Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Niemiecka policja oskarżona o rasizm w sylwestra; Planowane zmiany w ochronie fizycznej jednostek wojskowych; Amerykański sprzęt i żołnierze już w Polsce; Nowa polityka sojusznicza w NATO; Tytuł pułkownika dyplomowanego znów w armii
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Sylwester pod specjalnym nadzorem": Zdecydowane działania policji w Niemczech podczas sylwestra."[...] Arabów za byle przewinienie wyrzucano z okolic katedry, zabraniano wstępu na dworzec, a policja zachowywała się wobec nich agresywnie. Co gorsza, w jednym z wysłanych w sylwestrową noc tweetów policja pisała o kontrolowaniu „Na-frich" (to pogardliwe określenie przybyszy z Maghrebu). Właśnie dlatego do stróżów prawa pretensje mają politycy Zielonych. Wyszukiwanie z tłumu ludzi o arabskich rysach uznali za rasizm. Policja zarzuty odpiera, twierdząc, że musiała działać zdecydowanie. Popierają ją władze landu, federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere i, co wynika z sondaży, większość Niemców".
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Więcej wojska w wojsku": Resort obrony narodowej przygotowuje się do zmiany w procedurach ochrony fizycznej jednostek wojskowych. Do rozpatrzenia są dwie koncepcje: powołania specjalistycznej narodowej organizacji ds. ochrony lub zwiększenie udziału żołnierzy w zespołach wartowniczych. Plany zakładają również, objęcie przez Żandarmerię Wojskową nadzoru nad ochroną jednostek, co ma umożliwić nowelizacja ustawy o ochronie osób i mienia.
Fakt, "NATO przeciw Rosji: Czołgi z USA w Polsce": "Najpierw przyjechali amerykańscy żołnierze – wojska USA w sobotę dotarty do Żagania w woj. lubuskim. A wczoraj przetransportowano do Polski pierwsze czołgi M1 Abrams. Także te pojazdy mają być na wyposażeniu wojsk stacjonujących w Drawsku Pomorskim. Pancerna brygada USA, jak wynika z ustaleń zeszłorocznego szczytu NATO, ma wzmocnić wschodnią flankę sojuszu i odstraszyć Rosjan. Jej dowództwo ma mieścić się w naszym kraju".
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Biały Dom nie porzuci militarnych sojuszników": Donald Trump a nowa polityka sojusznicza w NATO. "[...] wśród niektórych sojuszników Stanów Zjednoczonych pojawiło się przeświadczenie o tym, że za ich bezpieczeństwo odpowiedzialny jest Biały Dom, dlatego ograniczyły one własne nakłady na obronność. To nie podoba się władzom w Waszyngtonie, które w ramach NATO wykładają blisko 70 proc. wszystkich wydatków na kolektywną obronę Sojuszu […] w amerykańskiej polityce obronnej liczą się przede wszystkim państwa, które dysponują istotnym potencjałem i są gotowe na użycie go do kształtowania wspólnego bezpieczeństwa, a więc Wielka Brytania, Francja i Niemcy. W 2015 r. po raz pierwszy w Strategii Bezpieczeństwa USA wśród ważnych sojuszników wymieniono jednak również Polskę jako państwo, które przyczynia się do wzmocnienia NATO".
Nasz Dziennik, "Oficer z dyplomem": Zmiany w szkolnictwie wojskowym. "Do armii wróci tytuł oficera dyplomowanego, co przewiduje projekt rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Tytuł oficera dyplomowanego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej będzie nadawany absolwentom podyplomowych studiów operacyjno-taktycznych na Akademii Sztuki Wojennej. To powrót do rozwiązania sprzed lat, gdyż do 2002 roku oficerami dyplomowanymi zostawali absolwenci Akademii Obrony Narodowej. Natomiast tytuły dyplomowanego pilota, nawigatora i nawigatora naprowadzania będą otrzymywali absolwenci studiów II stopnia odpowiedniej specjalności prowadzonych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie