Reklama

Polityka obronna

MON ogłasza Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022

KTO Rosomak - fot. J. Sabak
KTO Rosomak - fot. J. Sabak

Rada Ministrów ustanowiła „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022”.  Jego celem ma być pogłębienie relacji polityczno-wojskowych i przemysłowych z krajami postkomunistycznymi, które obecnie są sojusznikami Polski w ramach NATO i UE. Dodatkowo Polska planuję także pomagać tym krajom w podnoszeniu zdolności militarnych oraz wyposażyć je w sprzęt wyprodukowany w Polsce.

Rada Ministrów ustanowiła „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022”. Został on przedłożony przez Ministra Obrony Narodowej.  Jego celem ma być pogłębienie relacji polityczno-wojskowych i przemysłowych z  krajami regionu: Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią i Rumunią i Bułgarią. Zgodnie z założeniami programu Polska ma pomagać tym krajom w podnoszeniu zdolności militarnych oraz wyposażyć je w sprzęt wojskowy wyprodukowany w Polsce. Dzięki temu możliwe będzie ścisłe powiązanie potencjału obronnego krajów regionu poprzez np. wykorzystywanie tych samych typów uzbrojenia oraz ujednolicenie procedur szkolenia. W ramach programu spodziewana jest też organizacja wspólnych manewrów.

Bardzo ważne w ramach ogłoszonego planu jest wsparcie polskiego przemysłu, który ma dzięki niemu otrzymywać więcej zamówień oraz zmniejszyć koszty badań, prac rozwojowych czy certyfikacji. Co za tym idzie, ma się on stać bardziej konkurencyjny na światowych rynkach. Wsparcie przemysłu ma być oparte na umowach międzyrządowych, a program przewiduje pomoc finansową i rzeczową rządu polskiego. Polska Grupa Zbrojeniowa SA będzie z kolei finansować sprzedaż sprzętu wytworzonego przez spółki Grupy.

Główne założenia Programu Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022 (ReSAP):

- stworzenie efektywnego mechanizmu wykorzystania istniejących instrumentów wsparcia finansowego w celu nabycia wyrobów lub usług polskiego przemysłu obronnego z uwzględnieniem skali i możliwości Polski - przyjęcie wspólnego kierunku działań administracji publicznej w obszarze promocji oferty polskiego przemysłu obronnego na wybranych rynkach - przyznanie ministrowi obrony narodowej uprawnień dotyczących wsparcia promocji przemysłu obronnego, - przyznanie ministrowi obrony narodowej wiodącej roli w realizacji programu ReSAP - wzmocnienie potencjału obronnego państw sojuszniczych.

mon.gov.pl

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (15)

  1. Luke

    Jak tak dlej bedzie sie dzialo to Polska znowu zniknie z mapy Europy! Jak bedzecie tak szli za P_O! Polska teraz ptrzebuje patriotyzmu i wlasciwych ludzi w zadzie!

    1. laik

      w zadzie :D nie lubie byc ortograficznym faszysta, ale na tych ludzi ktorzy, tfu tfu, znajda sie w rzadzie, glownie bede glosowac ci co sa w zadzie.. wszystkiego dobrego !

  2. Dareios

    Drodzy państwo, polityka to nie piaskownica aby się obrażać. Głosowanie w jednej sprawie nie przekreśla współpracy w innych obszarach. W polityce nie szuka się przyjaciół na śmierć i życie tylko zawiera sojusze tam gdzie ma się wspólny interes

  3. Polak mały

    Jak czytam te komentarze , że Polska rozwaliła Grupę Wyszegradzką to myślę, że takie opinie muszą pisać ruskie trole. Każdy kraj przede wszystkim powinien stać na straży własnych interesów. Co z solidarnością Węgier i Czech przeciwko Rosji? Czy kraje te stoją po tej samej stronie co Polska? Jak zachowały się Czechy gdy Polska walczyła o większe dotacje dla rolników? Skapitulowały. Przykłady te można mnożyć , nie róbmy z tego tragedii i nie ośmieszajmy się i Polski.

  4. Wacieńka

    Polska rozwaliła solidarność Grupy Wyszechradzkiej i zdemolowała swoją pozycję polityczną. Cofneliśmy się pod presją interesów Berlina i będziemy się cofać stale. Unia Europejska pokazała nam swoje prawdziwe oblicze....

  5. Rasta

    Grupa Wyszehradzka jest trupem od bardzo wielu lat. Niech jak najszybciej tworzą nową grupę ze Szwecją, Norwegią i Finlandią (ew. państwa bałtyckie dołączyć).

  6. Marek

    Ciekawe które z państw Grupy Wyszehradzkiej na poważnie weźmie taki program po tym jak Polska wystawiła je do wiatru podczas głosowania w sprawie emigrantów?

