Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: NATO popełniło zbrodnię wojenną?; Kraje skandynawskie się zbroją w obawie przed Rosją; Tajemnicze krakowskie Centrum Kontrwywiadu; Połowa systemu Patriot powstanie w Polsce; Ankara na krawędzi

F-35B podczas testów uzbrojenia - fot. US DoD
F-35B podczas testów uzbrojenia - fot. US DoD

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Tragiczny błąd czy zbrodnia?":  Po nalocie na szpital w Konduz, w Afganistanie, Lekarze Bez Granic domagają się śledztwa i potraktowania sprawy jako zbrodni wojennej w kontekście międzynarodowego prawa humanitarnego. Twierdzą, że nalot był swoistą zemstą za udzielanie pomocy medycznej talibom w tym mieście. Amerykanie twierdzą natomiast, że nalot był tragicznym błędem załogi samolotu AC-130s. "[...] AC-130s jest zwolniony z normalnych procedur prowadzących do otwarcia ognia. [...] Z powodu praktyczności operacyjnej, użycie zamontowanych na samolotach wsparcia oddziałów naziemnych (takich jak AC - 130s) dział o średnicy poniżej 105 mm nie wymaga zewnętrznej autoryzacji. Załoga sama podejmuje szybkie decyzje na podstawie analizy obrazu z nowoczesnych kamer i czujników zainstalowanych w maszynie."


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Putin zmusza Skandynawów do porzucenia neutralności": Norwegia i Szwecja obawiają się zagrożenia ze strony Rosji. Norwegia zwiększa swój budżet przeznaczony na obronę narodową i kupuje w ekspresowym tempie myśliwce F-35 oraz okręty podwodne. Szwecja przerażona zeszłorocznym incydentem, gdzie najprawdopodobniej rosyjski okręt podwodny przez tydzień poruszał się w okolicy Sztokholmu, poważnie rozważa wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Kraków dla kontrwywiadu": Mające powstać w Krakowie Centrum Kontrwywiadu NATO - NATO CI CoE - będzie jedną z 20 placówek tego typu w całym Sojuszu. W ścisłej tajemnicy jest utrzymywana dokładna lokalizacja centrum, wysokość finansowania, ilość przewidywanych kursantów oraz ilość etatów przeznaczonych dla oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Ankara pod napięciem"Ostatnie wydarzenia w Turcji podsycają niepokój w Europie. Po interwencji wojsk rosyjskich w Syrii, tureckie samoloty narażone są na prowokacje w przestrzeni powietrznej, a sobotni zamach w stolicy Turcji - Ankarze - nasiliły demonstracje antyrządowe. Europa oraz Turcja obawiają się również nowej fali uchodźców, którzy uciekają z miast ostrzelanych przez rosyjskie siły zbrojne. "W najbliższą niedziele do Ankary przyleci kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ma rozmawiać na temat zagadnień bezpieczeństwa i udziału Turcji w rozwiązaniu problemu napływu uchodźców do Europy."


KAP, Puls Biznesu, "Połowa tarczy powstanie w Polsce": Do końca roku MON ma podpisać umowy offsetowe z Amerykanami w programie Wisła na system przeciwrakietowy średniego zasięgu. Amerykańska firma podkreśla, że 50% całego przedsięwzięcia powstanie w Polsce, szczególnie pociski GEM-T oraz LCI.


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. eybh

    Przecież pociski LCI miały w ogóle nie wchodzić w skład Wisły. Ktoś wie jak to w końcu jest?

Reklama