Reklama

Geopolityka

140 zabitych w zamachach w Damaszku i Hims

Fot. Bo Yaser/wikipedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Bo Yaser/wikipedia/CC BY-SA 3.0

Co najmniej 142 osoby zginęły w niedzielę w serii zamachów bombowych w Damaszku i Hims, do których przyznało się Daesh). Ponad 200 osób zostało rannych - podało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i miejscowe media. 

Według syryjskich mediów w rezultacie czterech eksplozji na przedmieściu Damaszku Sajida Zajnab, niedaleko szyickiego meczetu - sanktuarium, zginęły co najmniej 83 osoby. Dwaj zamachowcy samobójcy zdetonowali materiały wybuchowe, które mieli przytwierdzone do ciała. Wcześniej w Hims wybuchy dwóch samochodów-pułapek spowodowały śmierć 57 przypadkowych osób.

W styczniu w zamachach przeprowadzonych w rejonie sanktuarium w Sajida Zajnab zginęło wskutek trzech zamachów bombowych, do których przyznało się Daesh, co najmniej 70 osób. Sanktuarium to jest dla szyitów miejscem kultu ponieważ została pochowana tam Zajnab - córka pierwszego imama Alego, wnuczka proroka Mahometa. 

Według mieszkańców niedzielne zamachy przeprowadzono w odległości kilkuset metrów od sanktuarium, które nie zostało uszkodzone.

W Hims zamachów dokonano w dzielnicy zamieszkałej w większości przez alawitów, wyznawców odłamu islamu do którego należy prezydent Syrii Baszar el-Asad. Miasto, które kiedyś nazywane było "stolicą rewolucji" przeciwko Asadowi, obecnie znajduje się w rękach wojsk rządowych.

Były to jedne z najkrwawszych zamachów bombowych w Syrii w ostatnim okresie.

Tymczasem trwają intensywne wysiłki dyplomatów USA i Rosji mające na celu zakończenie pięcioletniej wojny domowej w Syrii. Sekretarz stanu USA John Kerry poinformował w niedzielę, że on i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu. Zastrzegł jednak, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama