Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Spór rosyjsko-japoński o rozbudowę sił zbrojnych na Kurylach; Nowa strategia bezpieczeństwa UE; Białoruś zaprasza NATO na manewry Zapad-17 wbrew Rosji?

Transporter BTR-80 jednej z brygad mobilnych wchodzących w skład białoruskich SSO. Fot. www.mil.by
Transporter BTR-80 jednej z brygad mobilnych wchodzących w skład białoruskich SSO. Fot. www.mil.by

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Wieczny spór o Kuryle”: Rozmowy rosyjsko – japońskie zakończyły się fiaskiem z powodu rozbudowy sił zbrojnych na spornym terytorium. „Japońska minister obrony [...] z kolei miała pretensje [...] o rozmieszczenie na Wyspach Kurylskich rakiet do zwalczania samolotów i okrętów oraz zapowiedź przewiezienia tam całej dywizji rosyjskiego wojska.”


Magdalena Groń, Gazeta Polska Codziennie, „Unii potrzebna jest armia”: Nowa strategia bezpieczeństwa Unii Europejskiej. „Unijni urzędnicy wreszcie poszli po rozum do głowy. Zrobili to, o co walczył prezydent Lech Kaczyński. Przygotowali i przedstawili Polsce strategię na rzecz bezpieczeństwa UE. Z dokumentu wynika, że będą inwestycje w technologie wojskowe i zwiększenie wydatków na obronność.”


Nasz Dziennik, „Z obserwatorami NATO”: Zaproszenie dla NATO bez zgody Rosji? „Wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2017 będą miały wyłącznie obronny charakter, będą mogli je obserwować przedstawiciele NATO - powiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.”

Reklama

Komentarze

    Reklama