Reklama

Siły zbrojne

Zapad 2021: Ćwiczenia przeciwdywersyjne z kutrami Putina [FOTO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W ramach ćwiczeń Zapad-2021 w dniu 13 września 2021 roku na terenie Bazy Wojenno-Morskiej w Bałtijsku odbyły się ćwiczenia przeciwdesantowe. Oficjalny komunikat informował, iż wzięło w nich udział ponad 50 żołnierzy, 10 jednostek techniki wojskowej oraz śmigłowce Ka-29 i Ka-27 Floty Bałtyckiej. Pomimo niewielkiej skali można było zauważyć interesujący sprzęt wojskowy, w tym kutry prezydenckie używane podczas oficjalnych uroczystości.

Reklama

Ćwiczący żołnierze pochodzili z pododdziałów piechoty morskiej Floty Północnej i Floty Bałtyckiej oraz z Oddziału Walki z Podwodnymi Dywersyjnymi Siłami i Środkami bazy w Bałtijsku. Na upublicznionym filmie z tego epizodu ćwiczeń Zapad-2021 widać dywersantów, którzy przebywają na terenie portu oraz żołnierzy desantujących się z różnych środków pływających i odbijających port. Dodatkowo według komunikatu, czego nie ma na oficjalnym filmie, żołnierze i płetwonurkowie oddziału trenowali zwalczanie podwodnych dywersantów, którzy pozorowali atak na statki ładujące uzbrojenie. Robiono to za pomocą ręcznie rzucanych do wody granatów jak i za pomocą podwodnych pistoletów SPP-1 i podwodnych karabinów APS.

Tak jak w czasach ZSRR, obecnie w Rosji wielką wagę przykłada się zarówno do działań dywersyjnych jak i przeciwdywersyjnych. Szczególnie w MW ze względów na lokalizację na rubieżach Rosji, system ten jest bardzo rozbudowany. Praktycznie w każdej bazie morskiej stacjonuje Oddział Walki z Podwodnymi Dywersyjnymi Siłami i Środkami. Obecnie w Rosji jest co najmniej 14 takich oddziałów. Bazy zabezpieczane są systemami hydrolokacyjnymi, a każdy okręt już od średniej wielkości wzwyż, ma na pokładzie specjalną, opuszczaną stację hydrolokacyjną do wykrywania płetwonurków i pojazdów podwodnych. Wspomniane typy uzbrojenia pozwalają oddać skuteczny strzał pod wodą, specjalnymi pociskami w kształcie strzałki, z odległości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Żołnierze zabezpieczający port od strony lądu oprócz ręcznych granatów często uzbrojeni są w specjalne wyrzutnie pocisków przeciwko płetwonurkom, miotających je na odległość kilkuset metrów.

Baza w Bałtijsku jest obecnie najważniejszą bazą Floty Bałtyckiej. Dodatkowo jej wysunięta lokalizacja na terenie Obwodu Kaliningradzkiego powoduje u Rosjan poczucie jej stałego zagrożenia. Stacjonuje tam 313. Oddział Walki z Podwodnymi Dywersyjnymi Siłami i Środkami (JW nr 10742) wchodzący organizacyjne w skład 64. Brygady Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu. Jako że czasami do działań przeciwdywersyjnych można użyć specjalistów od dywersji, to do dyspozycji Dowództwa Floty Bałtyckiej pozostaje również 561. Rozpoznawczy Punkt Specjalnego Przeznaczenia (Specnaz) w Parusnoje (JW nr 43104). Oprócz dużego portu w Bałtijsku obie te jednostki wykorzystują mały port, a właściwie przystań Primorsk nad Zalewem Wiślanym. W Primorsku znajduje się również ośrodek szkoleniowy Specnazu. Jest tam m.in. zbudowane z kontenerów miasteczko do ćwiczeń działań specjalnych, ścianka wspinaczkowa oraz lądowisko dla śmigłowca. Nie wiadomo dokładnie czy tamtejszej infrastruktury nie wykorzystuje również bardzo niejawna rosyjska jednostka, jaką jest Dowództwo Sił Specjalnych Operacji. Oficjalnie wiadomo o niej bardzo mało, a spekulacje są w dużej mierze mało wiarygodne. Prawdopodobnie temu dowództwu podlega 561. Wojskowo-Morskie Centrum Ratownicze, ale nawet ta nazwa nie jest pewna. Dodatkowo zbieżność numeru 561. z punktem Specnazu w Parusnoje jest mocno zastanawiająca.

image
Dwa kutry BK-16 Specnazu, fot. mil.ru

Na filmie z ćwiczenia Zapad-2021 pokazano dokładnie tylko trzy z czterech kutrów szturmowych użytych w dniu 13092021 roku. Dwa z nich, o numerach burtowych 793 i 796, to kutry projektu 02510 (typu BK-16). Zostały one wcielone do służby całkiem niedawno. Podniesiono na nich bandery 15.07.2021 roku właśnie w Promorsku.

image
Biały prezydencki Raptor przy nabrzeżu z otwartym lukiem desantowym, fot. mil.ru

Inny z pokazanych kutrów, o numerze burtowym 002, to kuter projektu 03160 Raptor. Charakterystyczne jest jego białe malowanie, ponieważ jest to jeden z tzw. kutrów prezydenckich. Niektóre Raptory, są przemalowywane na biało, otrzymują nowe (tymczasowe) numery burtowe 001, 002 lub 003 i służą w czasie różnych oficjalnych wystąpień prezydenta. Jako, iż co najmniej trzy kutry mają lub miały numer burtowy 002, trudno stwierdzić, który naprawdę kuter został użyty w czasie ćwiczeń w Bałtijsku. Może to był to Junarmiec Bałtiki (były P-342), a może Gieorgij Potiechin (były P-415). Widoczną różnicą kutra 002 z ćwiczeń w Bałtijsku w porównaniu do działań w kolumnie prezydenckiej było zamontowanie na sterówce automatycznej wieży z karabinem maszynowym.

image
Kuter BK-16 Specnazu, fot. mil.ru

Zaskakujące jest, iż kutry Specnazu projektu 02510 (typu BK-16) nie mają takich wieżyczek, tylko karabiny maszynowe na słupowych kolumnach. Strzelcy je obsługujący częściowo chronieni są tarczami balistycznymi. Na każdym z pokazanych na filmie kutrów były po trzy takie stanowiska. Trudno jest dokładnie przypisać, które kutry i małe łodzie pontonowe należą do której jednostki specjalnej w okolicach Bałtijska.

image
Kuter desantowy Miczman Lermontow, fot. mil.ru

Do działań przeciwdywersyjnych, użyto również kutra desantowego Miczman Lermontow (757), projektu 21820 Djugoń, należącego do 71. Brygady Okrętów Desantowych w Bałtijsku. Zaprezentował on desantowanie na nabrzeże portowe, za pomocą dziobowej rampy, dwóch transporterów opancerzonych BTR-80A/82A należących do piechoty morskiej. Piechota ta ze względu na swoje wszechstronne wyszkolenie i przygotowanie również przewidywana jest w Rosji do tego typu, niestandardowych i specjalnych akcji. W każdej z rosyjskich brygad piechoty morskiej jeden z batalionów przystosowany jest do działań desantowo-szturmowych. Żołnierze takiego batalionu przechodzą dodatkowo cykl szkolenia m.in. w działaniach desantowych z powietrza, z wykorzystaniem śmigłowców lub nawet skoków spadochronowych.

image
BTR-80A piechoty morskiej, fot. mil.ru

Wydaje się, iż film z tych ćwiczeń przeciwdywersyjnych w Bałtijsku został opublikowany specjalnie. Pomimo stosunkowo małej liczby zaangażowanych żołnierzy zdecydowanie miał za zadanie podkreślenie rosyjskich przygotować do obrony przed grupami specjalnymi. Szczególnie w „oblężonej twierdzy”, jakim jest Obwód Kaliningradzki, taki pokaz miał szczególne znaczenie.

Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Wania

    Oni tam się desantuja, a później wpływam Ja - cały na biało. Władek z drogim zachodnim zegarkiem na nadgarstku. Rosja. Nie ma farby na przemalowanie to a na pokładach jest folia, żeby sołdaci nie pobrudzili.

  2. Gosciu

    Wyślijmy na ich spotkanie korwety Kaczyńskiego

Reklama