Grenadierzy pancerni i „nowe” Pumy gotowe do szpicy NATO

19 marca 2021, 15:04
Rheinmetall System PzGren
Fot. Rheinmetall Defence
Reklama

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall Defence, rozwijany na potrzeby Bundeswehry "System Panzergrenadier VJTF 2023" uzyskał właśnie dopuszczenie do wykonywania zadań bojowych. System ma wejść na wyposażenie połączonej grupy zadaniowej bardzo wysokiej gotowości (VJTF) operującej w ramach rotacji sił natychmiastowego reagowania (tzw. "szpicy")  NATO w 2023 roku, która mają wystawić Niemcy.

Decyzję tą miał podjąć niemiecki Inspektor Wojsk Lądowych gen. por. Alfons Mais po zakończeniu cyklu prowadzonych trzytygodniowych armijnych badań i testów na poligonie wojskowym w Bergen, w północnych Niemczech, które przeprowadzono w lutym br. Fakt ten oznacza także oficjalną rekomendację tego systemu do wejścia w skład wspomnianej niemieckiej szpicy NATO w 2023 roku. Stanowi to kamień milowy w programie rozwoju bojowego wozu piechoty Puma i modułowego systemu żołnierza przyszłości Future Soldier – Expanded System (Infanterist der Zukunft - IdZ-ES) działającym w zaawansowanym, sieciocentrycznym polu walki, które składają się na "System Panzergrenadier VJTF 2023". 

Konsorcjum ARGE "Puma" zostało wybrane 11 lipca 2019 r. przez Federalne Biuro ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry jako finałowy wykonawca "System Panzergrenadier VJTF 2023" konsorcjum ARGE "Puma". Rheinmetall Defence jako współwykonawca wchodzący w skład tego konsorcjum otrzymał ponad 470 mln euro. Na jego podstawie 41 egzemplarzy Pum miało przejść kompleksową modernizację. Ich liczba sugeruje, że trafią na wyposażenie jednego z batalionów zmechanizowanych.

image
Reklama

W zakres modyfikacji wchodzi m.in. montaż: nowej generacji cyfrowych radiostacji, wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS (zmodernizowanych Spike-LR) oraz nowych kamer dziennych i termowizyjnych, a także systemu fuzji danych łączących obrazy z sensorów optoelektronicznych dla zapewnienia załogom wozów, załóg wozów. Zostanie także wprowadzony zautomatyzowany system zarządzania walką (BMS) o nazwie "TacNet". Z kolei system treningowy umożliwia wykonywanie bardzo realistycznych ćwiczeń. Dodatkowo projekt obejmuje pakiet wsparcia w tym m.in. nowy system treningowy (umożliwiający prowadzenie bardzo realistycznych ćwiczeń), pełne wsparcie logistyczne przez okres 5 lat (w tym serwis, narzędzia specjalne i części zamienne).

Główny nacisk w tym programie został położony na zwiększenie świadomości sytuacyjnej oraz przekazywania i przetwarzania informacji w niemieckich pododdziałach zmechanizowanych. Cel ten ma osiągnięty poprzez instalacje szerokiej gamy systemów łączności i sensorów optoelektronicznych, które mają zapewnić zupełnie nowe możliwości niemieckim żołnierzom wyposażonym w ten system. W założeniu twórców ma stanowić wdrożony do służby prototyp i demonstrację docelowego rozwiązania w zakresie docelowego niemieckiego systemu żołnierza przyszłości. Potencjalnie może on wejść na wyposażenie wszystkich niemieckich batalionów zmechanizowanych w ramach programu Digitized Land-Based Operations (D-LBO), a także potencjalnych odbiorców eksportowych w celu ich dostosowania do najnowszych wymagań pola walki.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Reklama
Romet
sobota, 20 marca 2021, 14:24

Ostatnio jadąc przez Niemcy widziałem dwie Pumy wiezione na naczepach, piękne maszyny!

anakonda
niedziela, 21 marca 2021, 17:18

a ja widziałem koło Łodzi AVACSa i ten dopiero jest ładny.

