Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Defence24.pl

Wtorek z Defence24.pl: Eksportowe wyzwania Piorunów; Ankara odwraca się od NATO; Szwecja zbroi Gotlandię; Francja utworzy wojska kosmiczne; Byli szefowie służb o likwidacji CBA

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Gniazdo polskich piorunów traci impet”: Dlaczego polski hit eksportowy ma bardzo skromne sukcesy? Czy powodem są ciągłe roszady kadrowe w Polskiej Grupie Zbrojeniowej czy tajemnica technologiczna ważnego oręża polskich sił zbrojnych? „Przeciwlotniczy zestaw rakietowy z Meska stał się postrachem wrogich śmigłowców, samolotów i dronów. Jednak na broni - wydawałoby się - skazanej na eksportowy sukces nie umiemy zarobić. [...] Jedyna produkowana w kraju broń precyzyjna po ostatnich surowych testach poligonowych, wymuszonych techniczną wpadką producenta, potwierdziła z naddatkiem swoje walory." Zdolności pocisków Piorun skomentował dla "Rz" Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl: "Wyniki prób w wielu parametrach przekroczyły wymagania wojska, a trafienia naprowadzanych na źródło ciepła (silnik) statku powietrznego pocisków odpalanych z przenośnych wyrzutni były perfekcyjne".


Gazeta Polska Codziennie, „Turcja odwraca się od NATO”: Eksperci wojskowi przestrzegają, że system rakietowy S-400 nie jest kompatybilny z NATO – wskimi standardami, co czyni turecki zakup bezużyteczny na potrzeby obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Od piątku trwa w Turcji rozmieszczanie rosyjskich systemów rakietowych S-400, zakupionych w ramach kontraktu z 2017 r. Równocześnie do Rosji wysłano tureckich żołnierzy, którzy będą się szkolili z obsługi rakiet. W weekend prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan określił kontrakt z FR mianem najważniejszego w historii kraju. Ministerstwo obrony Turcji w swoim piątkowym komunikacie potwierdziło, że na lotnisku wojskowym w Ankarze wylądował samolot z pierwszymi bateriami systemu S-400 Triumf.”


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Rosja rzuca cień na Bałtyk, Szwecja się boi i zbroi”: W 2017 roku Szwecja postanowiła odbudować kadry wojskowe i wznowić obowiązkowy pobór do armii. Żołnierze również zostali skierowani na Gotlandię, która będzie prawdopodobnym celem Rosjan. „Gdyby rosyjscy komandosi zajęli Gotlandię, Kreml kontrolowałby cały Bałtyk. Dlatego Szwecja znowu zamienia tę strategiczną wyspę w fortecę. [...] w scenariuszach agresji ZSRR niezmiennie pojawia się rajd rosyjskich komandosów na tę wyspę i wyłączenie jej z gry jednym uderzeniem. […] W tego typu ćwiczeniach brały udział również bombowce strategiczne Tu-22M przenoszące rakiety z głowicami jądrowymi. Eksperci nie mieli wątpliwości, że Rosjanie planowali także atak nuklearny na Szwecję, by wyeliminować ją z działań na Bałtyku.”


Fakt, „Oto latający żołnierz przyszłości”: Podczas defilady wojskowej w Paryżu, prezydent Macron ogłosił powstanie nowego rodzaju francuskich sił zbrojnych. „Prezydent Francji ma wielkie ambicje - militarne. Emmanuel Macron (42 l.) zapowiedział właśnie, że we wrześniu zostanie utworzone dowództwo wojsk kosmicznych. Będzie ono funkcjonować w strukturach francuskiego lotnictwa wojskowego. [...] Francja jest kolejnym po USA, Rosji, Chinach i Indiach krajem, który buduje wojska kosmiczne.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Turecki lis w kurniku”: Do Turcji trafiły pierwsze zestawy S – 400. Jak dalej potoczą się relacje Turcji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO? „Zakup S-400 nie tylko osłabia i tak już kiepskie relacje Turcji ze Stanami Zjednoczonymi (a w efekcie i z całym Sojuszem), lecz także stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa NATO. Najczęściej podnoszonym przez stronę amerykańską argumentem jest zagrożenie dla myśliwców F-35. Turcja jest krajem partnerskim programu budowy tego ultranowoczesnego samolotu, a tureckie firmy uczestniczą w produkcji wielu komponentów do tej maszyny.”


Bartek Godusławski, Dziennik Gazeta Prawna, „Byli szefowie służb chcą likwidacji CBA. Biuro mają zastąpić ABW i policja”: Podczas forum programowego Platformy Obywatelskiej, odbyła się debata na temat kondycji polskich służb specjalnych. W debacie wzięli udział byli szefowie służb, którzy sprawowali swoje urzędy w czasie rządów koalicji PO – PSL. „Platforma Obywatelska - jeśli dojdzie do władzy - nie zrezygnuje z planów likwidacji CBA. Szefowie służb za czasów PO uważają, że sprawą korupcji powinna zająć się policja i kontrwywiad cywilny [...] Służb jest w Polsce za dużo, jedna mniej nie zrobi żadnego uszczerbku na bezpieczeństwie państwa - podkreśla były szef ABW.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @defence24.pl: Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Gniazdo polskich piorunów traci impet”: Dlaczego polski hit eksportowy ma bardzo skromne sukcesy? ### ... say69mat: Jakim to cudem zagraniczne koncerny zbrojeniowe są w stanie nawiązać w Polsce efektywną współpracę z firmami prywatnymi, których profil biznesowy można wykorzystać do produkcji elementów systemów uzbrojenia??? Z kolei państwowa zbrojeniówka, czy też mon, w sferze kooperacji z prywatnym biznesem ma spore problemy w kwestii podjęcia jakiejkolwiek współpracy przy produkcji na rzecz sił zbrojnych RP???

Reklama