X zmiana PKW Irak gotowa do misji [FOTO]

5 marca 2021, 15:59
x pkw irak 6
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
Reklama

Zakończyła się certyfikacja X zmiany PKW Irak. Niebawem żołnierze wyruszą tam, aby zastąpić IX zmianę z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, która przebywa tam od końca sierpnia ubiegłego roku. Obecność Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku ma charakter szkoleniowy.

Jak podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, proces szkolenia PKW został podzielony na trzy główne etapy: przygotowawczy, zgrywający i końcowy, który będzie trwał do momentu przerzutu głównych sił kontyngentu do miejsca stacjonowania.

W czasie trwania pierwszego etapu każdy żołnierz przechodził badania lekarskie, które kończyły się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wyjazdu na teren misji, następnie zakwalifikowanych żołnierzy kierowano na kursy i szkolenia specjalistyczne przygotowujące ich do konkretnego stanowiska w ramach kontyngentu.

W części zgrywającej każdy z uczestników musiał zaliczyć zajęcia z zakresu łączności, międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, ewakuacji medycznej, OPBMR (obrony przed bronią masowego rażenia), szkolenia ogniowego i C-IED (przeciwdziałania improwizowanych ładunków wybuchowych).

Żołnierze przygotowując się do pełnienia misji poza granicami kraju ćwiczyli zagadnienia związane m.in. z organizacją transportu VIP, zabezpieczeniem drogi przemieszczenia konwoju, postępowaniem w przypadku wystąpienia zagrożenia skażeniem chemicznym i reagowaniem na bezpośrednie zagrożenie w tym atak na bazę.

W ramach ćwiczenia EUFRAT-21 żołnierze zostali poddani bardzo szczegółowej certyfikacji, która była ostatnim etapem szkolenia, prowadzonym przez Zespół Certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Egzamin został zdany, a żołnierze są przygotowaniu do realizacji swoich zadań w rejonie misji.

17 czerwca 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w okresie od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 r. Kontyngenty wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. W ich skład wchodzą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należy doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Operacja Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku.

Reklama
Reklama
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Wojmił
niedziela, 7 marca 2021, 16:31

Miejmy nadzieję, że ta niejednolitość ubioru nie powtórzy się na miejscu aby wyglądali jak armia a nie jak pospolite ruszenie...

Darek S.
sobota, 6 marca 2021, 03:19

Jeszcze przyjdzie taki czas w historii, że będziemy się wstydzić tej bytności tam, tak samo jak interwencji na Czechach. Oj przyjdzie przyjdzie.

takjest
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:06

To nie nasza wojna

Poco
niedziela, 7 marca 2021, 15:35

Mądre słowa zgadzam się w 100%

Realista
niedziela, 7 marca 2021, 15:13

Kto się dzisiaj wstydzi obecności w Czechach, gdybyśmy mieli więcej rozumu w tych Polskich pustych głowach zostalibyśmy tam do dzisiaj, gdybyśmy mieli więcej rozumu w tych Polskich głowach mogliśmy uniknąć II wojny światowej. Darek weź leki i wyjdź stąd.

SAS
piątek, 5 marca 2021, 18:37

Niby gotowi, a spodnie ubrali od innego kompletu, niż bluzę.

ZSW 2001
niedziela, 7 marca 2021, 14:49

W Iraku kurtki nie będą im potrzebne więc ich nie zabiorą. Reszta munduru jest w maskowaniu pustynnym.

SAS
niedziela, 7 marca 2021, 19:59

A ci w zielonych spodniach nie zabiorą spodni? To jest wojsko, czy jakiś kabaret?

niedziela, 7 marca 2021, 11:07

A co ma być ubrany w galówke w czasie ćwiczeń

Marian
sobota, 6 marca 2021, 15:55

Może nagłe ćwiczenia i nie zdążyli zdjąć pidżamy.

Al
sobota, 6 marca 2021, 00:13

Chyba coś Ci się pomyliło.

Pert
piątek, 5 marca 2021, 19:12

Co za różnica? Gotowość powinna świadczyć o umiejętnościach, a nie o ładnych mundurkach, czy nie?

SAS
piątek, 5 marca 2021, 20:18

No niby żadna różnica, byle broni nie ładowali przez wylot lufy.

Tweets Defence24