Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Skrzypczak o broni atomowej w Polsce; RPO w sprawie stosowania kontroli operacyjnej; NATO nie planuje operacji lądowej w Syrii
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Tomasz Walczak, Super Express, "Skrzypczak: Kody do broni nuklearnej pozostają w rękach Amerykanów": Nie milkną echa wypowiedzi wiceministra Szatkowskiego na temat pozyskania przez Polskę broni atomowej w programie Nuclear Sharing. "A jak pan w ogóle ocenia wypowiedź ministra Szatkowskiego?- Na pewno źle się stało, że o tak ważnej sprawie mówi wiceminister, a nie premier czy prezydent. Oni w tej sprawie milczą. Nie mówi się też o tym w parlamencie, a jeśli broń atomowa miałaby trafić na terytorium Polski, muszą się na to zgodzić parlament i rząd. To poważna decyzja."
Ewa Ivanova, Dziennik Gazeta Prawna, "Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę na słabą kontrolę stosowania podsłuchów": Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar - skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek dotyczy przepisów regulujących wydawania zgody przez sądy na podsłuchy, tak zwaną kontrolę operacyjną. Rzecznik wytyka brak konkretnego czasu zezwalającego na taki podsłuch oraz minimalną ilość materiałów na bazie których dana służba może się starać przed sądem o zgodę na założenie kontroli operacyjnej.
AIP, Polska - Głos Wielkopolski, "NATO nie wyśle wojsk do walki ISIS": Sekretarz NATO dementuje, jako by Sojusz miał wysłać żołnierzy do operacji lądowej przeciwko ISIS. "[...] sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg wykluczył wysłanie oddziałów piechoty sojuszu do walki przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego. Jego zdaniem główną rolę w rozwiązaniu konfliktu powinny odgrywać miejscowe siły, które jednak trzeba wspierać, jak czynią to państwa koalicji."
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Stoltenberg: Nie zdradzimy Ukrainy za Syrię": Sekretarz NATO zapewnia o stałym kursie Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym nie będzie miejsca na wymiany konkretnych interesów narodowych. "Zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga zaogniona sytuacja na Bliskim Wschodzie nie zwalnia państw Sojuszu z obowiązku bacznego obserwowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Tymczasem Pentagon zamierza zwiększyć swoje wydatki na działania wojskowe w Europie. W weekend szef NATO udzielił wywiadu, który następnie ukazał się w kilku europejskich dziennikach i portalach internetowych. – Nie może być tak, że dogadamy się z Rosją w kwestii wojny w Syrii, zapominając jednocześnie o tym, co się dzieje na Ukrainie – zapewnił Jens Stoltenberg. Dodał, że państwa Sojuszu muszą cały czas monitorować sytuację w Donbasie, gdzie zawieszenie broni ponownie nie jest przestrzegane przez rosyjskich żołnierzy i najemników. – Poszanowanie granic i integralność terytorialna są dla NATO fundamentalnymi zasadami – stwierdził w weekend szef Sojuszu. W rozmowie z dziennikarzami Stoltenberg przyznał, że NATO nigdy nie dążyło do wyrzucenia Rosji z międzynarodowej sceny, jednak po napaści na Ukrainę potrzebna była zdecydowana reakcja. – Zawiesiliśmy współpracę z Rosją, jednak nadal jesteśmy skłonni nawiązać na odpowiednich zasadach wspólny kontakt polityczny – dodał Stoltenberg."
sorbi
"Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę na słabą kontrolę stosowania podsłuchów" teraz się obudził. Opozyjca PO-PSL obawia się podsłuchów i inwigilacji jaka była prowadzona wobec polityków PIS i niezależnych dziennikarzy i chce dokonać zmian po czasie? NIszczarki świadków nie usuną "rzeźnicy watahy" - no chyba, że seryjny samobójca.