Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Polska zbrojeniówka potrzebuje młodej kadry; Wywiad z szefem BBN, Pawłem Solochem; MON planuje zmiany w lotach dla VIP-ów; Europa boi się islamistów
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kadrowy problem zbrojeniówki”: Zakłady zbrojeniowe zrzeszone w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, nie narzekają na brak zamówień. Problemy natomiast można dostrzec w samej kadrze. Czy uda się pozyskać młodych pracowników i przekazać im odpowiednią wiedzę, aby sprostać produkcji seryjnej? „Polska Grupa Zbrojeniowa, wskazując na strukturalne problemy z zatrudnieniem, podawała, że ponad 50 proc. pracowników we wszystkich jej spółkach miała powyżej 55 lat.”
Michał Kolanko, Rzeczpospolita, „To jest jak wojna hybrydowa”: Wywiad z Pawłem Solochem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „[…] jesteśmy w specyficznej chwili: jest deklaracja i wola prezydenta, by przeprowadzić reformę systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, mamy w perspektywie przyszłoroczny szczyt NATO, do którego musimy się już przygotowywać [...]”.
Zbigniew Parafianowicz, Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Wojna z tupolewizmem": 1 Baza Lotnictwa Transportowego ma przejąć odpowiedzialność za lotu. Jedną z rozważanych opcji jest odtworzenie podobnej struktury do 36 Pułku Specjalnego. "Wiceszef MON ujawnia, że w ramach 1 Bazy powstanie Centrum Operacyjne, do którego będą spływały informacje o ewentualnych zmianach w planie lotu."
Gazeta Polska Codziennie, „Europejczycy boją się islamistów”: Najnowsze dane sondażowe zobrazowały narastających strach przed Muzułmanami w Europie. „Ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że islam jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na Starym Kontynencie - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie francuskiego dziennika „Le Figaro" przez Instytut Ipsos. Opublikowany w weekend sondaż wykazał, że najbardziej zagrożeni zalewem muzułmanów czują się Czesi. Obawy te wyraziło w badaniu 85 proc. respondentów z tego kraju. Na drugim miejscu znaleźli się Słowacy z 78 proc., a tuż za nimi Polska, gdzie podobne zdanie wyraziło 67 proc. badanych.”
Inżynier
Jeżeli to prawda, że połowa pracowników w PGZ ma wiek emerytalny to ja się pytam co robi zarząd tej firmy? Może przygotowuje się do likwidacji?. To jest skandal . Gdzie jest Departament HR odpowiedzialny za politykę kadrową?