Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Tysiące mikrodronów Ważka dla wojska?; Kiedy powróci poprzedni system dowodzenia?; Zamach w Kanadzie; Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa

Fot: st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ
Fot: st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Przyleci tylko Ważka": Tysiące dronów dla wojska klasy mikro? Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego to niezależny think tank, który specjalizuje się w stosunkach międzynarodowych i bezpieczeństwie. Jej ostatni raport jest poświęcony założeniom Planu Modernizacji Technicznej wojska na lata 2013–22. Plan zakładał zakup i budowę sześciu klas dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych. [...] Według raportu Fundacji im. Pułaskiego rzecznikowi może chodzić o drony klasy mikro, które kupimy w ramach programu Ważka. Umowa na tego typu konstrukcje zostanie podpisana najpewniej w 2017 r. Są to drony służące do bliskiego zwiadu.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Zamieszanie w armii": Pomimo zapewnień, że obecny szef Sztabu Generalnego – gen. Mieczysław Gocuł – będzie pełnił swoją funkcję do czasu powrotu starego systemu dowodzenia (który jeszcze nie trafił pod obrady sejmu), z ostatnim dniem stycznia odchodzi na emeryturę. Nie wiadomo, kto będzie nowym szefem sztabu, jednakże na to stanowisko typowany jest obecny dowódca rodzajów SZ RP gen. Leszek Surawski.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Muzułmanie zaatakowani w świątyni": Sześć osób zostało zabitych, a osiem rannych podczas zamachu terrorystycznego w meczecie w Quebecu. Kanadyjska policja zatrzymała dwóch sprawców. Do ataku doszło o 19.15 czasu lokalnego (godz. 1.15 w poniedziałek w Polsce), gdy dwóch zamaskowanych mężczyzn wdarło się do świątyni należącej do Islamskiego Ośrodka Kulturalnego i zaczęło strzelać do modlących się w niej osób. Ze słów świadków wynika, że w meczecie w tym czasie przebywało od 40 do 100 ludzi. Według lokalnych mediów w ataku brało udział dwóch terrorystów. Podczas strzelaniny napastnicy mieli wykrzykiwać Allahu akbar. Policja poinformowała, że nie ma jeszcze żadnych informacji o sprawcach ataku, a śledztwo w tej sprawie dopiero się rozpoczyna.


Nasz Dziennik, "Kwalifikacja wojskowa": Rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy ok. 240 tys. osób. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmuje mężczyzn urodzonych w 1998 roku, a także w latach 1993-1997, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacją objęte są też osoby urodzone w latach 1996-1997, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej i albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji, albo osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama