Reklama

Siły zbrojne

DSEI 2015: Bojowy wóz Ajax ujawniony

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Koncern General Dynamics pokazuje po raz pierwszy na targach DSEI 2015 wóz Ajax (dawniej Scout SV) w podstawowym wariancie rozpoznawczym, uzbrojony w wieżę z armatą 40 mm z amunicją CTA.

Pojazd Ajax/Scout SV w wariancie wozu rozpoznawczego jest elementem brytyjskiego programu pojazdów bojowych nowej generacji, które mają być wprowadzone w miejsce przestarzałych wozów CVR(T). Jego główne uzbrojenie stanowi armata kalibru 40 mm na amunicję teleskopową (pozwalającą na pomieszczenie większej ilości pocisków, niż w wypadku klasycznego uzbrojenia).

Zgodnie z założeniami brytyjski wóz Ajax/Scout SV będzie zdolny do zwalczania nie tylko siły żywej czy pojazdów opancerzonych przeciwnika, ale też systemów bezzałogowych czy nawet śmigłowców. Jest wyposażony w zaawansowane systemy obserwacyjne (w tym główny celownik Orion) pozwalające na prowadzenie działań z zakresu rozpoznania, nadzoru i wywiadu w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy.

Projektanci systemu Ajax/Scout SV położyli jednocześnie duży nacisk na zapewnienie bardzo wysokiego poziomu ochrony wnętrza, czemu ma służyć nie tylko modułowe opancerzenie (maksymalna masa 42 ton), ale też np. czujniki akustyczne czy system wykrywania opromieniowania wiązką laserową wraz z wyrzutniami granatów dymnych.

Pojazd jest od podstaw projektowany z myślą o prowadzeniu działań w środowisku sieciocentrycznym, zgodnie z zasadami otwartej architektury i dysponuje rozwiązaniami umożliwiającymi uzyskanie wysokiej przepustowości sieci. Łącznie do British Army ma trafić 589 pojazdów rodziny Ajax/Scout SV, z czego 245 będą stanowić wozy w wariancie z armatą 40 mm, prezentowane po raz pierwszy na DSEI 2015. Część bojowych wozów rozpoznawczych będzie wyposażonych w przenośne radary pola walki (24) bądź specjalistyczne wyposażenie dla obserwatorów artyleryjskich (23).

Brytyjczycy otrzymają także pojazdy w wersjach transportera rozpoznawczego, dowodzenia, rozpoznania inżynieryjnego, zabezpieczenia technicznego oraz rozpoznania technicznego. Wozy Ajax/Scout SV stanowią więc istotny element wyposażenia „ciężkich” jednostek brytyjskich wojsk lądowych w zreformowanej strukturze Army 2020.

Pierwsze dostawy bojowych wozów rozpoznawczych do British Army mają się odbyć w 2017 roku. Program jest wart łącznie około 3,5 mld funtów i jest największym projektem w zakresie ciężkich pojazdów bojowych w brytyjskiej armii od około 30 lat. Wycofywane wozy CVR(T) przekazano między innymi na Łotwę.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. asas

    Czyli wychodzi ok. 6 mln. funtów za sztukę (ok. 35 mln zł). Może ktoś w końcu pomyśli i po wyborach zmienią te absurdalne wymagania na pływającego BWP.

    1. Gottard

      A jak kolega z niepływającym IFV chce uciekać za Wisłę, zgodnie z obowiązującą doktryną prowadzenia błyskawicznych działań opóźniających? Wozy muszą być do tego celu lekkie, pływające i mobilne, żeby nie mógł ich dogonić żaden ruski tank czy BTR. Po co w ogóle pancerz, tylko by przeszkadzał w manewrze wycofania.

    2. dropik

      raczej więcej. Tylko 245 będzie z działkiem 40. Te pewnie będą po 7-8mln funtów lub wiecej

  2. poznaniak

    pływalność polskiego bwp może być przydatna w razie przeniesienia działań obronnych na teren Białorusi ,Litwy,Ukrainy czy Kaliningradu.Tam nie bedzie odpowiednich mostów a takie rzeki jak Niemen,Prypeć czy Dniestr to już są naprawde poważne przeszkody wodne.Chyba lepiej jest bronić kraju na terenie przeciwnika nie sądzicie-patrz operacja kijowska i bitwa nad Niemnem.Wojna na wschodzie Europy zawsze miała inny charakter niż wojna na zachodzie ,po prostu są tu inne warunki geograficzne i klimat.

    1. Stary Zając

      Szanowny Panie poznaniak, coś mi sie wydaje, że wyobraźnia Pana ponosi. Też coś, "..przenosić działania obronne na teren Białorusi,..etc.", no Panie, na litość boską o czym Pan mówisz. A kto wesprze te nasze "działania obronne", bo na pewno, ani NATO, ani tym bardziej Unia. Wedle sojuszniczych reguł planowania operacyjnego, działania ofensywne ograniczają sie do kontrataków i przeciwuderzeń,.. ale w ramach ogólnej obrony. A tak przy okazji, powołujesz się Pan na przypadki historyczne, ale nie wyciągasz Pan wniosków. Niemcy w 1941 roku doszli pod Moskwę i żaden ich pojazd masowego transportu nie pływał (wyjątek stanowi Schwimmwagen w batalionach strzelców motocyklowych) - patrz Pan jakoś dali radę, 74 lata temu.

  3. [sic!]

    40mm CTA to fajna sprawa, dopiero wchodzi do użytku, ciekawe czy moglibyśmy zostać 'członkiem klubu' Biorąc pod uwagę, że 40-stki będą użytkowane przez Her Majesty's Armed Forces i Armee de Terre w razie ew konfliktu nie powinniśmy mieć problemów z pozyskaniem dodatkowej amunicji od sojuszników

    1. Zygfrytka.

      Już 5 lat temu francuzi proponowali współpracę przy tym programie, niestety MON jest tak krótkowzroczny, że zatrzymał się na 30mm

  4. Stary Zając

    Doskonała lekcja poglądowa dla naszych "speców" od planowania i koncepcji, (o ile jeszcze tacy się uchowali w Sztabie Generalnym). Pancerz i silne uzbrojenie, a do tego ruchliwość taktyczna, oto podstawowe atrybuty nowej generacji gąsienicowych wozów bojowych do nowoczesnej walki na lądzie. Mozliwością forsowania przeszkód wodnych, jak widać, nikt sobie głowy nie zawraca. To atrybut wciąż ważny w armii tylko jednego państwa - na wschód od Bugu. Najważniejszy jest człowiek. Żołnierz zawodowy wymaga sporych nakładów na szkolenie i utrzymanie w stałej sprawności, dlatego nie warto go lekkomyślnie tracić w wozach o pancerzu cienkim jak kartka papieru - pomijając oczywiście inne względy, natury humanitarnej.

    1. trycykl

      Możliwość forsowania przeszkód wodnych "to atrybut wciąż ważny w armii tylko jednego państwa - na wschód od Bugu". Przeczytaj, co sam napisałeś, a być może zrozumiesz, dlaczego to ważne i dla nas.

  5. Mariusz

    jest ktoś w stanie zrobić rzeczowo porównanie Ajax vs. Puma?

    1. Kołacz

      Puma to bwp, więc porównywanie pojazdów przeznaczonych do różnych zadań wg mnie nie ma sensu.

  6. Kris

    42 tony... prawie dwa razy więcej od Rosomaka. Działko 40mm. To taki lekki czołg wychodzi. Jeżeli działko będzie mogło strzelać plot to w połączeniu z amunicja programowalną i szeroko pasmowym łączem z radarami będą też prace nad C-RAM a wtedy weź walcz z czymś takim.

    1. vvv

      To nie lekki czołg ale bwp, scout sv to bwp

  7. Podbipięta

    Brytyjczycy łykneli Austriaka ,tak jak my Finlandczyka.Kontynuujmy to .Bierzmy dopracowane rozwiązania,polonizujmy ,modernizujmy ,vide Gepard ,Borsuk..Inszego wyjścia Acanowie nie mamy.Chyba że marzy się komuś PL 01 Condom czy Kalina dla Breavehearta.

    1. vvv

      Jak polonizowac jak oni jeszcze pierwszego w linii nie maja? Ajax to nowa konstrukcja w dużej mierze będąca odpowiednikiem pumy czyli ciężkiego bwp z opcja dużego dopancerzenia. Nasz mon woli szybkie manewrowanie ;)

  8. Kamil

    Rozumiem, że nie jest to typowy BWP ani takiego z Ajaxa zrobić się nie da?

  9. krisss

    Ale czy on pływa ?? :)

  10. Gottard

    Fajny, ma pancerz i działko 40mm ale w naszych warunkach nie przeszedłby nawet pierwszej fazy wstępnej dialogu technicznego. Nie pływa i nie ma pancerzyka z blachy po konserwach

  11. bender

    i to jest fajny i nowoczesny pomysl! Podczas gdy duza czesc kolegow komentatorow, bez wzgledu na temat, to ciagle o nowej armacie czy powerpacku do Twardego czy Gromach do piechoty.

  12. dropik

    Ile amunicji 40mm to to przewozi ?

    1. Tyberios

      W magazynku "podręcznym" dla wieży załogowej 42 pociski z opcją doładowania z wewnątrz.