Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Prawie 250 mln zł dotacji w ramach PMG dla PGZ; Zamieszki w Grecji przeciw porozumieniu z Macedonią; Niemcy i Francja zacieśniają współpracę obronną; Huawei w przetargu dla NASK

Fot. Mesko SA.
Fot. Mesko SA.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Ćwierć miliarda dotacji dla PGZ”: W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej wydało na Program Mobilizacji Gospodarki blisko 246,4 mln zł. Fundusze z programu mają na celu utrzymanie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw sprzętu wojskowego oraz usług na rzecz Sił Zbrojnych RP. „Wchodzące w skład grupy spółki otrzymały w 2018 r. prawie 250 mln zł. Niewiele mniej niż w sumie przez poprzednie... pięć lat [...] Rekordzistą jest Mesko SA, na którego konta z tego tytułu przelano w ubiegłym roku ponad 50 mln zł. Jeszcze w 2017 r. było to ok. 20 mln zł, a w latach 2012-2016 zakład otrzymał w różnej formie (m.in. z PMG czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) z dotacji ok. 160 mln zł.”


Gazeta Polska Codziennie, „Macedoński ból głowy Ciprasa”: Czy Grecja uchyli drzwi do NATO Macedonii? „Realizacja umowy między Skopje i Atenami wywołuje gwałtowne protesty nie tylko w Macedonii, ale także w Grecji. W niedzielę w jej stolicy swój sprzeciw wyraziło ponad 100 tys. osób. Doszło do gwałtownych starć. [...] Zgodnie z porozumieniem w zamian za to Ateny zobowiązały się, że nie będą dłużej blokować wejścia tego bałkańskiego kraju do UE i NATO. [...] Organizatorzy protestu zapowiedzieli zbieranie podpisów pod petycją ws. referendum umowy ze Skopje. Z najnowszego sondażu wynika, że dwie trzecie Greków sprzeciwia się porozumieniu z Macedończykami. Umowę krytykują prawie wszystkie partie opozycyjne.”


Bogdan Dobosz, Gazeta Polska Codziennie, „Twarde jądro UE przyspiesza integrację”: Prezydent Francji Emanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel podpiszą traktat zacieśniający współpracę obu krajów, w tym również politykę obronną. „W podpisanym traktacie szczególnie mocno akcentuje się wspólną politykę obronną, a nawet wprowadza artykuł, który mówi, że Francja i Niemcy <<służą pomocą i wszelkimi dostępnymi środkami, w tym siłą zbrojną, w przypadku zbrojnej agresji na ich terytorium>> [...] Koordynowana ma być także współpraca zbrojeniowa i jej eksport. Krok ku samodzielności obronnej (do której mogą się przyłączać inne państwa) to z pewnością echa poróżnienia się Berlina i Paryża z Waszyngtonem.”


Grzegorz Suteniec, Puls Biznesu, „NASK ma ból głowy z Huaweiem”: W ramach budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – NASK – uruchomił przetarg na wdrożenie i dostawę urządzeń do sieci. Jest duże prawdopodobieństwo, że decydującym kryterium będzie cena, która jest najniższa u firmy współpracującej z Huawei. „Niedawno NASK otworzył oferty w postępowaniu na dostawę i wdrożenie urządzeń sieci szkieletowej IP/MPLS w ramach budowy OSE. Jedynym kryterium oceny ofert jest cena - najtańszą z czterech propozycji złożyła spółka zależna Orange Polska Integrated Solutions (IS). Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie to, że - według nieoficjalnych informacji - jej oferta bazuje na urządzeniach firmy Huawei, której autoryzowanym partnerem jest IS.”


Mieczysław Ryba, Nasz Dziennik, „Konferencja niezgody”: Kolejna krytyczna opinia dotycząca organizacji w Polsce bliskowschodniej konferencji. „Polska nie ma żadnego interesu, aby konfliktować się z kimkolwiek na Bliskim Wschodzie konferencja ministerialna w sprawach Bliskiego Wschodu, jaka ma się odbyć w Warszawie 13-14 lutego, wprowadziła wiele niepokoju w relacje polsko-irańskie. [...] Do tej pory mogliśmy się przekonać, że Amerykanie dla Polski nie zrobią nic ponad to, co leży w ich interesie. Nie można infantylnie liczyć na ich wdzięczność.”