Janusz herbu Trzcinawa
sobota, 20 marca 2021, 23:20

Ja widziałem Redbacka na zdjęciu i uważam że jest cudowny

sobota, 20 marca 2021, 17:08

Ja na YT Borsuka i uważam że piękna maszyna

SAS
sobota, 20 marca 2021, 15:58

Ja widziałem koło Szczecina M270 MLRS

Davien
sobota, 20 marca 2021, 13:18

Każdy kto czytał ponadczasową "Sztukę Wojny" autorstwa T. Sun zrozumie, że nasz wschodni sąsiad to jedno ale przede wszystkim powinniśmy się szkolić i szykować na atak ze strony NATO (np. ze strony Czech, Estonii, Bułgarii, Austrii lub Słowenii). Jeśli będziemy mieć wojsko zdolne do skutecznego odparcia agresji żołnierzy szkolących się z nami, znających nasze mocne i słabe strony to tym bardziej nie będziemy musieli obawiać się zagrożenia ze strony Niedźwiedzia. Na dodatek będziemy w stanie sami się obronić w razie kolejnego przetasowania sił geopolitycznych i rozpadu NATO.

TrzcinQ
sobota, 20 marca 2021, 23:21

a kto się teraz w wojny wikła. Politycznie uzależnić i gospodarczo i po sprawie. Po to jest UE czy NATO

J
sobota, 20 marca 2021, 16:50

Austria w NATO?

Oba Ma
sobota, 20 marca 2021, 16:43

Abstrahując od przekazu, to Austria jest w NATO?

alkaprim
sobota, 20 marca 2021, 15:50

Davien-nie bądź fantastą-czy ty naprawdę wierzyrz,że obronimy sie sami?Chyba aż tak naiwny to nie jesteś.Czasy husarii mineły bezpowrotnie-niestety.

Davien
sobota, 20 marca 2021, 18:47

Możemy obrońć się sami jeśli w końcu zbudujemy atomowy reaktor i zaczniemy program własnej bomby A. Pieniądze utopione (dosłownie!) w przekopie Mierzei mogły posłużyć do opłacenia naszych, Polskich naukowców, którzy stworzyli by odpowiednik programu Manhattan. Przy obecnej technice roboty przemysłowe, sterowniki PLC, silniki 3 fazowe możemy zrobić to samo w ułamek kosztów.

sża
sobota, 20 marca 2021, 08:47

Całkiem niezła ta Puma, ale nie pływa. Więc na nowoczesny BWP się nie nadaje. Niemcy jak chcą mieć nowoczesny BWP, to powinni zamówić u nas Borsuka.

rydwan
niedziela, 21 marca 2021, 17:33

proponuje poczytac troszkę o krzyżakach i ich uzbrojeniu !

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 21 marca 2021, 10:56

K21 to nowoczesny BWP i o zgrozo pływa.

Davien
sobota, 20 marca 2021, 14:08

Do czołgów da się podczepić dodatkowe beczki z paliwem więc mogą pojechać na około i poszukać jakiegoś brodu żeby przejechać po płyćźńe.

Mis Puchatek
sobota, 20 marca 2021, 12:16

A na co Niemcom pływający Borsuk z tekturowym pancerzem ???

Czyżby niemiecki lobbysta?
niedziela, 21 marca 2021, 10:58

Borsuk jest skonstruowany w ten sposób, że można mu dorzucić dodatkowy pancerz.

Mobilny
sobota, 20 marca 2021, 17:12

....miśku to teraz napisz dlaczego tak uważasz oraz określ przed czym ma bronić pancerz BWP-a.....

sobota, 20 marca 2021, 16:00

Borsuk ma pływać, bo ma być nieskuteczny

kk
sobota, 20 marca 2021, 11:18

Trafne :). Mnie też zastanawia po co ten nacisk na pływanie BWP jak czołgi nie pływają? Nawet jak taki BWP przepłynie na drugi brzeg to ile tam przetrwa bez wsparcia czołgów? Trochę takie rozpoznanie boje.

D
sobota, 20 marca 2021, 14:39

Jak będziesz mieć rozkaz utrzymać przyczółek po drugiej stronie Sanu, a na przeciwko będzie Rosyjski zmech i zamarzysz o lekkim pancerzu pływającego Borsuka bo mosty pod Poznaniem i nie dojadą na 16tą.

sża
sobota, 20 marca 2021, 11:54

Aby taki Borsuk mógł pokonać przeszkodę wodną wpław, to OBA BRZEGI należy odpowiednio przygotować do forsowania. A to wymaga przerzucenia na drugi brzeg saperów z ciężkim sprzętem. Ciekawe jak i czym, skoro eskadry ciężkich śmigłowców nie posiadamy, a i promów niewiele?

Mobilny
sobota, 20 marca 2021, 17:15

.....Tak tak samo jak postawienie mostów więc Skończ już te swoje pier..ły wypisywać....ten wasz mitycznt pancerz przed niczym nie uchroni bo Borsuk chronić będzie przed tym co ma chronić a żaden bwp w tym twa Puma noe ochroni cie przed nowoczesnym ppk .....przyjales czy ciężko zrozumieć....i tu nie piaski pustyni i rolnicy w turbanach z ak47 i rpg7 a w bwp żołnierze demokracji....

Mobilny
sobota, 20 marca 2021, 17:11

Czołgi wjadą na most pontonowy który zostanie ostrzelany i wszyscy utoną.....ot głupio odpowiadam na głupi twój post....i sami jesteście tekturowi

Kazik :)
niedziela, 21 marca 2021, 09:33

Przy takim podejściu to BWP-1 po remoncie też wystarczy.

Kazik :)
niedziela, 21 marca 2021, 08:25

Zatem KTO Rosomak wystarczy.

Czyżby kolejny obcy lobbysta?
niedziela, 21 marca 2021, 11:00

Nie wystarczy, bo jeździ na kołach.

Pik
sobota, 20 marca 2021, 15:12

Myślisz, ze wojsko nie ma map i planów tajnych brodów na każdej rzece?

sża
sobota, 20 marca 2021, 17:04

Skoro są "tajne brody na każdej rzece", to tym bardziej poco Borsuk ma pływać, skoro brody są do brodzenia. No chyba aby był droższy i bardziej skomplikowany w eksploatacji ale za to z tekturowym pancerzem? Zresztą latem, gdy jest niski stan wody to nawet po Wiśle nie popływa, bo się nie da.

mobilnyPL
sobota, 20 marca 2021, 23:24

....No tak bo latem jest czas wojny po którym wracamy na leża zimowe i na pewno latem woda będzie niska...ot rozumowanie wielkiego stratega naszych czasów sża..............

TrzcinQ
sobota, 20 marca 2021, 22:32

Panie sża. Nie wiesz czym jest rzeka oraz to jak się zachowuje to już z wiem. Otóż rzeka jest zmienna tak w skrócie ci powiem a co za tym idzie z tymi brodami to tak różnie bywa. Czy w czasie działań wojennych chcesz ich szukać? Możesz. Można także już jakieś miejsca mieć na oku ale wiesz to jest nie pewna opcja. Tak to czasem bywa że nie każdy brzeg nadaje się do wejścia jak i wyjścia z wody i tu masz rację, lecz od tego podobnie jak w przypadku odcinków po których można przejść rzekę brodząc jest rozpoznanie i saperzy. Podobnie rzecz ma się również ze stawianiem przepraw- mostów pontonowych. Bo widzisz panie sża TO JEST RZEKA i proszę nie mylić jej z jeziorem gdzie można pewnikiem jest że jest to akwen stabilny i niezmienny. Rzeki- Pogoda czy ogólnie Topografia terenu (Napoleon czy Hitler to zlekceważyli no i wyszło jak wyszło) to nadal kwestie które pomimo nowszej techniki są wielkim wyzwaniem zwłaszcza kiedy środków przeprawowych ma się nie wiele i są przestarzałe. To nie konflikt na pustyni, start z gotowych baz, logistyczny majstersztyk, totalna przewaga, wojna partyzancka gdzie przeciwnik to rolnik lub piekarz. Tu przeciwnik ma przewagę w artylerii, masę KTO-BMP zdolnych zniszczyć każdy zachodni odpowiednik a nawet MBT. Będzie to wojna wysoce manewrowa. No ale zszedłem z tematu. Żaden BWP nie uchroni cię przed nowoczesnym ppk a być może i przed ostrzałem z armaty 30mm a już na pewno nie przed kalibrem 125mm czy ciężką artylerią lufową i rakietową. By uciąć wszelkie jałowe rozmowy i głupie posty typu "tekturowy" niezbyt rozgarniętych forumowiczów powiem tylko tyle że Wojsko Polskie takowy chce i właściwie tu następuje KROPKA ale niech będzie pójdę dalej choć powielę tylko coś co już zostało tu napisane i co jest oficjalnie znane. Borsuka można opancerzyć dodatkowo- zapas masy to 5 ton. Ponad to HSW twierdzi że może opracować i cięższą, nie pływającą odmianę Borsuka a że to możliwe to wiemy, Koreańczycy na przykładzie K21- REDBACK pokazali. Wszystko zależy od MON. BWP-1 trzeba zastąpić jak najszybciej i to jest fakt. Radzę być realistą a nie populistycznym krzykaczem- Obecnie nie stać nas na żaden zachodni BWP ale zważywszy właśnie na Borsuka nie robiłbym z tego dramatu. O co wam chodzi? O brak lasera, fazera, torped fotonowych i pola siłowego? Borsuk ma mobilność lepszą od BWP1 a zbliżoną do PUMY a do wody wchodzi z marszu bez uprzedniego przygotowania. Waga 28 ton plus 5 ton zapasu na BMS, ASOP w przyszłości i dodatkowy pancerz. Siłą ognia nie ustępuje Pumie a jest dwu lub trzykrotnie tańszy Czego się czepiacie? Poziom ochrony nie jest znany ale jego waga oraz to że pływa wskazuje niewątpliwie że będzie słabiej niż w Pumie. Po założeniu dodatkowego pancerza osiągnie wagę wyjściową CV-90. Lżejszy K-21 zapewnia ochronę przed 30mm przodu a więc i Borsuk powinien. Wymóg pływania podyktowany jest zarówno warunkami terenu Polski Wschodniej oraz a może i przede wszystkim charakterystyką potencjalnego przeciwnika na podstawie tego czym dysponuje i prawdopodobną charakterystyką przyszłego konfliktu. To wszystko co mam do powiedzenia na temat waszych żali i płaczu. Proponowałbym się skupić np. na OPL czy problemach MW bo w kwestii BWP jestem o niebo spokojniejszy

kk
niedziela, 21 marca 2021, 11:30

Tyle napisać i nic nie napisać :). Ma pływać bo MON tak chce. Ten MON od niekończących się prac koncepcyjnych? Może ten od dialogów technicznych? Z tego co Pan napisał wynika, że marzy się naszym wojakom atak oskrzydlający na Rosjan przez jeziora i rzeki Polski Wschodniej :). Bez wsparcia sojuszników (bo oni nie mają nic pływającego) tak z szabelką?

TrzcinQ
niedziela, 21 marca 2021, 12:34

Ma pływać bo armia taki chce. Czego tu nie rozumiesz i kogo decyzje podważasz? Niekończące się dialogi to wina nie wojskowych a polityków. Nie marzy mi się nic bo to oznaczałoby wojnę która jest mało prawdopodobna. Jeżeli jednak do niej dojdzie to już wyżej napisałem jak ją widzę. Czy NATO pomoże to nie wiem ale musimy być gotowi bronić się sami to podpowiada logika i instynkt samozachowawczy a na końcu historia która jasno pokazuje jak pewne są sojusze. zamiast krytyki proszę zrozumieć wymogi wojska

AA
piątek, 19 marca 2021, 16:33

Całe 41? To razem z tymi 18ma Leopardami z Trophy stworzą prawdziwą potęgę Normalnie strach się bać:))

Aha
piątek, 19 marca 2021, 19:30

Bardzo smieszne! To jest high-tech do potegi, zaczyna byc wprowadzany i kosztuje krocie, ale nie zmienia to faktu, ze wszystkie pojazdy beda sukcesywnie do takiego standardu doprowadzone i zolnierze odpowiednio wyposazeni. Druga transza Pum(210 sztuk), bedzie w takiej wersji i w tej konfiguracji z fabryki wyjezdzac. Mysle tez, ze na 1000 BWP1 bez problemu wystarcza :)

viper
piątek, 19 marca 2021, 18:05

Z pół brygady czołgów by zatrzymało, z niewielkimi stratami własnymi. Czołgi na przedpolu, Pumy zza lasu z spike'ami LR2.

TrzcinQ
piątek, 19 marca 2021, 19:23

Zakładając że przeciwnik to boot

rer
niedziela, 21 marca 2021, 11:04

Spokojnie by rozbili rosyjski pułk.

viper
piątek, 19 marca 2021, 23:34

Uważasz, że kilkanaście czołgów Leopard 2A7 z aktywną osłoną, wspieranych spoza pola widzenia przeciwnika przez kilkadziesiąt Pum pociskami spike LR2 nie rozwaliłoby w boju bezpośrednim 50-60 ruskich czołgów T-90? Easy. Po pierwszej salwie spajków nie byłoby co z nich zbierać.

Gnom
niedziela, 21 marca 2021, 11:57

Zakładasz, że ruscy nie będą się chronić, maskować (a lubia aktywne dymy) i posiadać jakichś form obrony aktywnej (w końcu to oni pierwsi rozróżnili pancerz aktywny od reaktywnego), nie użyją artylerii, nie będą mieć BSP, a tym bardziej stada zwiadowców w pasie działania. Cóż, podziwiam optymizm, ale nie rozumiem założenia, że ruscy to tylko samobójcy lub idioci. Niemcy już parę razy się na to nabrali - po co powtarzać ich błędy?

TrzcinQ
sobota, 20 marca 2021, 07:58

Twierdzę iż nie jest to tak oczywiste a więc są to tylko twoje przypuszczenia A tak na marginesie już widzę jak niemieckie Leo i Pumy stają w szranki z rosyjskimi maszynami:-)

bender
sobota, 20 marca 2021, 21:04

Ale dlaczego Pumy i Leopardy miałyby nie wygrać starcia z BTRami i T-90? Poza tym będą w składzie VJTF. Jeśli podczas ich dyżuru wydarzy coś takiego, że będą potrzebne na Litwie czy u nas, to się zjawią.

TrzcinQ
niedziela, 21 marca 2021, 12:36

A czemu to miałby wygrać? Ale odpowiem. Bo starcie panie bender (myślałem że jesteś bardziej rozsądny) to nie tylko starcie Leo-Puma vs BMP- T-90. Myślę że wystarczy

dim
sobota, 20 marca 2021, 04:58

To przy założeniu, że Rosjanie będą bez skutecznej, sferycznej ochrony aktywnej. Twierdzę, że nie zadrą z NATO, dopóki nie będą jej już mieli i to w masowej produkcji. Ale o tym nikomu nie powiedzą zawczasu.

viper
sobota, 20 marca 2021, 11:24

Na polibudzie nie uczyli, że wprowadzenie do modelu dodatkowych zmiennych wejściowych może skutkować osiągnięciem odmiennych rezultatów? Reszta to zwykłe gdybanie, czyli co by było gdyby.

mobilnyPL
sobota, 20 marca 2021, 23:25

sam zacząłeś gdybać więc?

Tweets Defence24