Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Moskwa chce parady zwycięstwa w Kijowie?; Trybunał Konstytucyjny pyta sądy o metodykę inwigilacji; Polska rozmawia z Węgrami o unii energetycznej; Do Wojska Polskiego przyjmują tylko z kwalifikacjami

Fot: mil.ru
Fot: mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Gazeta Polska Codziennie, Olga Alehno, Kreml; Będzie parada w Kijowie: Na wschodzie i południu Ukrainy trwa wojna, którą (…) prowadzi Rosja. Oczekujemy prowokacji w Kijowie 9 maja, mających na celu obalenie ukraińskich władz - oświadczył p.o. prezydent Ołeksandr Turczynów. (…)Turczynów potwierdził również informacje Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która oświadczyła w niedzielę, że sobotnie wydarzenia w Odessie, w wyniku których zginęło 46 osób, były koordynowane z Rosji. (…) Tymczasem rosyjska gazeta "Wiedomosti" poinformowała, że prezydent Rosji Władimir Putin potajemnie odznaczył 300 rosyjskich dziennikarzy "za wysoki profesjonalizm oraz obiektywizm w relacjonowaniu wydarzeń w Republice Krym". (…)Po wojnie gruzińsko-rosyjskiej w sierpniu 2008 r. ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew nadał takie odznaczenia tylko 11 dziennikarzom.

Rzeczpospolita, Są odpowiedzi na pytania o inwigilację: Warszawski Sąd Okręgowy wysłał do Trybunału Konstytucyjnego informację o udzielaniu zgody służbom specjalnym na podsłuchiwanie obywateli.(…) W czasie kwietniowego posiedzenia TK okazało się, że prezes Sądu Okręgowego w Warszawie jako jedyny w kraju nie odpowiedział na pytanie o kontrolę operacyjną, w tym wobec osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy zawodowej, takich jak prawnicy czy dziennikarze. (…) TK pytał sądy, (…) czy zgadzając się na kontrolę operacyjną, określają konkretny typ środka technicznego, który może być zastosowany.

Polska – Dziennik Łódzki, J. Barczykowska A. Galińska, Ukraina a sprawa polska: (…) Polscy politycy na gwałt szukają sposobu na udzielenie pomocy władzom w Kijowie. Kluczowym projektem polskiego rządu jest unia energetyczna, która ma skłonić państwa UE do solidarności w sprawie dostaw surowców energetycznych z Rosji. Wczoraj o tej koncepcji Donald Tusk rozmawiał z Viktorem Orbanem. (…) - Węgry popierają inicjatywę mającą na celu ograniczenie monopolu - przekonywał Orban. Wyjaśnił jednak, że całkowite uniezależnienie się Węgier od rosyjskich dostawców byłoby niemożliwe. (…) Rozwijający się konflikt na Ukrainie to potencjalne źródło problemów dla Polski. (…)minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz(…) - Mamy do czynienia z pozornie niezorganizowanym tłumem, ale strona ukraińska twierdzi, że w tym tłumie są ludzie, którzy pełnią służbę w siłach Federacji Rosyjskiej

Gazeta Wyborcza – Opole, Anna Pawlak, Praca w wojsku to marzenie: O jedno miejsce na wojskowe przeszkolenie przygotowawcze, które jest przepustką do Narodowych Sil Rezerwowych w Opolu, walczy siedem osób. Większość ma wyższe wykształcenie. (…)Szkolenie podstawowe trwa trzy miesiące. Do tego dochodzi miesięczne szkolenie specjalistyczne. (…)W ciągu 12 miesięcy wojsko organizuje trzy takie szkolenia. W pierwszym wzięło udział blisko 1700 osób. Dzisiaj rozpoczyna się kolejne. (…)Pomijając tych właśnie przyjętych na liście oczekujących, są 102 osoby. - mówi mjr Arkady Smoliński, szef Wydziału Planowania Mobilizacyjnego i Administrowania Rezerwami WKU w Opolu.(…) - Czasy, kiedy przychodziło się do wojska bez uprawnień i dopiero nabywało je w trakcie służby, minęły. Szukamy ludzi o wykształceniu, które może się w wojsku przydać, np. jeśli jest miejsce na stanowisko do obsługi moździerza albo obsługi sprzętu do likwidacji skażeń, humanista sobie nie poradzi. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. witek

    AD ostatniego zdania - jestem humanistą i potrafię nie tylko obsługiwać moździerz ale także podać namiary dla artylerii i dowodzić całą kompanią rozpoznawczą. A znam inżyniera który podczas natarcia na pasie taktycznym zapomniał swojego nazwiska. Wszystko zależy od zdolności a nie wykształcenia cywilnego.

    1. sortbi

      brawo!!!!

Reklama