Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Seul odpowie Korei Północnej po próbie jądrowej; Współpraca MON z prywatnymi przedsiębiorcami?; Posłanka o źle chronionych danych żołnierzy wojsk specjalnych; Międzynarodowa współpraca PGZ; Polska broń w SZ RP

Fot. arch. DKWS.
Fot. arch. DKWS.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza, "Reakcje po próbie jądrowej": "[...] W reakcji na działania reżimu Seul opracował plan kompletnego zniszczenia Pjongjangu, jeśli pojawią się oznaki, że Korea Płn. przygotowuje atak nuklearny. Reżim zamierza wykorzystać do tego celu specjalny tunel wydrążony w górach, który może być użyty w dowolnym momencie - powiedział w poniedziałek rzecznik MON Korei Płd. Moon Sang-gyun. Jednym ze sposobów wywarcia presji na Koreę Płn., by zaniechała kolejnych prób jądrowych, była sobotnia decyzja Pentagonu o wysłaniu dwóch bombowców strategicznych dalekiego zasięgu do Korei Południowej."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Wesołe miasteczko MON": Przez monopolistyczną pozycję Polskiej Grupy Zbrojeniowej, inne firmy zbrojeniowe z sektora prywatnego nie mogą liczyć na lukratywne kontrakty z Ministerstwa Obrony Narodowej. Jednakże ostatnio, wiceminister - Bartosz Kownacki - zapowiedział współpracę z prywatnymi podmiotami przy realizacji programów wymagających szczególnych technologii.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Utajnić żołnierzy wojsk specjalnych": Posłanka Kukiz'15 - Anna M. Siarkowska - złożyła interpelacje poselską w której przekonuje, że tożsamości żołnierzy wojsk specjalnych są źle chronione i należy udoskonalić system ochrony, np. poprzez nadawanie podwójnych tożsamości specjalsom. Eksperci jednak uważają, że obecna ochrona żołnierzy jest wystarczająca, a zmiany prawne proponowane przez panią poseł utrudnią normalne życie samych żołnierzy.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Współpraca dla dobra polskiej armii": Podczas tegorocznych targów w Kielcach, PGZ podpisały porozumienia z konsorcjami Leonardo-Finmeccanica oraz Thales. "[...] Polska Grupa Zbrojeniowa SA nawiązała kilka strategicznych porozumień, wpisujących się w długofalową strategię rozwoju polskiej armii. Współpraca z zagranicznymi koncernami pozwoli na modernizację sprzętu wojskowego oraz wdrożenie nowoczesnych i innowacyjnych technologii. [...]Już podczas pierwszego dnia kieleckich targów doszło do nawiązania strategicznego porozumienia. Polska Grupa Zbrojeniowa SA i włoskie Leonardo-Finmeccanica poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie długoterminowego partnerstwa na rynku obronności i bezpieczeństwa."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Broń z polską marką": Polską Grupę Zbrojeniową czekają duże zamówienia dla Sił Zbrojnych RP. "PGZ będzie brała udział w programie Wisła, którego celem jest budowa systemu obrony powietrznej kraju w oparciu o amerykańskie patrioty. Ale połowa produkcji ma być ulokowana w Polsce, głównie w zakładach PGZ. Armia ma też kupić BMS - nowoczesny system dowodzenia dla brygad, dywizji i mniejszych oddziałów, który powstanie w oparciu m.in. o transportery Rosomak, także urządzenia łączności i informatyczne mają powstawać w polskich firmach, głównie z PGZ. Dodatkowe zamówienia polskim zakładom powinno też przynieść tworzenie i rozbudowa Obrony Terytorialnej." 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama