Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wtorkowy przegląd prasy: Wyeliminować szkodliwą polsko-polską konkurencję; Polska Grupa Zbrojeniowa: nowa spółka od października? Wielka pralnia Amber Gold, Nie żyje bohater

fot. J.Graf
fot. J.Graf

Przegląd prasy

Rzeczpospolita, Zbrojeniówka w jednej grupie, Zbigniew Lentowicz: Państwowe spółki obronne zostaną skonsolidowane i utworzą polską grupę zbrojeniową - zapowiedział w poniedziałek w Siemianowicach premier Donald Tusk. Stopniowa integracja ma objąć wszystkie państwowe firmy sektora obronnego. Jak powiedział szef rządu, do grupy wejdą m.in. Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo--produkcyjnych, wśród nich siemianowickie Wojskowe Zakłady Mechaniczne, gdzie produkuje się transportery Rosomak. Konsolidacja ma wzmocnić i poprawić konkurencyjność strategicznej branży na rynkach i wyeliminować szkodliwą polsko-polską konkurencję. - Teraz armia jest zdezorientowana, gdy na jej zamówienie odpowiadają rywalizujący ze sobą rodzimi konkurenci - mówił towarzyszący premierowi szef MON Tomasz Siemoniak.

Puls Biznesu, Koniec rywalizacji w zbrojeniówce, Katarzyna Kapczyńska: 12 lat przymiarek nie poszło na marne - rząd skonsoliduje sektor. Po zakończeniu porządków grupa przypuści szturm na giełdę. Rząd ma pomysł, jak pogodzić wodę z ogniem i skonsolidować sektor obronny. Przez ponad dekadę bezskutecznie forsowano pomysł wniesienia Huty Stalowa Wola do Polskiego Holdingu Obronnego, czyli dawnego Bumaru. (...) - Spółka zostanie zarejestrowana w październiku - zapowiada Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu odpowiedzialny za zbrojeniówkę. (...) Polska Grupa Zbrojeniowa ma także być wizytówką polskiej armii za granicą. - Do nowej spółki zostaną przeniesione kompetencje dotyczące zawierania kontraktów zagranicznych. Natomiast umowy w kraju spółki z grupy będą mogły zawierać samodzielnie - zapewnia Zdzisław Gawlik. 

Gazeta Wyborcza, Włosi chcą budować śmigłowce w Świdniku, Paweł Wroński: Dodatkowe inwestycje o wartości 80 mln euro i utworzenie centrum budowy podwozi swoich śmigłowców planuje m.in. koncern AgustaWestland w PZL Świdnik. Dyrektor generalny Daniele Romiti nie ukrywa, że te plany uzależnione są od wybrania śmigłowca AW149 dla polskiej armii. W październiku mają się rozpocząć kluczowe rozmowy w sprawie wymagań technicznych dla śmigłowców dla polskiego wojska. MON zamierza zakupić 70 śmigłowców (część z nich w wersji morskiej i ratunkowej). Wartość przyszłego kontraktu nie jest znana, mówi się jednak o blisko 2 mld dol. (...) Wszystkie proponowane Polsce śmigłowce są konstrukcjami wysokiej klasy, choć warunki przetargu są wyjątkowe. Polska deklaruje chęć kupienia śmigłowców na potrzeby wojsk lądowych i morskich (zazwyczaj potrzeba na to osobnych platform).

Dziennik Gazeta Prawna, Wielka pralnia Amber Gold, Robert Zieliński: Śledczy: część klientów Marcina P. nie potrafi wskazać źródeł pochodzenia środków na inwestycje. 700 mln zł - tyle pieniędzy zebrał od Polaków i zmarnotrawił Amber Cold. Wśród oszukanych jest grupa, która nie zamierza ubiegać się o status osób poszkodowanych - wynika z informacji DCP. Bardziej niż strat obawiają się oni bowiem trudnych pytań urzędów skarbowych. Chodzi o kilkadziesiąt osób. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma problem ze współpracą z nimi, o czym mówił wiceszef ABW na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Puls Biznesu, Wywiad skarbowy bije rekordy, Piotr Nisztor:  Przez sześć miesięcy 2013 r. zostało zabezpieczone mienie o wartości prawie 900 mln zł. To ponad dwa razy więcej niż przez cały ubiegły rok. Mimo wielomiliardowej dziury budżetowej Jacek Rostowski, minister finansów, ma powody do radości. Służby ścigające przestępców podatkowych są coraz skuteczniejsze. Rekordy bije jednak ta najmniejsza. Nadzorowany przez Andrzeja Parafianowicza, wiceministra finansów, wywiad skarbowy w ostatnim półroczu 2013 r. doprowadził do zabezpieczenia mienia o wartości blisko 900 mln zł - wynika ze statystyk, do których dotarł „Puls Biznesu". To ponaddwukrotnie więcej niż przez cały ubiegły rok (w 2012 r. było to 386 mln zl). Każdy z niespełna 400 pracowników tej służby od stycznia do końca czerwca br. zarobił więc dla skarbu państwa około 2,2 mln zł.

Dziennik Polski, Nie żyje bohater: W New Haven, w północno-wschodniej części USA, zmarł 13 września major Tadeusz Karnkowski, pilot 316. dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Jego prochy zostaną przewiezione do Warszawy

Komentarze (2)

 1. Jan

  "Teraz armia jest zdezorientowana, gdy na jej zamówienie odpowiadają rywalizujący ze sobą rodzimi konkurenci" - czegoś głupszego chyba nie można powiedzieć.

 2. nord

  Polsko polska konkurencja hahahahahaha.... Oni naprawde chcą dobić polską zbrojeniówke.

  1. brak

   Nie. Chcą zarobić na prywatyzacji... i dopiero dobić polską zbrojeniówkę.