Reklama

Siły zbrojne

Wypadek w Bydgoszczy z udziałem amerykańskich żołnierzy

Fot. 51st Transportation Company/Facebook
Fot. 51st Transportation Company/Facebook

W piątkowy wieczór 10 marca 2017 r. w Bydgoszczy doszło do wypadku drogowego z udziałem amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. To już kolejny incydent drogowy, w którym udział biorą żołnierze z amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, stacjonujący w naszym kraju w ramach operacji Atlantic Resolve.

Do wypadku doszło w piątkowy wieczór 10 marca 2017 r. na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy, z samochodem osobowym volkswagen polo zderzyła się jedna z lawet amerykańskiej kolumny transportującej ciężki sprzęt wojskowy. Na pojeździe US Army przewożono bojowy wóz piechoty M2 Bradley. Kobieta kierująca samochodem osobowym, w który uderzyła amerykańska laweta, została przewieziona na badania do szpitala.
 
 
Od rozpoczęcia stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, czyli od połowy stycznia, Amerykanie uczestniczyli w już kilku incydentach drogowych, między innymi z udziałem innej lawety przewożącej czołg M1A2 Abrams.
 
Reklama

Komentarze (12)

 1. Pupil :-)

  Jeśli do tej pory, zresztą i nadal buduje się ronda i skrzyżowania tylko na maluchy, to nie dziwne, że laweta się nie mieści, a kierowcy powodują nie chciane kolizje. Trzeba myśleć za w czasu jak się coś robi, ale tu nad Wisłą pierdzistołek za biurkiem i tak wie lepiej i nadal kłóci się z praktyką i rozsądkiem, przy okazji każdej inwestycji.

  1. per

   Widziałem już rondo (niedawno zbudowane) które rozwiązuje problem długich zestawów. Przez środek ronda ( na wprost głównej drogi) jest poprowadzona uliczka, zamiast klombu z kwiatkami . Na co dzień jest zamknięta z dwóch stron demontowanymi słupkami. Szkoda ,że na ten pomysł nikt nie wpadł, kilkanaście lat temu.

 2. LOKa

  Amerykański system szkolenia kierowców zawodzi. Poruszając się po Polskich drogach Amerykanie powinni zdobyć Polskie prawo jazdy.

 3. pragmatyk

  Trudnosci przejazdu kolumn zwiększa problem wydzierżawienia przez Amerykanów ciągników z kierownicą po prawej od Brytyjczyków.Duża rola żandarmerii na nią bym zwalił problem konwojowania sprzętu .

 4. Białostoczczanin

  ZNOWU - chwała USA ! Czyżby chcieli zrobić z Polskich dróg eldorado ? Armia - armia i co dalej takich rzeczy nie było nawet w Polskim wojsku przed 89r. Cały transport odbywał się tylko koleją - a dojazd do ramp kolejowych był przez żandermerię ochraniany i odbywał się nocą , by nie zakłócać oraz ukryć transport wojskowy . Muszą zabić dopiero jakiegoś polaka by oczy otworzono ? Tyle w tym temacie .

  1. bażant

   Nie wpadłeś na to, że to są także ćwiczenia wojskowe. Podpowiem, przerzut wojsk sojuszniczych z zachodu na wschód Polski. A z tym wymądrzaniem się jak to było przed 89 r ,to też nie do końca prawda . Rozładunki owszem były w nocy, ale na lory ładowaliśmy się w ciągu dnia.Wypadków śmiertelnych w LWP i spowodowanych przez LWP było niestety dosyć dużo ,tylko nie wolno było o tym informować.

  2. Mokotów

   W razie godziny W nie będzie kolei. Rondka to koszmar dla kierowców

 5. defender

  Ale w Bydgoszczy? Przecież nie planowano tam rozmieszczenia sprzętu.

 6. Wawiak

  Najwyraźniej kierowcy potrzebują dodatkowego szkolenia uwzględniającego specyficzne warunki. Może by wreszcie ktoś o tym pomyślał?

  1. Rtech

   No właśnie.Kobieta powinna zachować szczególną!ostrożność. Małym VW Polo co chciała osiągnąć?Przy transporcie specjalnym należy zachować szczególną ostrożność a nawet przepuścić taki transport co minimalizuje ryzyko wystąpienia niecodziennego zdarzenia drogowego.Nie ma znaczenia czy transportem specjalnym kieruje Polak,Amerykanin czy Czeczen.

  2. Osprey

   Albo dodatkowe kursy dla kierowców, by uświadomić im, że kolumny mają pierwszeństwo? Wpakowanie się w taki zestaw, to już wyższy poziom ślepoty....

  3. Wafel

   Jak byk stoi, że to laweta uderzyła w nią, a nie vice versa.

 7. Aaaaa

  I po co o tym piszecie? Żeby zniechęcać Polaków do US Army ?

  1. rozczochrany

   Bo jest wolność słowa. Mówi ci to coś.

  2. Lewandos

   Nie pytaj, przecież sam wiesz, że o to chodzi...

 8. darek

  Prawdziwe problemy mogą się zacząc gdy przesiądą się do prywatnych samochodów i zaczną poruszać się po polskich drogach w różnym stanie zróznymi następstwami.Ale dobrze ,że są.

 9. per

  Pretensje chyba trzeba mieć ,ale do polskiej żandarmerii , która zabezpiecza przejazd i ochrania takie konwoje. Z kabin specjalistycznych pojazdów wojskowych , wizura najlepsza to nie jest.

 10. edi

  Dobrze że nie stacjonują Rosjanie bo na YOU TUBE można pooglądać jak gonią haubicę przez po jednej z ulic Moskwy czy wjeżdżają czołgiem w dom.

 11. Raptorek

  A co będzie wtedy jak trzeba będzie szybko przemieszczać jednostki ? Niestety amerykański sprzęt w NATO jest za wielki , nie dostosowany do naszych małych i ciasnych dróżek. Czekam na pierwszy zawalony most lub uszkodzony wiadukt.

 12. jacek

  kwestia czasu kiedy zabiją na drodze jakiegoś polaka...

Reklama