Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: Kelnerzy nagrali sekstaśmę z politykiem; Polsko-brytyjski sojusz przeciw Rosji; Polskie okręty podwodne dla polskiej marynarki
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Magdalena Rubaj, Fakt, Kelnerzy nagrali sekstaśmę z politykiem- Afera podsłuchowa to nie tylko taśmy z nagranymi rozmowami polityków, biznesmenów i gangsterów o interesach i polityce. Ale to także nagrania z intymnych schadzek w restauracjach! - W VIP-roomie były kanapy. Są nagrania z tego, co się tam działo - mówi nam osoba znająca szczegóły śledztwa. Mało tego, istnieją także najprawdopodobniej nagrania filmowe z takich schadzek. Służby znalazły ślady montażu kamer! Z nieoficjalnych informacji wynika, że sekstaśmami szantażowany był jeden z polityków.
Jędrzej Bielecki, RZ, Sojusz przeciw Rosji- Stosunki na linii Warszawa-Londyn nie były w ostatnich miesiącach dobre. Aby odzyskać część eurosceptycznego elektoratu popierającego populistyczną Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, premier David Cameron oskarżył Polaków mieszkających na Wyspach o nadużywanie zabezpieczeń socjalnych i zapowiedział zaostrzenie systemu ich przyznawania. Piętnowanie w taki sposób polskiej mniejszości za niedopuszczalne uznał z kolei Donald Tusk (...) Ten etap oba kraje chcą jednak najwyraźniej mieć za sobą. Łączy je coś znacznie ważniejszego niż spory o zabezpieczenia socjalne dla polskich imigrantów: wspólna ocena rosyjskiego zagrożenia.- Ramię w ramię stoimy ze sobą w czasie obecnego kryzysu na Ukrainie - powiedział brytyjski minister obrony Michael Fallon, który do Warszawy przyleciał z pierwszą wizytą zagraniczną. Towarzyszył mu szef dyplomacji Wielkiej Brytanii Philip Hammond, który był do tej pory znany ze sceptycyzmu wobec współpracy w ramach Unii (...) Już za kilka tygodni w ramach polsko-brytyjskich ćwiczeń wojskowych "Black Eagle" Cameron prześle do naszego kraju aż 1300 żołnierzy i 350 wozów bojowych. To ma być sygnał, że w czasie wrześniowego szczytu NATO w Walii Londyn poprze wzmocnienie obecności sojuszu w naszym kraju.
Super Express, Polskie okręty dla polskiej marynarki- Francuski koncern DCNS i trójmiejska stocznia Nauta podpisali porozumienie o współpracy przy budowie okrętów podwodnych dla polskiej marynarki. To kolejny etap przygotowań do przetargu na okręty, który Ministerstwo Obrony Narodowej ma rozpisać jeszcze w tym roku. Francuzi zapewniają, że jeśli MON wybierze okręty Scorpene, w dwóch trzecich zostaną one wyprodukowane w Polsce (...) DCNS zakłada, że pierwszy z trzech okrętów zostałby zbudowany w stoczni w Cherbourgu przy udziale polskich inżynierów i pracowników, a kolejne dwa powstałyby już niemal całkowicie w Gdyni. - Jesteśmy gotowi przekazać technologie i w ten sposób pomóc stoczni Nauta zbudować znaczną część nowych okrętów. Chcemy też przygotować polskie zakłady, by samodzielnie mogły serwisować te maszyny, a także, by rozwijały możliwości budowy własnych statków tego lub innego typu - powiedział Bernard Planchais, wiceprezes i dyrektor ds. operacyjnych DCNS.
Jędrzej Bielecki, RZ, Zdrada za miliard euro- Barack Obama jest "zaniepokojony" dostawą dwóch okrętów, a premier David Cameron przyznaje, że "Wielka Brytania nigdy nie realizowałaby takiego zamówienia". Francois Hollande szuka więc kompromisu między naciskami Moskwy i francuskich związków zawodowych, które obawiają się utraty prawie półtora tysiąca miejsc pracy w stoczniach Saint Nazaire, a najważniejszymi sojusznikami Francji (...) Dla NATO najbardziej niepokojące jest nie samo dostarczenie obu jednostek, ale przekazanie Moskwie nowoczesnych technologii budowy okrętów. Rosyjscy inżynierowie uczestniczyli w każdym etapie prac w Saint-Nazaire, otrzymali także dokładne plany jednostki. Zagrożenie jest na tyle duże, że zdaniem "Foreign Affairs", najpoważniejszego amerykańskiego pisma poświęconego sprawom zagranicznym, Pentagon powinien poważnie rozważyć odkupienie obu jednostek od Paryża i ewentualną ich odsprzedaż zaprzyjaźnionym krajom rozbudowującym swoją flotę wojenną - Australii czy Korei Południowej.
Piotr Andrusieczko, GW, Donbas, czyli powtórka z Naddniestrza- Ukraińscy żołnierze zajęli wzgórze Sawur-Mogiła, z którego wcześniej często ostrzeliwano ich pozycje. Zdobyli też miasto Debalcewe, o które jeszcze w niedzielę toczyły się zacięte walki. Ich wojska weszły również do Szachtarska, Torezu i Łutugine na przedmieściach Ługańska. Wciąż trwały walki o Pierwomajsk i Sniżne. Oddziały wojska i Gwardii Narodowej wzmocniły pozycje na przedmieściach Gorłówki.
Być może separatyści zrozumieli, że grunt pali im się po d nogami. W weekend pojawiła się informacja, że komendant Gorłówki "Bies" mógł opuścić miasto, przekazując dowództwo zastępcy (...) Wczoraj na konferencji prasowej w Doniecku poinformowano, że premier samozwańczej Bonieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksiej Borodaj wyjechał do Rosji. Oficjalnie m.in. po to, by przyjrzeć się sytuacji uchodźców z Donbasu. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywistym powodem nie są konsultacje z przedstawicielami Moskwy co do losu separatystycznych republik czy zwykła ucieczka.
Fakt, Polak szefem szkoły NATO- Pozycja Polski w NATO rośnie. Generał Janusz Bojarski został wybrany na komendanta prestiżowej uczelni NATO Defense College. Jest pierwszym Polakiem w historii, który objął to stanowisko. Kierowanie znajdującą się w Rzymie uczelnią jest uznawane za olbrzymie wyróżnienie. Defense College zajmuje się szkoleniem strategicznym oficerów NATO.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie