Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Wywiad z szefem MON; Resort obrony wznawia ćwiczenia rezerwy; Co dalej z Traktatem o Otwartych Przestworzach?; Terroryści polują na dziennikarzy w Afganistanie

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sandra Skibniewska, Super Express, „Nie mam dobrych skojarzeń z Trzaskowskim”: Wywiad z ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „[...] Chcemy widzieć i wiedzieć więcej, stąd staramy się pozyskać zdolności rozpoznania i obrazowania satelitarnego. Powinniśmy być obecni wszędzie tam, gdzie mamy możliwość dbania o nasze bezpieczeństwo. Zadaniem powołanego pełnomocnika jest opracowanie resortowej strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Błaszczak widzi bezrobotnych na szkoleniu wojskowym”: Szef resortu obrony - Mariusz Błaszczak - zdecydował, że od 15 czerwca zostaną wznowione szkolenia wojskowe dla rezerwy. Stawia na ochotników, głównie bezrobotnych, którzy stracili pracę z powodu epidemii koronawirusa. „O tym, że wojsko nie działa na oślep, niech świadczy katalog specjalności rezerwistów preferowanych do powołania w tym roku. Z informacji, które otrzymaliśmy ze Sztabu Generalnego WP, wynika, że to przedstawiciele korpusów: medycznego, sprawiedliwości i prawnego, duszpasterstwa, finansowego, Sił Powietrznych, ponadto kierowcy, operatorzy sprzętu inżynieryjnego, kucharze.”


Wojciech Tumidalski, Rzeczpospolita, „Zamknięte przestworza”: Notyfikowane w maju wystąpienie z traktatu o Otwartych Przestworzach Stanów Zjednoczonych stanie się skuteczne po sześciu miesiącach. „Amerykanie uzasadniają wystąpienie z traktatu nielegalnymi działaniami Rosji, która - jak mówi Pompeo - podważyła naczelną zasadę budowania zaufania między sygnatariuszami porozumienia, co podsyciło nieufność i grozi bezpieczeństwu narodowemu USA.”


Gazeta Polska Codziennie, „Dziennikarze na celowniku islamistów”: Zarówno USA, jak i NATO oraz UE potępiły sobotni zamach terrorystyczny na dziennikarzy w Afganistanie. „Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) przyznali się do przeprowadzenia zamachu bombowego, który doprowadził do śmierci afgańskiego dziennikarza oraz jego współpracownika. Dziennikarze w Afganistanie padają ofiarą różnych grup dżihadystów. [...] W zeszłym roku talibowie <<przestrzegli>> media o tym, aby nie publikowały informacji wymierzonych przeciwko nim. Afganistan jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla dziennikarzy.”


Reklama

Komentarze

    Reklama