Siły zbrojne
Zawiszacy i Batalionowa Grupa NATO wychodzą poza poligony
Zakończyły się niedawno zajęcia zgrywające BULL RUN-9 sił 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Miały one rzadką okazję do przećwiczenia szerokiego spektrum działań, zarówno na obszarach poligonowych, jak i poza nimi.
Jak podaje kpt. Martyna Kupis, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz stacjonująca w Bemowie Piskim Batalionowa Grupa Bojowa, która działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, zakończyły dwudniowe zajęcia BULL RUN-9. Zajęcia odbywały się na terenie obiektów Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Orzysz, ale też w miejscowościach Ełk i Olecko.
Wstępem do ćwiczenia było alarmowe opuszczenie miejsca stałej dyslokacji pododdziałów. Na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15GBZ rozpoczęło się przemieszczenie do wyznaczonych rejonów. Na drogi wyruszyły ciężkie pojazdy 15GBZ i wojsk sojuszniczych, wśród nich czołgi M1A1 Abrams, Leopard 2A5, bojowe wozy piechoty BWP-1, M2A2 Bradley, samobieżne moździerze M120 RAK, działa przeciwlotnicze Oerlikon GDF-003. Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem nakładek gumowych na gąsienice. Operacja była bardzo dużym wyzwaniem operacyjnym i logistycznym.
W trakcie zajęć część sił przebywała w Ełku, gdzie można było z bliska zobaczyć sprzęt wojskowy pozostający na wyposażeniu Zawiszaków, 1 BPanc oraz eFP. Działania pododdziałów NATO i 15GBZ zostały wcześniej uzgodnione z władzami administracji publicznej i były wspierane przez Żandarmerię Wojskową. Całość monitorowali i koordynowali żołnierze z Taktycznego Centrum Operacyjnego 15GBZ.
Zajęcia miały na celu doskonalenie współdziałania, zapoznanie się z ukształtowaniem terenu oraz charakterystyką dróg, a także doskonaleniem przemieszczenia zarówno wojsk polskich jak i sojuszniczych do wyznaczonych rejonów. Należy podkreślić, że cele ćwiczenia nie dotyczą wyłącznie aspektów wojskowych, ale posłużą też doskonaleniu procedur współpracy na linii wojska NATO - terenowe organa administracji publicznej. Pozwoli też staranniej przygotowywać scenariusze kolejnych ćwiczeń.