Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: MON nie wykorzystał znacznej części swojego rocznego budżetu; Nowe przepisy dla żołnierzy WOT; Kłopoty Polskiego Holdingu Obronnego; Inauguracja roku akademickiego w ASzWoj

fot. mon/ppor. Radosław Musin
fot. mon/ppor. Radosław Musin

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "MON hamuje wydatki na sprzęt": Tegoroczny budżet MON na pozyskiwanie wyposażenia miał wynieść 10 miliardów złotych. Do pierwszego półrocza 2016 roku, Ministerstwo zrealizowało zakupy w kwocie 1,5 miliarda złotych. Wszystko wskazuje na to, że niezrealizowane wydatki na sprzęt wojskowy zostaną zwrócone do budżetu centralnego. Przez niezrealizowane plany, ucierpi modernizacja armii.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "5,6 mld zł na obronę terytorialną": Nowelizacja ustawy o powszechnej obronie przyniesie wiele zmian, w tym zapis o utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej jako osobnego rodzaju sił zbrojnych wraz z odrębnym dowództwem, równoważnym z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwem Operacyjnym. Na kandydatów do OT czeka wiele przywilejów, w tym pierwszeństwo w naborze na stanowiska urzędnicze związane z obronnością, prawo do korzystania ze służby zdrowia poza kolejnością oraz wliczeniu czasu służby w OT do wysługi emerytalnej.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Więcej trupów niż szaf": Spółka skarbu państwa - Polski Holding Obronny - ma wiele niewyjaśnionych spraw i problemów finansowych. "Nieuregulowane kwestie gruntów, zagraniczne spółki pośredniczące w sprzedaży uzbrojenia, m.in. do Iraku czy Gruzji czy gigantyczne długi zaciągnięte pod zastaw udziałów - to najmniejsze z problemów, jakie musi rozwiązać zarząd PHO. Jeśli do tego dodamy fakt, że przez ostatnich kilka lat ze spółki mogły wyciekać strategiczne dla RP informacje, to wyjaśnienie, jak mogło do tego wszystkiego dojść, powinno się stać priorytetem nie tylko dla Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ale i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego."


PAP, Nasz Dziennik, "Elity dla armii": W uroczystej inauguracji roku akademickiego na nowopowstałej Akademii Sztuki Wojennej, uczestniczył Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz. "Akademia Sztuki Wojennej ma kształcić elity systemu obronnego - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który wziął wczoraj udział w inauguracji roku akademickiego uczelni utworzonej w miejsce AON w warszawskim Rembertowie. Akademia Sztuki Wojennej [...] ASzWoj pozostała uczelnią wojskową.- publiczną uczelnią akademicką, kształcącą wojskowych i cywilów. Podstawowym zadaniem Akademii ma być kształcenie i szkolenie żołnierzy w celu zaspokojenia potrzeb Sił Zbrojnych."

Reklama

Komentarze (3)

  1. say69mat

    @def24.pl: Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "MON hamuje wydatki na sprzęt": Tegoroczny budżet MON miał wynieść 10 miliardów złotych. Do pierwszego półrocza 2016 roku, Ministerstwo zrealizowało zakupy w kwocie 1,5 miliarda złotych. Wszystko wskazuje na to, że niezrealizowane wydatki na sprzęt wojskowy zostaną zwrócone do budżetu centralnego. Przez niezrealizowane plany, ucierpi modernizacja armii. say69mat: To znaczy mam taką propozycję, aby kwotę 8,5 miliardów PLN wpłacić na rok, na dowolne oprocentowane konto bankowe w dowolnym banku komercyjnym. Bo, jak widzimy chłopaki z Klonowej mają olbrzymi i niewykorzystany w praktyce społecznej talent do oszczędzania!!! Pojawia się wszak pewna wątpliwość, dlaczego chłopaki z Klonowej oszczędzają na bezpieczeństwie swoich ... rodaków??? I kolejna, jakim to cudem tego typu sytuacja jest w ogóle możliwa w praktyce instytucji państwa??? Tym bardziej, że objawiają się nam poważne napięcia w polityce międzynarodowej, skutkujące negatywnymi konsekwencjami dla stabilizacji w regionie i elementarnego bezpieczeństwa naszego kraju.

    1. Mańka

      @say69mat: Pomysł zacny i nie raz pojawiający się w debacie publicznej. Tak więc z czym kłopot? Z ustawą o finansach publicznych, które nakazują niewykorzystane środki zwrócić do budżetu centralnego. Proszę zaapelować do super ministra Morawieckiego o zmiany w tym temacie. I żeby nie było, ze to wina PiS. Wina każdej ekipy rządzącej od 2 dekad.

  2. bolo

    Nic dziwnego, że Putin wysłał do Amerykanów ultimatum w sprawie demilitaryzacji państw NATO ale tylko tych, którzy wstąpili do sojuszu po 2000 roku. Nas jego żądanie nie obejmuje bo my sami demilitaryzujemy się.

  3. LDB

    Oby przed końcem roku, dla pokazania skuteczności, nie wydali tych pieniędzy na głupoty.

Reklama