Reklama

Siły zbrojne

225 mln USD na modernizację eksportowych Patriotów

Fot. Ministerstwo obrony Holandii.
Fot. Ministerstwo obrony Holandii.

Koncern Raytheon otrzymał kontrakt o wartości 225 mln dolarów na modernizację zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, należących do jednego z użytkowników zagranicznych.

Jak czytamy w komunikacie koncernu, kontrakt zawarto w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (Direct Commercial Sale). Jego wartość została określona na 225 mln dolarów. Modernizacja obejmie zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot jednego z trzynastu użytkowników zagranicznych - nie ujawniono jednak państwa, które zdecydowało się na modernizację systemu obrony powietrznej.

Wiceprezes Raytheon do spraw zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej Ralph Acaba poinformował, że modernizacja zwiększy zdolności systemu m.in. w zakresie zwalczania samolotów, pocisków manewrujących i balistycznych. Szczegóły pakietu modernizacyjnego nie zostały ujawnione.

Wcześniej kontrakt na modernizację własnych zestawów Patriot zawarła Holandia. Użytkownicy istniejących systemów tego typu (zarówno US Army, jak i siły zbrojne innych państw), prowadzą prace w celu modernizacji własnych systemów. Obejmują one często m.in. instalację cyfrowego procesora stacji radiolokacyjnej, co według Raytheon zwiększa jej niezawodność oraz zdolności w zakresie wykrywania i śledzenia celów powietrznych. Oprócz tego zestawy otrzymują nowe systemy zobrazowania.

Modernizacja "eksportowych" Patriotów jest stopniowa i poszczególni użytkownicy systemu decydują się na określone elementy w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Innym elementem prac jest przystosowanie w większym stopniu do użycia pocisków PAC-3 MSE, które niedawno osiągnęły wstępną zdolność operacyjną w US Army.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. lo

    Proszę o komentarz jakiego typu system skłonni nam byli przekazać Niemcy i ile czy nadawał się do modernizacji by uzupełnić planowaną Wisłę.

Reklama