Reklama

Komentarze (3)

  1. dim

    Na pewno nie ma żadnego Ciprasa, jest Tsipras. Czyta się to po polsku - proszę zauważyć - zupełnie różnie, zresztą w oryginale też Tsipras. Nie wiem ile osób było na wiecu, na pewno drastycznie więcej niż podane przez rzecznika policji 65 tysięcy, choć raczej nie 2 miliony, jak podają organizatorzy. Choć z drugiej strony - takie wiece odbyły się w wielu miastach jednocześnie. Ale co jest tu BARDZO ISTOTNE ! - bez jakichkolwiek wątpliwości, ogół Greków jest powszechnie przeciw tej umowie. Gdyby wykonano referendum... mogłoby to być znacznie ponad 90% "NIE". Osobiście nie zdarzyło mi się spotkać jeszcze nikogo, kto twierdziłby, że tę umowę popiera, a przecież mieszkam tu... Podkreślenie, że NIKOGO. Prócz osobników piastujących funkcje państwowe i rządowych mediów, oczywiście. Choć oto "sondaże" twierdzą, że to tylko około 6-70%" jest przeciw, a aż ponad 20% za umową. A teraz wkrótce będziemy mieć głosowanie posłów w parlamencie i okaże się, że umowę poprzed większość. Może słaba, ale większość. A jak to było z referendum 2015 ? 2/3 było przeciw, ale umowę pożyczkową zatwierdzono. PAŃSTWA W Polsce, jak i w całej Europie też przy tym oszukano. Dowód: politycy twierdzą, że greckie długi sa już bezpieczne, tak ? Że Grecja wychodzi z kryzysu zadłużenia ? Otóż wczorajszy komunikat greckiego GUS nie pozostawia wątpliwości, że tylko w ciągu ostatniego roku zadłużenie Grecji znów wzrosło o około 20 mld euro (czyli jak gdyby byłoby to 70mld dla Polski - liczba ludności kraju), pomimo, że budżet państwa wydał o około 5 mld mniej, niż miał wpływów... - te długi są już nieobsługiwalne. Grecy wiedząc o tym od roku 2010, nie chcieli następnych pożyczek. W 2012 "nieznana ręka" w ciągu godziny podpaliła Ateny, by to tam patrzyły kamery obcych TV, a nie na odbywające się właśnie posiedzenie parlamentu, gdzie posłom kazano głosować 900 stron umowy kredytowej, której wcześniej nie dostali do czytania. W roku 2015 Greków zapytano ich w referendum - też nie chcieli. Obecnie WSZYSTKICH NAS (a nie tylko Greków) oszukuje się, że jest już OK, a to dalej i coraz szybciej idzie ku katastrofie finansowej starego systemu bankowego i podatkowego świata. - i to jest ta rzekoma "demokracja", której oczywiście nie ma. Jasne, że z takich sytuacji wynika potem wojna. - A Polska zupełnie niegotowa do obrony !

  2. Dumi

    Widzę, że nawet Nasz Dziennik dostrzega to, że PiS pozbawia nas powoli suwerenności. To są fakty, kochani. To jak nas traktuje USA pokazuje jakość Ich ambasador pani Mosbacher. Jeżeli nazwę to skandalem to będzie i tak mało. Co mam na myśli o pozbawianiu nas suwerenności??? Pchanie Polski w Fort Trump. To nie błąd a WIELBŁĄD. Chcecie niezależną Polskę na rynkach międzynarodowych??? To jak powstanie Fort Trump to zapomnijcie o tym. Zwiększenie finansowania na modernizację armii, szybsza modernizacja i WOT wg pomysłu Szeremietiewa to główny klucz do bezpieczeństwa. Dopiero na miejscu drugim jest szpica NATO, rotacja wojsk USA i Redzikowo. Jak narazie priorytety zostały mocno zachwiane. Polacy obudźcie się bo nie zdajecie sobie sprawy w co nas pakują!!!

  3. Jan

    Francja i Niemcy spijają sobie z dzióbków, a nas się oskarża o rozwalanie UE i NATO. Najgorsze jest to, że wcale nie chodzi o jakieś "zacieśnianie", ale o ratowanie sytuacji wewnętrznej we Francji. No i ciekawe jak długo to potrwa...

Reklama