Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Więcej pieniędzy dla MON; Zapowiadane zmiany po odprawie kierowniczej resortu obrony; Kontrola operacyjna cudzoziemców bez zgody sądu; Likwidacja systemu łączności satelitarnej obrony powietrznej; USA wyśle więcej żołnierzy do Syrii

KTO Rosomak - fot. J. Sabak
KTO Rosomak - fot. J. Sabak

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Antoni Macierewicz dostanie od rządu więcej pieniędzy na MON?": Wczoraj odbyła się odprawa kierowniczej kadry MON, na której minister Antoni Macierewicz zapowiadał dodatkowe środki finansowe w budżecie resortu obrony.  "Macierewicz zapowiedział zmiany w programie modernizacji sił zbrojnych 'aby skupić go na wykonalnych, najważniejszych elementach gwarantujących bezpieczeństwo militarne i rzeczywistą zdolność współdziałania z sojusznikami'. Szczegółów nie zdradził, poza jednym - chce więcej pieniędzy od rządu, i dziękował premier Beacie Szydło za deklarację w sprawie tych wydatków. Jako najważniejsze zadania wskazał utworzenie OT, unowocześnienie obrony powietrznej, rozbudowę wojsk pancernych, obronę cyberprzestrzeni i zapewnienie bezpieczeństwa na morzu. Szef MON powiedział, że 'jego plan uzyskał akceptację najwyższych władz i zostanie w najbliższym czasie zrealizowany'"


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Siły zbrojne czekają poważne zmiany": Na wczorajszej odprawie kierowniczej MON, na której byli obecni oprócz ministra Macierewicza, również prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Podczas odprawy padła zapowiedz wielu zmian w polskiej armii, które w głównej mierze mają dotyczyć wojsk pancernych, Marynarki Wojennej, obrony powietrznej, a także cyberbezpieczeństwa.


Piotr Szymaniak, Dziennik Gazeta Prawna, "Permanentna inwigilacja cudzoziemców bez kontroli sądu": Nowa ustawa terrorystyczna przewiduje możliwość dokonywania kontroli operacyjnej wobec cudzoziemców bez zgody sądu. Takie czynności operacyjno - rozpoznawcze może zasądzić szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu rozpoznawania, zapobiegania lub zwalczania przestępstw o charakterze terrorystycznym.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Jak sparaliżowano system obrony powietrznej": Za rządów PO - PSL zlikwidowano łączność satelitarną systemu obrony powietrznej kraju, mającej być zabezpieczeniem na wypadek godziny W. "Decyzja o likwidacji systemu zapadła w 2015 r. przed wyborami parlamentarnymi, gdy na czele Ministerstwa Obrony Narodowej stał Tomasz Siemoniak. Trudno zrozumieć, dlaczego doszło do likwidacji satelitarnej łączności najważniejszego systemu ostrzegającego m.in. przed ostrzałem rakietowym i zdecydowano się oprzeć go na sieci stacjonarnej, którą bardzo łatwo sparaliżować (vide: pożar mostu Łazienkowskiego w Warszawie). W ten sposób poważnie osłabiono potencjał obronny Polski. Czy Tomasz Siemoniak zdawał sobie sprawę, że odcięcie łączności systemu obrony powietrznej kraju to oślepienie i pozbawienie słuchu nie tylko naszych żołnierzy, ale również wszystkich obywateli".


Marta Ziarnik, Nasz Dziennik, "Więcej sił do walki z IS": Wczoraj w Hanowerze prezydent Obama spotkał się z przywódcami Niemiec, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania zapowiedział zwiększenie amerykańskich sił w Syrii.  "Biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy, zatwierdziłem rozmieszczenie w Syrii do 250 osób dodatkowego personelu, łącznie z siłami specjalnymi -[...] Jak dodał, chodzi o wykorzystanie i utrzymanie dotychczasowego impetu w walce z dżihadystami. Amerykański prezydent podkreślił, że decyzja ta nie oznacza chęci przejęcia roli lidera i wszczęcia działań bojowych przez siły amerykańskie, tylko udzielenia potrzebnego wsparcia siłom lokalnym. W tym z zakresu prowadzenia specjalistycznych szkoleń antyterrorystycznych. Kilkakrotnie podkreślił również, że absolutnie wyklucza wysłanie amerykańskich sił lądowych. Tym samym, jak pisze Agencja Reutera, USA będą dysponować w Syrii około 300 żołnierzami."


AIP, Dziennik Polski, "NATO powstrzyma imigrantów z Libii": "Za trzy miesiące Sojusz rozpocznie patrolowanie okrętami libijskiego wybrzeża, które ma na celu powstrzymanie fali uchodźców, którzy zmierzają głównie do Włoch, oświadczyła włoska minister obrony Roberta Pinotti. [...] plan ten zostanie uzgodniony na szczycie sojuszu w Warszawie 7 lipca. Ta misja jest częścią szerszego włoskiego planu, którego celem będzie zamknięcie imigrantom trasy wiodącej przez zachodnią część Morza Śródziemnego do krajów Unii Europejskiej."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. gh

    Lepiej obecnie przeznaczyć miliardy na sensowną modernizacje, aniżeli później pokrywać 100 krotnie większe koszty związane z reperacjami wojennymi.

  2. Dankan

    Miał być Kruk, Orka i Homar.... pewnie się to zakończy Skunksem, Leniwcem i Padalecem... Miała być Wisła, Narew i Pilica wyjdzie: Strumyk, Płacz i Nędza . Czy MON nie widzi co się dzieje, że trzeba się zadłużyć teraz aby mieć uzbrojenie jak najszybciej a nie snuć plany, że kiedyś tam w przyszłości.... I nie są ważne środki bojowe takie jak patrolowce trałowce czy paliwowce. Musimy mieć przede wszystkim doskonałą OPL, środki walki elektronicznej - zakłócające prace innych systemów wroga oraz rakiety o zasięgu ok 300km w ilościach ok 200 wyrzutni. Jak będziemy to mieli możemy kupować resztę bez tego nie ma sensu wydawać kasy na inne BWP, statki, samoloty czy śmigłowce - zostanie to zniszczone w kilka godzin i nawet nie weźmie udziału w walce. OT zginie jak mięso armatnie w pierwszym rzucie. Budujmy bunkry i schrony a nie OT. Uczmy ludność cywilną przeżyć a nie walczyć. Wystarczy częściowo wznowić pobór do wojska zamiast pasjonatów na śmierć wysyłać z karabinem na pociski termobaryczne.

    1. Deko

      To OT to najgłupszy pomysł jaki słyszałem najpierw trzeba unowocześnić wojska operacyjne dać im sprzęt którego nie będą się wstydzili wyrzucić tych wszystkich urzędasów to wtedy można o czymś myśleć.

Reklama