Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Bezbronny jak Polak; Rząd uderzył w Podkarpacie; Putin odcina Krym od Ukrainy; PZL Mielec sprzedane koncernowi Lockheed Martin

Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Polska Codziennie, Filip Frąckowiak, Bezbronny jak Polak: "Gdyby mieszkańcy Warszawy musieli stanąć w obronie miasta, swoich domów i rodzin, byliby zmuszeni sami zorganizować sobie broń, szybko nauczyć się jej obsługi (…). Na wypadek bombardowania albo skażenia musieliby na własną rękę szukać miejsc ukrycia. (…) Władze państwa i miasta doprowadziły budżet i strukturę organizacyjną stolicy do całkowitego upadku. Budżet obrony cywilnej w Warszawie w 2014 r. wyniósł tylko 14 tys. zł. (…)  A w tegorocznym budżecie miasto przekazało na ten cel... 4 tys. zł."

Rzeczpospolita, Marcin Piasecki, Rząd uderzył w Podkarpacie: „Możemy stracić nawet tysiąc miejsc pracy dla specjalistów” - ostrzega Marek Darecki szef Doliny Lotniczej w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. Jego zdaniem Mielec i Świdnik oferują poziom technologii nie ustępujący Airbusowi, natomiast decyzja przetargowa rządu uderza bezpośrednio w Dolinę Lotniczą i polskie miejsca pracy. Koncerny Sikorsky i AgustaWestland przyjęły z rozczarowaniem decyzją, która ignorowała ich wieloletnie inwestycje w polski przemysł.

Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Putin odcina Krym od Ukrainy: "Według rosyjskich mediów władze Kremla zamierzają przeznaczyć ponad 800 mln dolarów na budowę sieci energetycznej (…) by odciąć półwysep od ukraińskich dostaw prądu. W pobliżu Sewastopola ma powstać również nowe rosyjskie lotnisko. (…) Informacja o rozpoczęciu przetargu na budowę sieci energetycznej na Krymie pojawiła się w ubiegły czwartek (…) „Sieć energetyczna będzie przebiegała po dnie Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym i połączy Krym z południową częścią Krasno-daru" - czytamy na stronie rosyjskiego dziennika „The Moscow Times”."

Gazeta Wyborcza, Adriana Rozwadowska, PZL Mielec sprzedane koncernowi Lockheed Martin: "Amerykański gigant zbrojeniowy Lockheed Martin kupuje spółkę Sikorsky Aircraft Corporation. To oznacza, że właściciela zmienią Polskie Zakłady Lotnicze Mielec(…) Nie zmieniają się plany restrukturyzacyjne: ponad 500 osób ma zostać zwolnionych z mieleckiej fabryki. (…)PZL Mielec to największy producent statków powietrznych działający w Polsce. Spółką zależną od Sikorsky Aircraft Corporation były od 2007 r."

Reklama

Komentarze

    Reklama