzie gotowy do badań laboratoryjnych w 2017 r. Wtedy na zbudowanie gotowego do demonstracji prototypu potrzeba już około 4 lat.
Przypuszcza się, że wiele rozwiązań będzie można wykorzystać wspólnie, zarówno przez zespoły budujące działko laserowe (o mocy około 300 kW) przeznaczone np. na samoloty artyleryjskie AC-130J Ghostrider, jak i opracowujące system antyrakietowej samoobrony (o mocy około 100 kW). Tym bardziej, że w obu przypadkach mówi się o podczepianym zasobniku stealth i jako najbardziej perspektywiczne rozwiązanie wskazuje się nie laser chemiczny, ale zasilany elektrycznie.
Amerykanie podkreślają ogromne możliwości nowego rozwiązania. W tym przypadku działanie systemu samoobrony nie będzie ograniczone od zapasu pocisków lub np. flar, ale od energii dostępnej na pokładzie. Ta natomiast zależy jedynie od paliwa, które w razie konieczności można uzupełnić w locie. W przypadku amunicji takiej możliwości jeszcze nie ma. Dodatkowo cel atakowany jest z prędkością światła, co jest bardzo ważne przy zwalczaniu bardzo szybkich rakiet przeciwlotniczych, które najczęściej poruszają się z prędkością około 3 Mach.
Mówi się dodatkowo o zastosowaniu tego systemu nie tylko do samoobrony, ale również do operacji ofensywnych – szczególnie w odniesieniu do obiektów słabo opancerzonych – tzw. „miękkich” (np. łodzi sztywnodennych klasy RHIB, dronów latających czy samochodów terenowych – często wykorzystywanych przez terrorystów). Po uporaniu się z nadlatującą rakietą będzie można np. później zająć się unieszkodliwieniem samej wyrzutni.
dropik
Kurdę . Trzeba będzie S700 zrobić ! :/
jacky
noi co to da ? dajmy na to ze rakieta bedzie leciec 20 000 km na godzine ,laser 300 000 km na sekunde.
mc.
Nie znasz faktów, więc po co piszesz bzdury. W 2000 roku Niemcy proponowali tylko i wyłącznie A4 (w dodatku mocno zużyte).
dropik
dokładnie tak jest a 40-50 mld rocznie idzie żadnego efektu nie ma . przejadają budzet. oksiestr nadal 17 itd. marynarka wojenna do zatopienia w 90%, lotnictwo 50% zbędne, armia lądowa 30% bo co komu zrobi taki bwp 1 albo malutkie
Stelle
amerykanie jak widac caly czas poszukuja przewagi technologicznej nad innymi, ktora to przewaga mocno stopniala na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat
Maciek
Tia...ostygnij ciut. Vide ruska T14 Armata na placu czerwonym, wprowadzane na nowo do linii MiGi 31 itp.
autor komentarza
wolne żarty. usa odjechało reszcie świata o całą generacje w ciągu ostatniej dekady. Najnowsze rosyjskie myśliwce mają mieć radar PESA, gdy amerykańskie już od jakiegoś czasu mają AESA, stealth jest poza zasięgiem. Rosjanie dbają tylko o rakiety nuklearne i 20 000 czołgów, bez różnicy jakich.
kkkkkk
Gdyby to były doniesienia Rosjan to co drugie słowo byłoby w cudzysłowie - żeby dac do zrozumienia że to jakieś brednie. A tu normalna notka:)
jacky
no a jakim potencjalem dysponuje rosja w stosunku do amerykanow 1/100 ? Dodatkowo rosja ma ban na technologie z zachodu. Co tu dluzej dywagowac.
Marine
Bo gdyby to były doniesienia Rosjan to to by były propagandowe brednie, oni nawet 5 generacji nie są w stanie opracować od xx lat, a tutaj ta notka jest jak najbardziej realna.
małe be
lusto na broń laserową? a kto powiedział że ten laser pracuje w paśmie optycznym lub w podczerwieni? poza tym przy odpowiednim systemie naprowadzania może pracować impulsowo. to znacznie redukuje zapotrzebowanie na zasilanie. 2021 to już za parę lat. oznacza to że już to jest. także rakiety. hmm. chyba wolałbym działko.
panzerfaust39
I z laserowych działek będą strzelać do bosonogiego kalifatu :-)
Kawa
Przecież to tańsze niż pocisk artyleryjski. Z tego co podaje US prasa jeden strzał z laseru kosztuje mniej niż galon benzyny czyli mniej niż 1,64$ za strzał.
magiel
Ciekawe czy Rosjanie prowadzą dalej (w spadku po ZSRR) badania nad działem plazmowym Działo to montowane było na zestawie gąsiennicowym.-a wylatująca z lufy plazma potrafiła wypalić kilkukilometrowy krater w ziemi.