    1. dropik

      To była odpowiedź za ich zachowanie wobec postępowania Rosji na Ukrainie. Parę innych wybryków "bratanków" z południa dałoby się jeszcze wyliczyć więc nie gadaj tu o wietrze.

    2. lancet

      Obecnie już żadne. Może będzie w ciągu tygodnia artykuł na D24.

  7. pl 68 !

    No , po ZDRADZIE grupy Wyszehradzkiej przez "polski" rzad wszyscy leca do nas , ustawiaja sie po prostu w kolejce , taki "solidny" i "wierny" sojusznik ta polska jest , normalnie niczym francja i anglia w ´39 w stosunku do nas !

  8. Afgan

    Znowu puste ględzenie. Puste deklaracje bez pokrycia i mydlenie oczu społeczeństwu, że "coś tam się robi", a za pustymi słowami nie idą żadne czyny. Ile to było wspólnych programów zbrojeniowych w ramach Grupy Wyszechradzkiej, wymienię kilka z pamięci - Wspólna modyfikacja Mi-24- NIEWYPAŁ, Wspólna modyfikacja systemów p-lotn KUB- NIEWYPAŁ, Wspólny system artyleryjski 155mm- NIEWYPAŁ, Wspólny system radarowy kontroli powietrznej- NIEWYPAŁ, Tak samo ze współpracą na płaszczyźnie polityki- Kryzys ukraiński- KAŻDY SWOJE, Uchodźcy- KAŻDY SWOJE, wcześniej- Polityka energetyczna- KAŻDY SWOJE, Dopłaty bezpośrednie- KAŻDY SWOJE, Gazociągi- KAŻDY SWOJE............... Czy oprócz pustych deklaracji i przytulaniu się polityków przed kamerami istnieje w ogóle jakaś współpraca środkowo-europejska, czy to w ramach Grupy Wyszechradzkiej, czy jakiś innych pustych porozumień ?......... JAK NA RAZIE SAME SŁOWA - ŻADNYCH CZYNÓW.

  9. stach

    Dlaczego tych głupich osłon nie można przez parę lat przelakierować zgodnie z kamuflażem wozu, tylko wciąż ten piasek pustyni'. Głupota, ślepota czy bylejakość? I to na najważniejszych targach, żenada panowie..

  10. smuteczek

    "Jego celem ma być pogłębienie relacji polityczno-wojskowych i przemysłowych z krajami regionu: Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią i Rumunią i Bułgarią" No to po tym co ostatnio zafundowała tym krajom Kopacz cały ten plan można już wywalić do kosza.

    1. Wojak

      Po tym jak prezydent Czech jeździ w gości do Putina, po tym jak Słowacja i Węgry dogadują się z Putinem w sprawach gazowych i budowy elektrowni atomowej, po tym jak cała trójka uważa sankcje nałożone na Rosją za niepotrzebne i jawnie kolaboruje z Putinem - ja się pytam kto to k...a wymyślił - o kant dupy takich sojuszników otłuc.

  11. Kamil

    Co oni chcą chronić i komu pomagać skoro nie potrafią dbać o nasz własny (polski) oraz wspólny (grupa wyszehradzka) interes?

  12. czkawka

    W Programie Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022. powinno się ująć likwidację struktur MON w dzisiejszym wydaniu o 60 % , Sztabu Genialnego o 50 % ,likwidacje sztabików szczebla wojewódzkiego uprawiających mniemanologie ,WKU które ma więcej obsady niż ujętych żołnierzy rezerwy , instytutów ala wojskowych stworzonych pod stanowiska dla kolesi ,różnego rodzaju centrów w których decyzyjność ma moc sprawczą do drzwi wyjściowych , wszelkiego rodzaju dowództw których głównem celem jest stworzenie kółek od uprawiania coby było gdyby ..i głębokie reformy AON i WAT...bo pachnie toto i dydaktycznie i naukowo .. późnym gierkiem .....a przede wszystkim likwidacje technokratów w mundurach udających wojsko bo to są kpiny by 2/3 armii zajmowali iluzjoniści od papieru ...wtedy znajdzie się kupa pieniędzy na reformę naszej armii..i to bez żadnych przesunięć finansowych w budżetach

  13. wezyr

    Marzy się im sprzedaż polskiej broni zagranicznym odbiorcom.Tylko,że państwa regionu nie muszą być zainteresowane bronią z Polski.Może tak jak my wolą sprzęt amerykański czy francuski

  14. zdegusto

    Ktoś rozumie o co chodzi? Kredytowanie zakupów nowej broni czy przekazanie broni z naszych zasobow?

  15. Ja

    Kolejny program i jeszcze jeden i jeszcze raz. Kiedy my coś zrealizujemy?? Oprócz kupna rosomaka reszta to plany, listy intencyjne, projekty itd.

Reklama