Geopolityka
"Żołnierska Pamięć" na misji NATO w Rumunii
W ramach akcji „Żołnierska Pamięć” wojskowi z różnych jednostek oddają cześć poległym, pomordowanym i zmarłym. Odwiedzane są groby i miejsca pamięci nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju, na przykład w Rumunii, gdzie polski kontyngent uczestniczy w misji NATO.
W ostatnich dniach października żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wspólnie z żołnierzami rumuńskimi odwiedzili groby polskich żołnierzy i uchodźców znajdujące się na cmentarzach w południowej Rumunii, w miastach Targu Jiu, Bukareszcie, Dragaszani i Pitesti.
Jak podaje oficer prasowy PKW Rumunia, akcja "Żołnierska Pamięć" w Rumunii rozpoczęła się od odwiedzin na grobach żołnierzy w miejscowości Targu Jiu. W tym mieście, podczas II Wojny Światowej, znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Wojska Polskiego. Po przybyciu na miejsce przedstawiciele grupy dowódczej kompanii zmotoryzowanej, wspólnie z żołnierzami z 26 batalionu "Neagoe Basarab", uporządkowali i oczyścili groby żołnierzy zaś kapelan kontyngentu odmówił modlitwę i postawiono znicz przy każdym nagrobku.
W niedzielę 29 października odbyło się spotkanie z Polonią zamieszkałą w Bukareszcie. Rozpoczynając swój pobyt w stolicy Rumunii żołnierze udali się na bukareszteński zabytkowy cmentarz Bellu, zwany też cmentarzem Șerban Vodă, odpowiednik warszawskich Powązek. W trakcie spaceru po założonej w 1858 roku i liczącej dziś 28 hektarów nekropolii, żołnierze odszukali grób płk. Józefa Becka, w którym były minister spraw zagranicznych RP i legionista był pochowany do 1991 roku.
Następnie uporządkowali i ozdobili biało-czerwonymi kwiatami groby oraz zapalili znicz pamięci, a ks. mjr Krawczyk poprowadził modlitwę za zmarłych przy grobowcu rodziny Skupiewskich. Spoczywa w nim Lucjan Skupiewski, który przez kilka miesięcy w 1923 roku był burmistrzem stolicy Rumunii. Lucjan Skupiewski jest pradziadkiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, od strony mamy.
Następnie w katolickiej świątyni Biserica Romano-Catolica Baratia - Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie, odbyła się msza św. w języku polskim w intencji wszystkich Polaków spoczywających na cmentarzu w Bukareszcie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie przybyli Polacy, na co dzień mieszkający w stolicy Rumunii, na czele z Bogdanem Polipciuc, prezesem „Domu Polskiego” w Bukareszcie.
- „Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy dziś uczestniczyć we mszy św. w języku polskim, z naszymi polskimi żołnierzami, którzy realizują swoje zadania w ramach misji NATO w Rumunii. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy i wygłoszoną przez ks. kapelana Tomasza homilię ” - powiedział Bogdan Polipciuc, prezes „Domu Polskiego” w Bukareszcie.
Na zakończenie kapelan kontyngentu, w imieniu dowódcy PKW mjr. Pawła Cupa podziękował ks. Eugen Bartos, proboszczowi rzymsko-katolickiej parafii Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie za umożliwienie sprawowania mszy św. dla Polonii. - „Życzę wam, żebyście ofiarnie służyli Bogu i swojej Ojczyźnie, byli świadkami Chrystusowej Ewangelii i polskości na świecie, tak jak to robił przez lata św. Jan Paweł II, wasz wielki rodak” - powiedział ks. Eugen Bartos.
W poniedziałek 30 października odwiedzono polskie groby w miejscowości Pitesti. Część polska cmentarza była poddana renowacji w 2014 roku i nie wymagała porządkowania. Tutaj również zapalono symboliczny znicz i pomodlono się w intencji zmarłych rodaków.
Tego samego dnia żołnierze Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego złożyli wizytę na grobach na cmentarzu miejskim w miejscowości Dragaszani gdzie wraz z żołnierzami rumuńskicmi oczyszczali i uporządkowali groby uchodźców z lat wojny. Następnie razem zapalono symboliczny znicz przy każdym nagrobku.
Oficer prasowy PKW Rumunia podkreśla, że „żołnierska pamięć” w I zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii zakończy się w dniu 1 listopada br. wizytą na części polskiej cmentarza w Krajowej z udziałem żołnierzy Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie