Geopolityka

12 strażników bałtyckiego nieba

Przekazanie kluczy do przestrzeni powietrznej krajów bałtycki -  fot. HQ Aircom
Przekazanie kluczy do przestrzeni powietrznej krajów bałtycki - fot. HQ Aircom

Podczas uroczystości na lotnisku w Szawlach polscy i brytyjscy lotnicy przejęli od Amerykanów symboliczny klucz do przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. 12 myśliwców z trzech krajów NATO zastąpiło w tej misji dziesięć amerykańskich F-15C Eagle. 

Ceremonia zmiany warty na niebie Łotwy, Litwy i Estonii odbyła się tym razem wyjątkowo hucznie. Uroczystość zaszczycił miedzy innymi premier Litwy Algirdas Butkevičius, Minister Obrony Narodowej Juozas Olekas i dowódca U.S. Air Forces in Europe gen. Frank Gorenc.

Od stycznia 2013 roku w Szawlach stacjonowały cztery F-15C z bazy Lakenheath, do których w marcu dołączyło kolejnych 6 myśliwców i tankowiec KC-135. Wzmocnienie kontyngentu miało związek z aneksją Krymu przez Rosję i niepokojami na wschodniej Ukrainie.

Nowa zmiana Baltic Air Policing będzie trwać od 1 maja do końca sierpnia. Ze względu na swoją liczebność maszyny NATO będą operować z dwóch baz lotniczych. Główne siły, złożone z 4 polskich myśliwców MiG-29 i takiej samej liczny brytyjskich Eurofighterów FGR4, będą operować z lotniska w Szawlach na Litwie.

Kolejne cztery samoloty, myśliwce F-16AM Falcon należące do sił powietrznych Danii będą stacjonować w Estonii. Właśnie w tym celu przeprowadzono certyfikację NATO bazy lotniczej Ämari w pobliżu miejscowości Vasalemma. Dodatkowe dwa myśliwce mają być stale gotowe do startu stacjonując na terytorium  Danii. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.