Zdziwiony
To jest to samo co Amerykanie robią z RailGun, wystarczy ładunek elektryczny zainstalować w pocisku.
Alexis
Czyli gwiazda śmierci coraz bliżej... strach sie bać, ale po co im te lasery? Już dzisiaj wiemy że co amerykańskie jest niezatapialne, niezniszczalne, nieawaryjne i jest w ogóle hiper super nie do ruszenia :))))
bronco
Czyli stealth nie działa? Gdyby działał to po co antyrakietowe lasery jezeli rakieta nie jest w stanie namierzyć samolotu. Z drugiej strony równie dobrze mozna zamontować lasery na dreamlinerze i nie ma bata na taką superfortecę.
fg
Stealth nie działa, to oczywiste. Dlatego Rosja i Chiny próbują stworzyć swoje stealthy...
mwa
Dobra dobra. W latach 70 też były wielkie zapowiedzi co to lasery nie będą robić. Jak na razie to sensowny laser potrzebuje kilkunastotonowej ciężarówki i dopóki się to nie zmieni to takie zapowiedzi są nic nie warte.
Przemo
Lasery stają się bardziej energooszczędne (tzn. ilość wytwarzanego ciepła spada) dzięki czemu systemy chłodzenia nie muszą być tak wielkie. Prąd elektryczny może być wytwarzany przez silnik odrzutowy. Czyli 2 najważniejsze czynniki zwiększające rozmiary broni laserowej odpadają.
jacky
40 lat minelo wiec chyba czas na 2 podejscie. Podobna sytuacja z goglami 3d na poczatku lat 90 przecierz pojawily sie takie gogle ale okazalo sie ze sprzet jest za slaby .Dzis wchodzi nowa generacja zupelni poprawiona. Choc ja testowalem wersje ocula sprzed 2 lat i twierdze ze trzeba poczekac kolejne 10 lat. Pewnie podobnie sprawa wyglada z laserami. Trzeba czasu i przelomow z w kilku roznych dziedzinach zeby cos nadawalo sie do uzytku.Niemniej jednak to kwestia czasu i nakladow.
Gniocci
Ostatnio w amerykańskiej prasie branżowej był artykuł o laserze o mocy 15kW, który waży 55kg. 10 Lat temu taki ważył 3,5 tony.
Nie da się?
W latach kiedy dostaniemy pierwszą baterię Patriotów, USA będzie wprowadzać tarczę antyrakietową w postaci laserów. 300 kW zestrzeli wszystko, kilka tygodni temu jeden kolega na tym forum obrażał każdego, kto twierdził, że trzeba inwestować w lasery. Twierdził, że laser podgrzewa powietrze i się nie da aby daleko strzelał.
Vvv
A czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Laser ma niszczyć rakiety krótkiego zasiegu lub lekie pojazdy i ma to robić ma bardzo krótkim zasiegu. Patriot to system o zasiegu 70km wiec co ty porównujesz? Najpierw odrób lekcje z fizyki
fizyk
Laser ma wielką wadę: wystarczy, że powierzchnie rakieta odbija światło (tak jak lustro) i jest odporna na broń laserową. Prawdopodobnie RS-24 ruskich takie właśnie jest. W zasadzie po pokryciu rakiety cienka warstwą srebra i wypolerowaniu broń laserowa jest bezużyteczna.
becks`a
Potem wystarczy pokryć rakietę np. tanim teflonem i cała ta ich technologia, dolary pójdą... Ktoś coś wie bo pytania o obronę przed czymś takim samo się nasuwa a informację szczątkowe
alex
Ale w jakim celu teflon ?? Ani nie pochłania ciepła, ani go nie odbija.
Polanski
Teflonem? A po co? Powierzchnię lustrzaną trzeba zrobić.
Vvv
Powierzchnia lustrzana i po zabawie ;)
orka
rakiety pójdą do muzeum......sorry -sprzeda się biedniejszym -a sami będą uzbrojeni w broń laserową.