Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Wywiad z szefem MON; Amerykańskie naloty w Syrii; Komentarze po wizycie wiceprezydenta USA w Polsce; Polski przemysł zbrojeniowy pod lupą SKW i CBA; Wywiad z prezesem PGZ; Pierwszy dzień MSPO 2019
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Chcemy rozwijać zdolności polskich sił zbrojnych”: Wywiad z ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „W sprawie <<Orki>> pracujemy nad uzyskaniem zdolności pomostowej. Jednakże naszym wyraźnie obranym celem jest <<Orka>> w postaci okrętu podwodnego nowego typu. Program śmigłowcowy jest konsekwentnie realizowany. Pozyskaliśmy już śmigłowce Black-Hawk dla Wojsk Specjalnych oraz AW101 dla Marynarki Wojennej. Realizujemy także program dotyczący pozyskania śmigłowców uderzeniowych Kruk.”
Gazeta Polska Codziennie, „Al-Kaida na celowniku sił USA”: Naloty amerykańskich sił potwierdziło w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które wskazało, że atak dotyczył przede wszystkim bazy dżihadystów na północnym zachodzie Syrii, głównie w pobliżu miasta Maarat Misrin. „Amerykanie uderzyli na placówkę AI-Kaidy na północ od Idlibu. Celem ataku byli członkowie kierownictwa terrorystów - podał Pentagon. Naloty spotkały się z krytyką Moskwy. [...] W wyniku nalotu miało zginąć ponad 40 dżihadystów. Atak spotkał się z krytyką Rosji, która oskarżyła USA o naruszenie wcześniejszej umowy dotyczącej deeskalacji starć zbrojnych w tym rejonie.”
Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie uważnie śledzą wizytę Pence'a w Warszawie”: Komentarze amerykańskich mediów po wizycie wiceprezydenta USA w Polsce. „Amerykańscy komentatorzy podkreślają wagę tej wizyty w kontekście współpracy obronnej. Zauważają, że Polska spełnia swoje obowiązki wobec NATO i że wszystkie administracje od upadku komunizmu są zwolennikami zbliżenia militarnego. - To jeden z obszarów, w którym administracja Trumpa może się pokłonić [sojusznikom] z powodu kontynuowania wysiłków swoich poprzedników - skomentował Christopher Hill, były ambasador USA w Polsce.”
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Zbrojeniówka pod lupą SKW i CBA”: Komentarz do prowadzonych postępowań przez służby specjalne w polskim przemyśle zbrojeniowym. „Reforma powinna pójść głębiej i rozpocząć się od odebrania wpływu na decyzje w strategicznych zakładach przez lokalne sitwy, często opierające się na emerytowanych oficerach Wojska Polskiego, eksfunkcjonariuszach służb specjalnych czy związkowcach. [...] SKW, wspierana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie zasypia gruszek w popiele, prowadząc działania operacyjne w sprawie przetargów dla armii lub wątpliwych działań podejmowanych przez państwowe przedsiębiorstwa. [...] regularnie do prokuratury trafiają liczne zawiadomienia w sprawach opiewających nie tylko na setki tysięcy złotych, lecz także tych na grube miliony.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Wielka miłość z USA”: Komentarze po wizycie amerykańskiego wiceprezydenta USA w Polsce. „Duda przypomniał, że Polska jest odbiorcą amerykańskiego uzbrojenia - systemu antyrakiet Patriot i wyrzutni pocisków średniego zasięgu HIMARS. Poinformował też, że niebawem nasz rząd rozpisze przetarg na śmigłowce (chodzi zapewne o atakujące), i zaprosił do udziału w nim firmy z USA. Stwierdził również, że liczy, iż jeszcze w tym roku uda się podpisać umowy dotyczące zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Będzie to możliwe w czasie planowanej wizyty prezydenta Trumpa [...]”
Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Za naszą koncepcją stoi bezpieczeństwo państwa i rachunek ekonomiczny”: Wywiad z prezesem polskiej Grupy Zbrojeniowej, Witoldem Słowikiem. „W każdym programie PMT jesteśmy w stanie znaleźć i zagospodarować pewien segment, który nam przyniesie zysk, a państwu oszczędność, przy jednoczesnym wzroście bezpieczeństwa dostaw Sił Zbrojnych. [...]”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Cytadela wolności”: Polska strona oczekuje na przybycie Donalda Trumpa, aby sformalizować wszystkie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej dotyczące zwiększenia amerykańskiego kontyngentu w Polsce. „Z naszych informacji wynika, że przygotowany był już projekt umowy, która sankcjonowałaby zwiększenie liczby wojsk amerykańskich w Polsce do 5,5 tyś. żołnierzy - o tysiąc więcej niż dziś. Sprawa nie została teraz dopięta, ale niewątpliwie stanie się jednym z kluczowych punktów wizyty prezydenta Donalda Trumpa w niedalekiej przyszłości - być może jeszcze w tym roku.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Od krabów do grota - narodowy koncern zbroi armię”: Prezentacja sprzętu wojskowego, który zostanie wystawiony podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Kielcach. „Krajowy przemysł obronny choć słabszy od zachodniej, potężnej konkurencji, ściga świat, a Polska Grupa Zbrojeniowa w ostatnich latach w ważnych dziedzinach umocniła pozycję strategicznego dostawcy Sił Zbrojnych RP.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „<<Ottokar>>, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom”: Trwają zaawansowane prace nad projektami dla polskiego wojska. „Niszczyciele czołgów, transportery nowej generacji, radary, a także bezzałogowy sprzęt zwiadowczy szykowany dla armii zbuduje w najbliższych latach nowe kompetencje w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Intensywne rozmowy z armią już wkrótce mogą otworzyć PGZ drogę do ambitnego przedsięwzięcia: to siłami rodzimej zbrojeniówki skonstruowana zostanie nowoczesna przeciwpancerna broń do Sił Zbrojnych RP.”
say69mat
@deja vu, czyli rewolucja wymaga ofiar: „Reforma powinna pójść głębiej i rozpocząć się od odebrania wpływu na decyzje w strategicznych zakładach przez lokalne sitwy, często opierające się na emerytowanych oficerach Wojska Polskiego, eksfunkcjonariuszach służb specjalnych czy związkowcach. [...] SKW, wspierana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie zasypia gruszek w popiele, prowadząc działania operacyjne w sprawie przetargów dla armii lub wątpliwych działań podejmowanych przez państwowe przedsiębiorstwa. [...] regularnie do prokuratury trafiają liczne zawiadomienia w sprawach opiewających nie tylko na setki tysięcy złotych, lecz także tych na grube miliony.”/.../