Reklama

Siły zbrojne

Saudyjskie Eurofightery na wojnie z Państwem Islamskim

Fot. Eurofighter - Katsuhiko Tokunaga
Fot. Eurofighter - Katsuhiko Tokunaga

Królewskie Saudyjskie Siły Powietrzne użyły po raz pierwszy w warunkach bojowych samolotów Eurofighter Typhoon uzbrojonych w bomby kierowane Paveway IV. Maszyny wykonały uderzenia na pozycję terrorystów z Państwa Islamskiego - donosi Defense News. Saudyjczycy biorą udział w operacji przeciwko IS w Syrii od samego początku we wrześniu 2014 roku.

Jak podaje serwis Defense News powołując się na lokalne źródła z rejonu Zatoki Perskiej, Królewskie Saudyjskie Siły Powietrzne dokonały ataków na pozycję terrorystów z Państwa Islamskiego przy użyciu 227-kilogramowych kierowanych bomb Paveway IV przenoszonych przez myśliwce Eurofighter Typhoon. Jest to debiut bojowy saudyjskich myśliwców tego typu.

Wprawdzie Arabia Saudyjska bierze udział w atakach na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego  w Syrii od 22 września 2014 r. czyli od samego początku międzynarodowej operacji, to według dostępnych źródeł w działaniach bojowych brały udział do tej pory maszyny Boeing F-15S/SA. Lotnictwo saudyjskie nie prowadziło natomiast żadnych uderzeń na cele w Iraku.

Królewskie Saudyjskie Siły Powietrzne zamówiły w koncernie BAE Systems 72 samoloty Eurofighter Typhoon za ok. 7,21 mld USD w 2007 roku. Do tej pory dostarczono mniej więcej połowę maszyn. Rijad jest pierwszym zagranicznym odbiorcą produkowanych przez Raytheon UK zestawów do naprowadzania laserowego i/lub z zastosowaniem GPS/nawigacji bezwładnosciowej  Paveway IV dla 227 kilogramowych bomb lotniczych Mk.82.

Brytyjskie bomby kierowane były stosowane przez RAF w Afganistanie, Libii i ostatnio podczas uderzeń na pozycję islamistów w Iraku. Nosicielami były maszyny Harrier GR9 (w Afganistanie) i Tornado GR4.  Paveway IV były też zrzucane podczas ćwiczeń Red Flag przez Eurofightery, a obecnie trwają prace nad ich integracją z brytyjskimi F-35B.

Arabia Saudyjska jest do tej pory jedynym odbiorcą zagranicznym tej broni.  Umowa na pozyskanie Paveway IV dla lotnictwa Arabii Saudyjskiej warta była około 250 mln USD ale jej sfinalizowanie zostało opóźnione o kilka lat. Przyczyną był brak zgody Departamentu Stanu USA na eksport tego typu uzbrojenia, które zawiera amerykańskie komponenty. Ostateczna akceptacja kontraktu pojawiła się dopiero rok temu. Kolejnym odbiorcą Paveway IV może być Oman, który zamówił 12 myśliwców Eurofighter Typhoon.

Andrzej Hładij

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Alf

    Ludzie... Nie wiem dlaczego podniecacie się takimi sprawami, jak to, że samoloty bombardują siły zbrojne albo jakiś rebeliantów co nie posiadają obrony plot (albo mizerną). Wiele się bije piany o bombardowaniach tu i tam ale... Od czasu I wojny w zatoce i Serbii w 1999 roku nie było akcji przeciwko komuś, kto mógł się jakoś w ogóle bronić... To uwłaczające i głupie, że chwali się użyciem takich ciężkich maszyn jak Typhoon, F-18 itp przeciwko sandalarzom jakkolwiek brutalnym... Gdyby doszło do starcia z rosjanami, chińczykami a może i nawet z Irańczykami (mimo, że są do tyłu) i te samoloty by sobie poradziły znakomicie - byłaby to ciekawa informacja, ale nie to, że użyto Paveway IV, których zrzucono sześć marnując kilka ton paliwa na cel wart co najwyżej patrolu predatora albo super tucano.. z takim podejściem do wojowania wykończymy się finansowo sami... oni używany kałasz za 13 usd, czarne stroje i maska, osiem magazynków, wypisane religijne hasła na ciuchach + brutalność i zaangażowanie a my na to: posiedzenia polityków i prawników, konsultacje, procedury, miliard usd spalonego paliwa i zrzuconych bomb..

    1. zb

      A właśnie, Tych "sandalarzy" bać się trzeba - tych nieobliczalnych i nie mających nic do stracenia. Obawa przed ruskimi - bez sensu. A co do Irańczyków i Chińczyków - to jest poważna zagwostka ...

  2. TPS

    Mam pytane: Skoro Arabia Saudyjska czynnie uczestniczy w operacji przeciwko IS, czyli jest czynnym członkiem koalicji antyIS, to dlaczego na jej terytorium (Arabii Saudyjskiej) nie ma aktów terroryzmu fanatyków IS? A może jest inaczej ... samoloty A.S. bombardują tak, żeby czasami nie przynieść szkód IS. I wtedy wszyscy są zadowoleni?

    1. qwerty

      W Arabii Saudyjskiej IS lub ludzie z powiązani z organizacją przeprowadzały już akty terroru. Wprowadzono także ostre prawo, które przewiduje wieloletnie więzienie za wspieranie IS, już kilka osób odsiaduje wyroki. W Polsce niewiele się o tym pisze. Faktem jest, że AS finansowała ISIL, ale wtedy kiedy ci walczyli z szyickim Asadem. Obecnie IS jest postrzegany jako największe zagrożenie dla państwa i w percepcji Saudów przebiło chyba nawet Iran.

Reklama