Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Amerykanie wzmacniają wschodnią flankę NATO; Rakiety wymierzone w Kijów; Jesteśmy Pesą polskiego lotnictwa

Śmigłowiec AW149 produkowany w Świdniku. Fot. AgustaWestland
Śmigłowiec AW149 produkowany w Świdniku. Fot. AgustaWestland

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem obronności. 

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Amerykanie wzmacniają wschodnią flankę NATO: "W Polsce jest teraz niemal tysiąc amerykańskich żołnierzy. Przebywają tu w ramach operacji "Atlantic Resolve"" - informuje Marek Kozubal. Autor opisuje rosnące zaangażowanie amerykańskie w obronę wschodniej flanki NATO w tym m.in. operację "Dragon ride" oraz baterię Patriot przerzuconą pod Sochaczew.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, Rakiety wymierzone w Kijów: "Na wschód Ukrainy cały czas dostarczana jest broń, systemy obrony przeciwlotniczej oraz kolejne jednostki rosyjskich żołnierzy - wynika z danych służb wywiadowczych NATO (...) Według Dmytro Tymczuka z grupy "Informacyjny Opór" tylko w rejon Stanicy Ługańskiej przerzucono 220 nowych terrorystów i wyrzutnie rakietowe. Oznacza to, że najemnicy Putina planują kolejną ofensywę w Donbasie i rozpoczynają realizację doktryny wojskowej, której celem jest atak m.in. na Charków".


Danuta Rawicka, Super Express, Jesteśmy Pesą polskiego lotnictwa: Krzysztof Krystowski - "AW149 jest najnowocześniejszą konstrukcją ze wszystkich oferowanych w tym przetargu. Konkurencja dysponuje dobrymi produktami, ale zbudowanymi kilkadziesiąt lat wcześniej, a nasz śmigłowiec został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi i najwyższymi standardami (...) Zarzuca się nam, że AW149 nie ma 40 lat doświadczenia na polu walki. A ja myślę, że Polska armia może być pierwszym na tak dużą skalę użytkownikiem najnowocześniejszego śmigłowca transportowego świata. Chciałbym przypomnieć przykład Rosomaka. AW 149 to właśnie taki Rosomak, który był krytykowany przez konkurencję 10 lat temu za brak doświadczenia bojowego."


Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie: "Ambasador Rosji w Danii Michaił Wanin raczył poinformować czytelników duńskiej gazety "Jyllands-Posten", że jeśli marynarka tego kraju będzie uczestniczyła w tarczy antyrakietowej NATO, wówczas rosyjskie rakiety uzbrojone w ładunki jądrowe wezmą na cel duńskie okręty wyposażone w radary będące elementem tarczy (...) Z polskiego punktu widzenia można zatem powiedzieć, że Kreml uprawia świetną politykę, mnożąc sobie wrogów bez żadnych zysków i obnażając niepoważny charakter reżimu Putina."

Reklama

Komentarze (3)

 1. OMEN

  Taa... AW "PESĄ" polskiego lotnictwa? Też macie, jak Pesa zamówień na kilka miliardów Euro?

  1. AW

   Mamy zamówień nawet na więcej niż PESA ale trzymamy za nimi kciuki.

 2. Gottard

  Ta AW149 to raczej Pendolino o wyglądzie ciuchci wąskotorowej, dno. Zestawienie aktualnych cen, sami wybierzcie sobie co warto kupić: NHI NH90 TTH $ 24,2 million (2015) Eurocopter EC725 $ 24,5 million (2013) AW101 Merlin $ 25 million (2015) Sikorsky H-92 Superhawk $ 18 million (2015) AW149 $ 16 million (2015) Sikorsky UH-60M Blackhawk $ 6 million (2015) Sikorsky S-70I Blackhawk $ 5 million (2015) Moja sugestia , tylko Sikorsky H-92 Superhawk dla Polski w tandemie z modernizowanym Sokołem ale najpierw AH-64E lub aH-1Z uderzeniowe kupić bo to pilne AH-64D/E $ 61 million (2015) AH-1Z Viper $ 31 million (2015) Eurocopter Tiger UHT $ 43 million (2015) Eurocopter Tiger HAP $ 39 million (2015) AW129 Mangusta $ 63 million (2015)

  1. dart34

   Skąd wziołęś ceny śmigłowców. Transportowe są bez wsparcia logistycznego jak i wyposażenia specjalistycznego, a to drugie tyle- poza tym mam do podanych cen podchodze z dóżą rezerwą. Co do śmigłowców uderzeniowych to sorry ale eurocopter tiger jest jest droższy od aw129 mangusty, ba nawet od ah-64 apache

 3. Lotnik

  Nie sądzę, że damy się nabrać na nowalijkę o nazwie AW 149, tak popieraną przez zręczny marketing. Agusta Westland to firma powiązana z rosyjskim kapitalem i moskiewskimi zakładami Rostvertol Tomilino Moscow. A jeśli nie znacie historii związanej z zakupem Rosomaka to lepiej nie przytaczajcie takich przykładów. To tylko przykład na kompletny brak profesjonalizmu w artykule.

Reklama