Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Nowy okręt w służbie polskiej Marynarki Wojennej; Wstrzymanie nominacji dla podporuczników; Powrót ISIS do Afganistanu

Fot. Remontowa Shipbuilding
Fot. Remontowa Shipbuilding

Wtorkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa. 

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Jeden kormoran nie czyni wiosny”: Dziś polska bandera zostanie podniesiona na okręcie Kormoran II, jednym z najnowocześniejszych w NATO tropicieli min. „Kierowanie okrętem, planowanie operacji i dowodzenie odbywa się nie na mostku, ale przy komputerowej konsoli w tzw. bojowym centrum informacji, gdzie spływają wszelkie sygnały i dane z systemów rozpoznania, obserwacji i informatycznej sieci wsparcia dowodzenia. Jednostka ma na pokładzie podwodne roboty i detektory, w tym nowoczesne sonary instalowane na pojazdach bezzałogowych” – skomentował możliwości nowego okrętu Maksymilian Dura ekspert portalu Defence24.pl.


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Prezydent Duda rozszerza blokadę Macierewicza”: Według informacji „Gazety Wyborczej” prezydent Andrzej Duda miał podjąć decyzję o wstrzymaniu nominacji na stopień podporucznika. „Chodzi o kandydatów poleconych przez MON, którzy zdaniem Pałacu Prezydenckiego nie spełniają kryteriów wykształcenia. (…) Andrzej Duda zaczyna korzystać z konstytucyjnego zapisu, wedle którego prezydent nominuje nie tylko na stopień generalski, ale także na pierwszy stopień podoficerski. Awanse na inne stopnie oficerskie zgodnie z ustawą znowelizowaną po objęciu rządów przez PiS niemal dowolnie może przeprowadzać minister obrony. Zwykle promocje oficerskie odbywały się hurtowo - pierwszą gwiazdkę otrzymywali wszyscy ci, którzy ukończyli wojskowe uczelnie. Prezydent postanowił jednak wstrzymać część nominacji dla oficerów rezerwy, o które wnioskował Macierewicz.”


 

Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Afgański front Państwa Islamskiego”: Dżihadyści powiązani z tzw. Państwem Islamskim rosną w siłę w centralnym i wschodnim Afganistanie. „Liczbę dżihadystów IS w tym kraju szacuje się na 3 tyś. Od tygodni dokonują kolejnych zamachów. (…) Oprócz zamachów terrorystycznych Państwo Islamskie prowincji Chorosan (ISIS-K), afgańska komórka IS, rozpoczęło rywalizację z talibami o wpływy w Afganistanie. Walki między islamistami zaczynają przypominać syryjski scenariusz.”

 

Reklama

Komentarze

    Reklama