Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Pełniący wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza tylko z polską bronią; Plan Trumpa i Putina dla Syrii; Prezentacja BMS dla Rosomaka; Polska dołączyła do PESCO
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Fakt, „Dla polskich żołnierzy tylko polska broń”: Jak powiedział w Radiu Wnet sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, od 2018 r. żołnierze pełniący wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza będą wyposażeniu wyłącznie w broń wyprodukowaną w Polsce.
Robert Stefanicki, Gazeta wyborcza, „Plan pokojowy Trumpa i Putina”: We wspólnym komunikacie wydanym przez Donalda Trumpa i Władimira Putina w sprawie Syrii, obaj prezydenci wyrazili radość z porażek tzw. Państwa Islamskiego. Ma być to efekt działań „wojskowych profesjonalistów amerykańskich i rosyjskich”. Przywódcy Rosji i USA „stwierdzają też, że nie jest możliwe militarne rozwiązanie konfliktu syryjskiego, jedynie rozwiązanie polityczne na podstawie procesu pokojowego z Genewy i rezolucji 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ, którą należy całkowicie wcielić w życie”.
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Polski system dowodzenia”: System zarządzania walką na szczeblu batalionu Rosomak-BMS został zaprezentowany w warszawskich zakładach PIT-Radwar. „(…) co ważne, jest to całkowicie polska myśl techniczna. Podstawą systemu ma być bezpieczna sieć radiowa, która zapewni komunikację między wozami bojowymi wyposażonymi w komponenty BMS, czyli np. komputery radiostacje szerokopasmowe, telefony, routery”.
Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Początek Unii Obronnej, Inicjatywa 23 państw”: W poniedziałek Polska przystąpiła do tzw. stałej strukturalnej współpracy w dziedzinie wojskowej (PESCO). „Polski rząd zdecydowała się dołączyć mimo wcześniejszych wątpliwości. Kluczowe było zapewnienie, że PESCO nie będzie tworzyć konkurencji dla NATO, będzie dbać o wzmocnienie flanki wschodniej oraz że z unijnych pieniędzy w odpowiedni sposób będą współfinansowane małe i średnie przedsiębiorstwa”.
Dr Adam Lelonek dla Polskiego Radia o wynikach badania Centrum Cyberbezpieczeństwa F-Secure: „Za pomocą serwerów VPN (ang. Virtual Private Network) można ustalić sobie inne miejsce dla oprogramowania, które monitoruje cyberatak, dany użytkownik jest w innym państwie. Zarówno Korea Północna, jak i Chiny używają Rosji jako furtkę”. Źródło: Polskie Radio
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie