Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Sankcje nie zahamują programu nuklearnego Korei Płn.; Sukcesy ukraińskiej zbrojeniówki; Koniec ISIS nie zakończy konfliktu w Syrii; Czeczeni skazani za pomoc terrorystom; Prezydent Andrzej Duda na szczycie ONZ
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, „Nic nie zatrzyma Kima”: Eksperci przewidują, że nałożone sankcje gospodarcze na Koreę Północną nie przyniosą zamierzonego skutku. Program nuklearny dalej będzie kontynuowany. „Zacieśnienie sankcji może spowolnić, ale nie zatrzyma postępów Pjongjangu.”
Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Ukraina śle w świat rakiety”: Sukcesy ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Potencjał technologiczny Ukrainy pozwoli jej eksportować zaawansowaną technologicznie broń za 3,5 mld dolarów rocznie. „Wojna w Donbasie wpłynęła na zmiany w sektorze zbrojeniowym. Pod koniec poprzedniej dekady prywatnych firm było ok. 40. Teraz jest ich trzy razy więcej. W 2015 r. 60 proc. produkcji przypadało na zakłady wchodzące w skład państwowego Ukroboronpromu, rok później było to już tylko 38 proc. Ukraina jest bliska podpisania kontraktu z Pakistanem na dostawy 100 czołgów Oplot produkowanych w Charkowie. Posiadają nowoczesne systemy naprowadzania na cel i obrony przed atakiem.”
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Samozwańczy kalifat na kolanach”: Koniec ISIS w Syrii jest bliski, jednakże komentatorzy zaznaczają, że to wcale nie oznacza końca konfliktu zbrojnego. „W ostatnich dniach siły rządowe zajęły miasto As-Suchna w prowincji w Homs ok. 70 km na północ od Palmiry. Jest to w zasadzie ostatnie z większych miast w rękach ISIS na terenie Syrii.”
Fakt, „Czeczeni pomagali terrorystom”: Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał Czeczenów za udział w zorganizowanej grupie przestępczej powiązanej z terrorystami. „To pierwszy tego typu wyrok w Polsce. Wyroki dwóch lat i jednego miesiąca więzienia otrzymali: Taus G. (37 l.), Shamkhan A. (29 l.) oraz laur G. (31 l.). Wyrok jest nieprawomocny, a podsądni odpowiadali z wolnej stopy. Dlatego na razie nie trafili za kraty.”
Artur Kowalski, Nasz Dziennik, „Program dla bezpieczeństwa”: Prezydent Andrzej Duda podczas szczytu ONZ przedstawi priorytety członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa. „Kancelaria Prezydenta zapowiada kontynuację działań na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa i pozycji Polski na arenie międzynarodowej."
dim
Re: Syria Już kilka lat temu grecki szef MSZ wyjaśniał w audycji TV, że w Syrii dostrzeć można co najmniej 7 zaangażowanych już militarnie, jawnie lub skrycie, różnych i zwykle przeciwstawnych sobie grup, bloków interesów, ośrodków zagranicznych i oczywiście państwa islamskiego. Toteż, by podtrzymać tradycyjnie dobre kontakty GR z Bliskim Wschodem, także bardzo bliskie biznesowe, w żadnym wypadku nie należy zajmować zdecydowanego stanowiska politycznego, ani tym bardziej militarnego. Za to należy i warto skupić się na humanitarnym aspekcie konfliktu, starając się łagodzić co tylko da się z cierpień i nieszczęść ludności cywilnej stron. I właśnie to najlepiej posłuży narodowemu biznesowi kraju.
dimitris
Re: Ukraina - i tu jak na dłoni widać różnicę pomiędzy wysoką żywotnością, inicjatwywą i konkurencyjnością firm prywatnych, a ewidentną słabością zarządzania firm państwowych. Mimo, że teoretycznie to firmy państwowe dsyponowały lepszą bazą, potencjałem itd. MON pcha Polskę w niemal ślepą uliczkę, nie żadną trasę szybkiego ruchu. Ekonomicznie i obronnościowo.