Siły zbrojne
Kontrakt na systemy Patriot dla Kataru. Prace będą realizowane m.in. w Polsce
Departament Obrony USA podpisał kontrakt na dostawę dziesięciu zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, które zostaną przekazane do Kataru w ramach programu Foreign Military Sales. Prace będą realizowane między innymi w Polsce.
Zgodnie z komunikatem Pentagonu z 19 grudnia zakres kontraktu obejmuje dostawę dziesięciu jednostek ogniowych (zestawów) Patriot wraz z częściami zamiennymi dla Kataru. Służby prasowe Departamentu Obrony poinformowały również, że „prace prowadzone będą w Camden w stanie Arkansas, w Santa Fe Springs w Kalifornii, w Andover w Massachusetts, w Grecji i Polsce.”. Wartość umowy wynosi niemal 2,4 mld USD, a jej realizacja ma się zakończyć do kwietnia 2019 roku.
Służby prasowe Raytheon podkreślają, że w ten sposób Katar stanie się 13. użytkownikiem zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot na świecie. Wcześniej amerykański koncern otrzymał również kontrakt na realizację prac związanych z budową centrum dowodzenia obrony powietrznej w Katarze. Na wyposażenie sił zbrojnych tego państwa trafi najnowszy wariant systemów Patriot, wyposażony m.in. w zmodyfikowane systemy radiolokacyjne i komputery o większej mocy obliczeniowej.
W połowie lipca br. informowano, że siły zbrojne Kataru zamierzają pozyskać „około 10” baterii Patriot, wraz z niemal 250 pociskami PAC-3 i nieco mniej niż 120 rakietami PAC-2. 14 października Departament Obrony zawarł kontrakt na 152 pociski PAC-3 w odmianie CRI (Cost Reduction Initiative), przeznaczone między innymi właśnie dla sił zbrojnych Kataru. Rakiety miały trafić także do Kuwejtu, na Tajwan i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a wartość umowy została określona na 595 mln USD.
Według służb prasowych Raytheon amerykański koncern zawarł w bieżącym roku sześć kontraktów z przedsiębiorstwami z siedzibą w Polsce. Zestaw Patriot jest oferowany przez Raytheon w postępowaniu na system obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Bierze w nim udział również europejskie konsorcjum Eurosam, złożone ze spółek MBDA i Thales, oferujące system SAMP/T.
klon
Ludzie. Przestańcie jęczeć jak stare baby. Wszystko w naszych rękach. Piszecie tak jakbyśmy byli genetecznymi, strukturalnymi ćwokami...troche mi wstyd za was, bo z taka mentalnością to my sie do niczego nie nadajemy... Musimy podpisać dobra umowę, wynegocjować dobre warunki. Wiadomo że USA będzie ciągnąć w swoją stronę...no ale takie są reguły gry. Przecież to oczywiste. A wy płaczecie jak małe dzieci, że oni nam nie robia łaski, przysługi i w zasadzie że sie nad nami nie litują i nie traktują nas jak najlepszego kumpla. To jest żałosne.. Mamy doświadczenia wczesniejsze, wiemy jak działają firmy z USA i musimy wszystko zapiąc na ostatni guzik po naszej stronie. Po naszej, anie płakać że USA nie dają nam cukierków
klon
2.4 mld? To czemu w naszym przypadku mówi sie za kwoty większe za mniejszą ilość sprzętu?
nf
A co u nas będą robić? Drukować instrukcje?
AM84
Pewnie nam nakredni na srubki pozwola wuprodukowac w liczbe 40 + 4 za 100$ za sztuke :p ciekaw ile bedzie nas kosztowac ,,udzial,, przy budoawniu patriotow ?
A_S
To są zakupy dla armii, a u nas dalej Narodowy Program i setki stron maszynopisu tylko
kmq
skoro już teraz mówią że jakieś "prace" będą w Polsce tzn że są pewni wygranej u nas...
zdzich
A tu kolejne robienie z Polaków idiotów przez "amerykańskich braci".W ramach "obopólnie korzystnej" polsko-amerykańskiej "kooperacji " polskie przedsiębiorstwa dostarczą KAWAŁKI BLACHY rodem z kosmosu (wykorzystywane również przy produkcji Jelcza 442).A wszystko dzięki otrzymanej "najnowocześniejszej technologii" w ramach PARTNERSKIEJ współpracy.
Pytajnik???
Czego to się nie robi dla wygrania przetargu...
Wojmił
Taaak... Jakieś podrzędne sprawy są "przy patriotach" robione w Polsce i będzie już wytłumaczenie, że mega offset i rozbujają gospodarkę tym zakupem...
murison
Mam wrażenie że jesteśmy jak ta panna na wydaniu. A zalotnicy uganiają się wkoło i każdy obiecuje złote góry. No - to czekamy na zapowiedzi!